خواص پونه ها
خواص سبزیجات,خواص سبزیجات,خواص پونه ,خواص دارویی پونه ,فواید پونه ,خاصیت پونه ,پونه در طب سنتی ,فواید درمانی پونه ,مضرات پونه ,فوائد پونه , پونه ,طب سنتی ,خواص

پونه ها
در فارسى به من پونه ، پودنه ، پودینه ، و پودنگ گویند. معرب من فودنج است . اعراب به من حبق گویند. بیابانى - کوهى و نهرى دارم . من داراى انواع و اقسام بوده و به اسامى پونا، نحانحه ، حبق الماء، نحاع و حبق التمساح ، نجام ، نعنع الماء کوهینه ، جلنجوجه ، صعترالفرس ، سعتر فارسى ، خلیه ، راقوته و پودنه دلتى ، ظفیره و ظفیرا معروف مى باشم .
خانواده ما همه خلطآور و ملین معده بوده و از سوزش آن جلوگیرى مى کنند. همگى مسکن سکسکه و قى مى باشیم . بادشکن و ضد استسقاء شناخته شده ، جهت یرقان و اخراج مشیمه تجویز شده ایم (مشیمه پرده اطراف جنین است ) ما را جهت باز شدن ادرار و بند آمدن اسهال تجویز کرده اند، زیاده روى در خوردن ما براى زنان آبستن خوب نیست . زیرا سبب سقط جنین مى شود. شستشو با آب جوشانده ى من خارش رحم را برطرف مى کند و سختى آن را از بین مى برد.
مالیدن سوخته من به دندان لثه را محکم مى کند، بوییدن سر شاخه هاى ما مقوى قلب و نیروبخش است زیاده روى در خوردن من براى معده خوب نیست .
زبان خوراکیها
غیاث الدین جزایری

کاروتنوئیدهای موجود در سبزیجات برگ سبز تیره از رشد انواع اصلی سلول ‌های سرطان سینه ، سرطان پوست ، سرطان ریه و سرطان معده جلوگیری می‌ کنند.

در تحقیق دیگری نشان داده شد که فولات موجود در این سبزیجات، خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را کم می کند و فیبر موجود در آن ها از پیشرفت سرطان کولورکتال (روده بزرگ) جلوگیری می‌ کند.

سلامتی قلب
این سبزیجات احتمال ابتلا به بیماری‌ های قلبی عروقی را کاهش می دهند، زیرا چربی کم و فیبر بالایی دارند و غنی از اسید فولیک، ویتامین C ، پتاسیم و منیزیم هستند. علاوه بر این دارای رنگدانه های گیاهی مانند لوتئین، بتا کریپتوگزانتئین، زاگزانتین و بتا کاروتن نیز می ‌باشند.

پتاسیم یک ماده معدنی است که در تنظیم فشار خون و عملکرد سالم قلب موثر است.

یک تحقیق جدید نشان داده است که افزودن یک واحد از این سبزیجات به برنامه غذایی روزانه، 11درصد بیماری قلبی را کاهش می دهد.

تنظیم قند خون
این سبزیجات به دلیل داشتن مقدار زیادی منیزیم (منیزیم در تنظیم میزان قند خون موثر است) و داشتن اندیس گلیسمی پایین، برای بیماران دیابت ی نوع 2 مفید است.

در یکی از تحقیقات نشان داده شد افزایش یک واحد از این سبزیجات به رژیم غذایی، موجب کاهش 9 درصدی خطر دیابت می شود.

بهبود عملکرد سیستم ایمنی
این سبزیجات به دلیل داشتن بتا کاروتن و تبدیل آن به ویتامین A در بدن، به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می‌ کنند. بتا کاروتن برای تقویت سیستم ایمنی بدن خیلی مهم می ‌باشد و برای ترفیع سلامتی جنسی زنان نیز، مفید است.

کنترل وزن
این سبزیجات برای کنترل وزن بسیار مناسب هستند، زیرا کالری آن ها کم است، در نتیجه با خوردن مقدار زیادی از آن ها، هم می توانیم مواد مغذی مورد نیاز بدنمان را دریافت نماییم و هم می توانیم به پُر شدن حجم معده کمک کنیم.

شبکوری
میلیون‌ها بچه در سراسر دنیا در معرض ابتلا به شبکوری و دیگر بیماری‌ های ناشی از کمبود ویتامین A هستند. این سبزیجات به دلیل داشتن بتا کاروتن و تبدیل آن به ویتامین A در بدن، می توانند از بروز این بیماری ها پیشگیری کنند.

دیگر فواید
* علاوه بر این، سبزیجات برگ سبز تیره مملو از ویتامین‌های E, C, K و برخی از ویتامین‌ های گروه‌‌B  می ‌باشند. ویتامین K علاوه بر نقش شناخته شده‌ای که در لخته شدن خون دارد، در پیش‌گیری از بیماری‌ هایی چون استئوپروز (پوکی استخوان)، آترواسکلروز (تصلب شرائین)، آرتریت‌ها (التهاب مفاصل) و دیابت حائز اهمیت است.

* رنگدانه های گزانیتن و لوتئین موجود در این سبزی ها، علاوه بر اینکه ضد سرطان می‌ باشند، نقش حفاظتی در برابر بیماری‌ های چشم و آب مروارید نیز دارند.

* علاوه بر اثرات ضد سرطانی آنتی اکسیدان ‌های موجود در سبزیجات برگ سبز تیره، این آنتی اکسیدان‌ها نقش مهمی در پیشگیری از علائم پیری دارند. آنتی اکسیدان ها از اثرات مخرب رادیکال های آزاد در بدن جلوگیری می کنند.

اثرات رادیکال‌های آزاد در بروز چین و چروک ‌های پوستی، به اندازه ی دیگر عوامل انحطاط سلولی مربوط به پیری است.

 مریم مرادیان نیری- کارشناس علوم تغذیه
منبع تبیان

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :