گرانول پلانتاژل چیست؟ (موارد مصرف + عوارض)
گرانول پلانتاژل (Plantagel granule) از داروهای گیاهی است که به منظور درمان اسهال غیرعفونی در کودکان و بزرگسالان به کار می رود. این دارو در صورت مصرف صحیح و به ا
گرانول پلانتاژل (Plantagel granule) از داروهای گیاهی است که به منظور درمان اسهال غیرعفونی در کودکان و بزرگسالان به کار می رود. این دارو در صورت مصرف صحیح و به اندازه، عارضه جانبی خاصی ندارد.

گرانول پلانتاژل چیست؟ (موارد مصرف + عوارض)


ستاره | سرویس سلامت -
اسهال وضعیت ناخوشایندی است که در آن فرد بیمار در طول شبانه روز به طور مکرر احساس نیاز فوری برای دفع پیدا می‌کند. این حالت می‌تواند چند روز به طول بینجامد که در نهایت موجب کم آبی بدن و ضعف و بی حالی شخص مبتلا می‌شود. دلایل مختلفی می‌تواند باعث بروز این عارضه شود که از مهمترین آن‌ها می‌توان به داشتن تغذیه نادرست و یا مصرف مواد غذایی مسموم یا آلوده اشاره کرد. در صورت بروز اسهال، علاوه بر درمان‌های خانگی رفع اسهال که در انتهای همین مقاله ذکر شده است؛ می‌توان از برخی داروهای کمک‌کننده به روند درمان اسهال هم، استفاده کرد. گرانول پلانتاژل از جمله داروهای گیاهی ضد اسهال است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم.
عکس


گرانول پلانتاژل چیست؟

گرانول پلانتاژل (Plantagel granule) از داروهای گیاهی است که به منظور درمان اسهال غیرعفونی در کودکان و بزرگسالان به کار می‌رود. گیاهان به کار رفته در ترکیبات ساخت این دارو شامل دانه بارهنگ و برگ نعنا می‌شود. این فرآورده دارای خاصیت نرم‌کنندگی، ضدالتهاب، ضد اسپاسم، جذب سموم و ضدعفونی‌کننده معده و روده بوده و مصرف آن در مواردی می‌تواند برای برای بیماران دارای روده عصبی (IBS) نیز، مفید واقع شود. توجه داشته باشید که مصرف مداوم و طولانی مدت این دارو ممکن است سبب یبوست شود. بنابراین توصیه می‌شود فقط در صورت لزوم و طی دوره کوتاه مدت از این فرآوده، استفاده کنید.


نام‌های دیگر، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

 نام‌های دیگر
 -
 موارد مصرف  درمان اسهال
 عوارض  در صورت مصرف صحیح و به اندازه، عارضه جانبی خاصی ندارد
 تداخل دارویی  واکنش‌های آلرژیک مانند درماتیت تماسی، گرفتگی صدا، یبوست، سردرد خفیف و خواب آلودگی


مقدار و نحوه مصرف قرص گرانول پلانتاژل

مقدار دقیق مصرف این دارو برای هر فردی متفاوت بوده و باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد. به طور معمول به منظور درمان اسهال در بزرگسالان باید ۴ بار در روز و هر بار ۱ ساشه در یک فنجان آب جوش هم زده و میل شود. میزان مصرف برای کودکان زیر ۱۲ سال باید به اندازه نصف و گاها کمتر، کاهش یابد.
 

نکاتی که در رابطه با مصرف قرص گرانول پلانتاژل باید بدانید

 • در صورت داشتن هر نوع سابقه حساسیت دارویی، به پزشک اطلاع دهید.
 • دوز مصرفی دارو را خودسرانه کاهش یا افزایش ندهید.
 • قبل از مصرف این دارو، فهرست کلیه داروهای مصرف خود را در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها با این فرآورده گیاهی تداخل دارا باشند.
 • اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آورید مصرف کنید. البته اگر تقریبا موقع نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده و به برنامه منظم دارویی‌تان برگردید. مقدار دارو را دو برابر نکنید.
 • در صورتیکه در دوران بارداری یا شیردهی هستید، قبل از مصرف این دارو به پزشک اطلاع دهید.
 • چنانچه مبتلا به درد معده، اسهال با تب بالا، مدفوع سیاه و همراه با خون هستید، حتما قبل از مصرف این دارو، با پزشک مشورت کنید.
 • در صورتی که پس از چند روز بهبودی حاصل نشد و یا در صورت بروز درد، اتساع شکم و یا تب، درباره ادامه مصرف یا عدم مصرف دارو با پزشک، مشورت کنید.در صورتیکه دچار اسهال و کم آبی در بدن شده‌اید، از ورزش شدید و یا قرار گرفتن در معرض آب و هوای گرم، خودداری کنید.
 • دیفنوکسیلات، پیشنهاد نمی‌شود.
 • اسهال خونی، منع مصرف دارد.
 • بیشتر بدانید: درمان خانگی اسهال (درمان اسهال با طب سنتی)


   امیدوارم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. درصورتی که تجربه مصرف این دارو را داشته و دیدگاهی در این باره دارید، نظرات و پیشنهادات خود را در انتهای این مقاله در قسمت "ارسال نظر" با ما در میان بگذارید.

.

منبع : setare.com

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :