حمله قلبی، یکی از عوارض داروهای مسکن
حمله قلبی گوگوش,حمله قلبی علائم,حمله قلبی علی دایی,حمله قلبی درخواب,حمله قلبی کوروش باقری,حمله قلبی,حمله قلبی چیست,حمله قلبی لیلا فروهر,حمله قلبی ولایتی,حمله قل

مصرف مکرر و طولانی مدت

متاسفانه امروزه مصرف حمله قلبی,حمله قلبی چیست,حمله قلبی درخواب

NSAID ها چه داروهایی هستند؟

NSAIDها یا همان ضد التهاب های غیر استروئیدی داروهایی هستند که برای کاهش درد، تب و التهاب استفاده می شوند.

مساله آنجاست که برخی از این داروها، در گروه داروهای OTC یا بدون نسخه قرار دارند که فرد می تواند بدون نیاز به نسخه پزشک آن را تهیه کند.

یکی از معروف ترین داروهای این گروه، آسپیرین است. از دیگر داروهای معروف این گروه می توان به ایبوپروفن، کتوپروفن و ناپروکسن اشاره کرد که هر سه این داروها هم مصرف بدون نسخه دارند و هم در نسخه پزشکان تجویز می شوند.

ضد التهاب های غیر استروئیدی چگونه بر بدن تاثیر می گذارند؟

NSAIDها با مهار تولید آنزیمی به نام سیکلواکسیژناز (COX) ایفای نقش می کنند. مهار تولید سیکلواکسیژناز در بدن باعث کاهش درد و التهاب می شود. اما این مسکن ها می توانند عوارضی هم داشته باشند، مخصوصا در افرادی که در معرض خطر ابتلا بهحمله قلبی,حمله قلبی چیست,حمله قلبی درخواب

به طور کلی عوارض جدی داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی عبارتند از:

- حمله قلبی,حمله قلبی چیست,حمله قلبی درخواب

کاری که آسپرین می کند، مهار تشکیل این لخته هاست. اما مشکل آنجاست که آسپیرین این تاثیر را بر همه عروق بدن می گذارد.

پس خونریزی مغزی، خونریزی معده و روده و ایجاد زخم های گوارشی می توانند از عوارض مصرف طولانی مدت آسپرین باشند.

مطالعات نیز نشان داده اند که مصرف طولانی مدت آسپیرین، در افرادی که سابقه بیماری های قلبی و عروقی نظیر حمله قلبی و سکته را ندارند، خطر خونریزی های داخلی و مخصوصا خونریزی معده و روده را افزایش می دهد.

جالب است بدانید اگرچه محققان بر این نظر بوده اند که مصرف روزانه یک عدد آسپرین خطر کلی بیماری های قلبی عروقی را 10 درصد کاهش می دهد، این کاهش در حقیقت در حملات قلبی غیر کشنده بوده است و کاهشی در میزان مرگ های ناشی از حملات قلبی کشنده، یا سکته های مغزی کشنده یا غیر کشنده ندارد.

از طرفی این 10 درصد کاهش در خطر حملات قلبی کشنده نیز همواره به قیمت 30 درصد افزایش خطر خونریزی های داخلی کشنده و غیر کشنده تمام خواهد شد.

به هر حال امروزه می دانیم این داروهای مسکن ها که ما تا به حال آنها را تنها کمک کننده برای رهایی از دردهای آزاردهنده و مزمن می دانستیم، خود می تواند عامل چندین بیماری دیگر و شاید بسیار جدی تر باشد.

فراموش نکنید این خطر در مبتلایان به بیماری های قلبی عروقی بسیار جدی تر است. پس بهتر است تا حد ممکن از مصرف بی رویه و بدون تجویز پزشک داروها بپرهیزیم.

این توصیه به خصوص برای مبتلایان به بیماری های قلبی عروقی حائز اهمیت است که خودسرانه و بدون هماهنگی با پزشک معالج، هرگز و تحت هیچ شرایطی، داروهای مسکن را مصرف نکنند.

 تبیان


گردآوری سلامت اکاایران گردآوری سلامت اکاایران
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :