داروی لوراتادین (Loratadine) موارد مصرف + عوارض
لوراتادین یا سیتریزین,لوراتادین خواب اوره,لوراتادین ۱۰ میلی گرم,لوراتادین در شیردهی,لوراتادین,لوراتادین در بارداری,لوراتادین چیست,لوراتادین ۱۰

 داروی لوراتادین برای چیست

مشخصات لوراتادین

• نام دارو: لوراتادین

• نام لاتین: Loratadine

• نام تجاری: Claritin

• رده دارویی: آنتی‌هیستامین‌ها

• اشکال دارویی: قرص

• فروش دارو: بانسخه

نکات مهم درباره لوراتادین
موارد و مقدار مصرف:
درمان علامتی رینیت آلرژیک فصلی و درمان کهیر مزمن ایدیوپاتیک بزرگسالان و کودکان ۶ ساله و بزرگتر: mg/day10 مصرف می شود. کودکان ۲ تا ۵ ساله: mg/day5 مصرف می شود. تعدیل دوز: در بزرگسالان و کودکان ۶ ساله و بزرگتر و با نارسایی کبدی کلیرانس کراتینین کمتر از ml/min30، مقدار mg10 یک روز در میان تجویز می شود. در کودکان ۲ تا ۵ سال با نارسایی کبدی یا کلیوی، مقدار mg5 یک روز در میان داده می شود. مکانیسم اثر اثر آنتی هیستامین: لوراتادین یک آنتی هیستامین سه حلقه ای طولانی اثر است که آنتاگونیست انتخابی گیرندة H1 محیطی است.
تداخل دارویی:
داروهای مهارکنندة متابولیسم کبدی در صورت مصرف همزمان با لوراتادین باید با احتیاط تجویز شوند.
عوارض جانبی:
اعصاب مرکزی: سردرد ، خواب آلودگی، خستگی، گیجی، عصبانیت. دستگاه گوارش: خشکی دهان. مسمومیت و درمان تظاهرات بالینی: خواب آلودگی ، تاکیکاردی، سردرد (با مقادیر ۱۸۰-۴۰ میلی گرم) درمان: درمان علامتی و حمایتی باید بلافاصله انجام شود. درمان عبارت است از واداشتن بیمار به استفراغ با تجویز شربت ایپکا (بجز در بیماران بیهوش)، و به دنبال آن تجویز ذغال فعال برای جذب باقیماندة دارو. در صورت عدم موفقیت در بروز استفراغ یا ممنوع بودن آن ، معده با کلرور سدیم ۹/۰ درصد شسته شود.
فارماکوکینتیک:
جذب: به راحتی جذب می شود، اثر دارو طی ۳-۱ ساعت شروع و اوج غلظت آن طی ۱۲-۸ ساعت حاصل می شود و به مدت ۲۴ ساعت باقی می ماند. از آنجا که اوج غلظت پلاسمایی ممکن است با مصرف غذا حدود یک ساعت به تأخیر افتد ، دارو باید با معدة خالی مصرف شود. پخش: حدود ۹۷ درصد به پروتئینهای پلاسما پیوند می یابد. به راحتی از سد خونی- مغزی عبور نمی کند. متابولیسم: به میزان زیاد متابولیزه و به یک متابولیت فعال تبدیل می شود. دفع: حدود ۸۰ درصد به میزان مساوی در مدفوع و ادرار یافت می شود. نیمه عمر متوسط دفع دارو ۴/۸ ساعت است؛ با همودیالیز از بدن خارج نمی شود. برداشت دارو با دیالیز صفاقی مشخص نیست.
موارد منع مصرف و احتیاط:
موارد منع مصرف: حساسیت مفرط به دارو. موارد احتیاط: اختلال کار کبد، دوران شیردهی.
اشکال دارویی:
: Tablet: 10mg Tablet, Orodispersible: 10mg Syrup: 5 mg/5ml
طبقه بندی فارماکولوژیک:
: آنتی هیستامین سه حلقه ای طبقه بندی درمانی: آنتی هیستامین طبقه بندی مصرف در بارداری: ردة B ملاحظات اختصاصی ۱- شواهدی در دسترس نیست که نشاندهندة امکان سوء مصرف دارو یا ایجاد وابستگی به آن باشد. ۲- دارو باید در یک مکان خشک و خنک و دور از حرارت و نور مستقیم آفتاب نگهداری شود. نکات قابل توصیه به بیمار ۱- دارو را با معدة خالی حداقل دو ساعت بعد از غذا مصرف کرده و تا حداقل یک ساعت بعد از مصرف دارو از خوردن غذا پرهیز کنید. ۲- دارو را فقط یکبار در روز مصرف کنید. در صورت تداوم یا بدتر شدن نشانه ها به پزشک اطلاع دهید. ۳- برای حصول دقت در آزمونهای پوستی آلرژی، چهار روز قبل از انجام آنها مصرف دارو را قطع کنید. مصرف در سالمندان: سالمندان به اثرات CNS دارو حساسترند؛ دارو باید با دوزهای کمتر شروع شود. مصرف در کودکان: بی ضرری و اثربخشی مصرف دارو در کودکان کوچکتر از ۲ سال ثابت نشده است. مصرف در شیردهی: لوراتادین به راحتی در شیر ترشح می شود. مصرف آنتی هیستامین در زنان شیرده ممنوع است.

شرایط نگهداری لوراتادین

• این دارو را در دمای اتاق نگهداری کنید.

• از آن در برابر رطوبت محافظت کنید.

• از دسترس کودکان دور نگه دارید.

توصیه هایی برای مصرف کنندگان لوراتادین

• مصرف لوراتادین خواب آلودگی کمی ایجاد می کند. با این حال ، افرادی که بیش از دوز توصیه شده مصرف می کنند ممکن است خواب آلودگی را تجربه کنند. اگر هنگام مصرف این دارو خواب آلودگی دارید ، از رانندگی یا کار با ماشین آلات خودداری کنید.

• لوراتادین را می توان قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.

• این دارو را به کسی ، حتی کسی که علائم مشابه علائم شما را دارد ، ندهید. این دارو می تواند به افرادی که برای آنها تجویز نشده آسیب برساند.

• اگر دوز مصرفی داروی لوراتادین را فراموش کردید، در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی، به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید، نیازی به مصرف دو برابر داروی لوراتادین نیست و فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

• اگر با مصرف داروی لوراتادین دچار عوارض جدی ای نظیر مشکل تنفسی یا از حال رفتگی شدید با اورژانس تماس بگیرید.

• تداخل دارویی دارو را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :