همه چیز درباره سلام چشم تنبلی چشم و عینک مناسب
ضعف چشم,درمان ضعف چشم,بیماری ضعف چشم,علت بیماری ضعف چشم,غذاهای تقویت کننده چشم,جلوگیری از ضعف چشم,تقویت چشم,عینک مناسب,تنبلی چشم,سلامتی چشم,سلامت چشم,علائم هشدا

 آکاایران : همانطور که انسان دوست دارد زیبایی خود را حفظ کند و همیشه مراقب است که هیچ صدمه ای به صورت و یا دیگر اعضای خود نرسد ، باید در مورد سلامت چشم و مراقبت از این عضو مهم بیشتر دقت کند ، موضوعی که شاید زیاد به آن توجه نمیکنیم و خیلی ساده از کنار آن می گذریم ، عضوی که در نبود آن و یا بیماری آن به راحتی از تمام کارها و اعمالی که در روزهای عادی قادر به انجامش بودیم باز می مانیم.  پس برای درک بیشتر و مراقبت از این عضو حیاتی به شما پیشنهاد میکنیم این مقاله از سایت سلامت آکاایران را دنبال کنید تا با شما درباره سلامتی چشم ، تنبلی چشم و عینک مناسب صحبت کنیم .

ضعف چشم,درمان ضعف چشم,بیماری ضعف چشم

سلامتی چشم

چشم

چَشم یا چـِشم عضو بارز اولین حس از حواس پنجگانه یعنی بینایی است. در زبان پهلوی هم این واژه به همین گونه به کار می رفته است.

انواع گوناگونی از اندام های حساس به نور در موجودات زنده یافت می شود. ساده ترین انواع چشم ها تنها توان تشخیص وجود نور در پیرامون را دارند در صورتی که چشم های پیچیده تر قادرند شکل ها و رنگ ها را نیز از هم بازشناسند یا برخی حیوانات به طول موجهایی بیشتر از طول موج مرئی چشم انسان حساسند. در حشرات ما چشم مرکب داریم.

چشم انسان دارای اجزای پلک، مژه، ملتحمه، صلبیه، قرنیه، مردمک، عنبیه،زجاجیه، عدسی، زلالیه، شبکیه و مشیمیه است.

به نقل از آکاایران : تحقیقات به عمل آمده نشان می دهند که آنتی اکسیدانها، احتمال ابتلا به کاتاراکت و دژنراسیون ماکولا را کاهش می دهند. ممکن است  آنتی اکسیدانها اثرات مفید دیگری نیز داشته باشند، به عنوان مثال ویتامین A چشم ها را در برابر نابینایی محافظت می کند و احتمالاً ویتامین C نقشی در پیشگیری تا کاهش گلوکوم داشته باشد. اسیدهای چرب ضروری نیز از راههای گوناگون مانند کاهش علایم خشکی چشم و محافظت در مقابل آسیب ماکولا وارد عمل می شود.

 سعی کنید مواد مغذی محافظ چشم را به اندازه کافی مصرف کنید.

عملکرد ویتامین A

ویتامین A یکی از ویتامینهای بسیار مهم است و در بسیاری از فعالیتهای حیاتی بدن نقش دارد. از آن جمله: ویتامین A در رشد و نمو مؤثر است. ویتامین A درکیفیت بینایی مؤثر است. ویتامین A نقش اساسی در حفظ بافتهای مخاطی بدن (مثل لایه های مخاطی اندامهای گوارشی) دارد. ویتامین A در دستگاه ایمنی بدنو در تولید مثل مؤثر است. ویتامین A در بدن بوسیله مواد حمل کننده پروتئینی منتقل و به مکانهای مورد نیاز ارسال می شود . در صورتی که فردی کمبود شدید پروتئین داشته باشد مثل کودکان مبتلا به سوء تغذیه شدید ، عوارض کمبود ویتامین A در وی ظاهر می گردد. 
 

اعمال ویتامین A

 • ضد شب کوری و ضعف قوه بینایی است و در معالجه بسیاری از اختلالات چشمی مؤثر است.
 • مقاومت بدن را در مقابل عفونت مجاری تنفسی زیاد می نماید.
 • مدت بیماری را کوتاه می سازد.
 • لایه خارجی بافتها و اندامهای بدن را سالم نگاه می دارد.
 • برای رشد استخوانهای محکم ، پوست ، مو ، دندانها و لثه های سالم ضروری است.
 • در موارد استعمال خارجی به بهبود آکنه ، زرد زخم ، کورک و دمل کمک می کند.
 • در معالجه نفخ و اتساع بعضی از اعضای بدن و ازدیاد فعالیت غده تیروئید مؤثر است.

ضعف چشم,درمان ضعف چشم,بیماری ضعف چشم

تنبلی چشم

ویتامین E و مواد معدنی

 ویتامین E  نیز یکی از آنتی اکسیدان های قوی می باشد. مطالعات زیادی نشان داده که ویتامین E به پیشگیری از کاتاراکت می کند . مقدار توصیه شده ویتامین E در مردان بالای 11 سال 10 میلی گرم و در زنان بالای 11 سال 8 میلی گرم در روز است. سیگار کشیدن نیاز به ویتامین E را نیز زیاد می کند.

بهترین منبع ویتامین E آجیل و روغن های گیاهی است. جدول زیر مواد غذایی غنی از ویتامین E و مقدار این ویتامین را در آنها نشان می دهد:

 

ماده غذایی میلی گرم در 100 گرم  میلی گرم در مصرف معمول
تخمه آفتاب گردان  50  36 (نصف فنجان)
بادام  24   17 (نصف فنجان)
 فندق  24  16 (نصف فنجان)
بادام زمینی  9 7 (نصف فنجان)
انبه  1  2 (1 عدد)

ویتامین C

یکی دیگر از مواد بسیار مفید برای بینایی ویتامین C است. همراه همیشگی ویتامین C، بیوفلاونوئید علاوه بر اینکه به ویتامین C در اثر گذاری کمک می کند خود نیز فوایدی دارد. مطالعات نشان داده اند که مقادیر بالای ویتامین C می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به کاتاراکت شود. این ویتامین همچنین می تواند با کاهش فشار چشم مانع گلوکوم نیز شده و یا بیماری را در مبتلایان تسکین دهد.

مرکبات، فلفل دلمه ای، میوه های گرمسیری، سیب زمینی و سبزیجات سبز و پر برگ منابع غنی ویتامین C هستند. جدول زیر مواد غذایی غنی از ویتامین C و مقدار این ویتامین را در آنها نشان می دهد:

مواد غدایی سرشار از ویتامین C
ماده غذایی میلیگرم در 100 گرم میلیگرم در مصرف معمول
فلفل دلمه ای قرمز 190 283 (یک فنجان، خرد شده)
کلم 120 80 (یک فنجان، خرد شده)
کلم بروکلی 93 82 (یک فنجان، خرد شده)
فلفل دلمه ای سبز 89 133 (یک فنجان، خرد شده)
توت فرنگی 57 86 (یک فنجان، نصف شده)
پرتقال 53 70 (1 عدد)
طالبی 42 68 (یک فنجان، خرد شده)
گریپ فروت 34 44 (نصف گریپ فروت)
انبه 28 57 (1 عدد)
تمشک 25 31 (یک فنجان)

از بیماری های چشمی مطلع باشید و مداوماً برای دادن تست بینایی نزد پزشک بروید بیشتر مشکلات بینایی از بیماری های چشم مثل پیری چشم، آب آوردن چشم، بیماری های دیابت شبکیه و آب مروارید ناشی می شود.

در پیری چشم، سفت و سخت شدن رگ های چشم از ورود اکسیژن و مواد غذایی جلوگیری کرده و باعث می شود که به شبکیه چشم آسیب برسد. ۵۴ درصد بیماریهای چشم در آمریکا مربوط به این بیماری است.

ضعف چشم,درمان ضعف چشم,بیماری ضعف چشم

بیماری های چشم

 از عینک آفتابی استفاده کنید

همه ما می دانیم که استفاده از کرم های ضد آفتاب برای پوستمان بسیار خوب است اما بیشتر افراد فراموش می کنند که چشمانشان نیز به محافظت در برابر آفتاب نیاز دارد. نیازی نیست که حتماً مستقیم به خورشید نگاه کنید تا چشمانتان آسیب ببیند. اشعات UV می تواند از روی برف، شن، سنگفرش و آب منعکس شود.

این اشعات UV احتمال ابتلا به پیری چشم و آب مروارید را افزایش می دهد و همچنین به آفتاب سوختگی قرنیه چشم نیز می انجامد که باعث کوری موقت می شود. عادت کنید که همیشه در بیرون از ساختمان از عینک آفتابی استفاده کنید اما فکر نکنید اگر عینک آفتابی شما خیلی تیره است مقاومت بیشتری در برابر آفتاب دارد. قبل از خرید عینک آفتابی اطمینان حاصل کنید که صددرصد در برابر اشعات UV محافظ است.

توصیه هایی برای استفاده و خرید عینک آفتابی

عینک آفتابی مناسب باید شرایط زیر را داشته باشد:

 1.  چشمان شما را در برابر اشعه ماورابنفش محافظت کند.
 2.  چشمان شما را در برابر نور شدید خورشید محافظت کند.
 3.  چشم های شما را در برابر نورهای زننده و خیره کننده محافظت کند.
 4.  وضوح و کنتراست را بهبود بخشد.

-یک عینک ارزان و بی کیفیت معمولا مزایای فوق را در اختیار شما قرار نمی دهد، بلکه تنها از شدت نور می کاهد و اشعه ماورابنفش را حذف نمی کند، از این رو عنبیه چشمان شما به واسطه کاهش شدت نور منبسط شده و بازتر می شود و اجازه می دهد اشعه ماورابنفش بیشتری به آنها برسد که سبب آسیب به شبکیه چشم و در پی آن ابتلا به آب مروارید و حتی سرطان می گردد، بنابراین حتما از عینک های آفتابی دارای حداقل حفاظت UV400 با مارک های معتبر استفاده کنید. 

-حتی در روزهای ابری و در فصل زمستان هم برای محافظت از چشم ها از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید. از آنجا که برف 80 درصد اشعه ماورای بنفش را منعکس می کند و زمین و آب فقط 10 درصد آن را منعکس می کنند، می توان دریافت که اهمیت استفاده از عینک آفتابی در زمستان کمتر از فصل تابستان نیست.

-از عینک آفتابی استفاده کنید که 99 تا 100 اشعه های ماورای بنفش نوع A و B را جذب کند و به میزان 75 تا درصد از شدت نور مرئی بکاهد.

-در عدسی عینک های آفتابی ارزان قیمت، ماده ای به نام (Triace tate) است که فقط 40 درصد ازUV را جذب می کند، لذا برای چشم ها بسیار مضر هستند.

 -عدسی های عینک آفتابی، شیشه ای یا پلاستیکی هستند. عدسی های پلاستیکی سبک ترند و بر اثر ضربه خرد نمی شوند. اما در مقابل، عدسی های شیشه ای وضوح بیشتری دارند، کمتر خش می افتند و گران تر هم هستند.

-لازم نیست عینک آفتابی آنقدر تیره باشد که چشمان شما از پشت آن دیده نشود. چنین عینک هایی دید شما را کم می کنند.

موارد خاص

حتی بهترین انواع عینکهای معمولی، قادر به حفاظت از چشم شما در مقابل منابع نوری شدید نیستند. جوشکاری، نورهای شدید برنزه کننده، شرایط شدید برفی و یا نگاه مستقیم به نور آفتاب (مثلاً در جریان خورشید گرفتگی) همگی می­توانند به چشم شما آسیب برسانند.

نگاه مستقیم به هریک ازاین منابع نوری بدون حفاظ کافی می­تواند سبب ابتلای دردناک قرنیه بنام فتوکراتیت (Photokeratitihis) و یا حتی افت دائمی دید مرکزی شود.

ضعف چشم,درمان ضعف چشم,بیماری ضعف چشم

تنبلی چشم

از خستگی چشم جلوگیری کنید

نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر باعث خستگی چشم می شود که باعث صدمه زدن به چشم است. تاثیرات کوتاه مدت خستگی چشم غیر قابل انکار است: درد چشم، آبریزش چشم، تاری چشم و سردرد.

برای کاهش خستگی چشم در مواقع کار با کامپیوتر نکات زیر را رعایت کنید:

نور کامپیوتر را با استفاده از فیلترهای نور یا تغییر جهت کامپیوتر کاهش دهید.

خیلی نزدیک به مانیتور ننشینید چون نگاه کردن به چیزی که خیلی نزدیک چشم قرار دارد خستگی چشم را بیشتر می کند.

نور زمینه را تنظیم کنید.

ماهیچه های چشم را با گاه گاه نگاه کردن به جسمی در فاصله دور استراحت دهید.

علائم هشدار دهنده بیماریهای چشم: 
  در صورتی یک از علائم زیر را داشته باشد باید به چشم پزشک مراجعه نماید: 
1. نزدیک کردن اشیاء به چشم جهت دیدن آنها و یا تنگ کردن چشم برای دیدن اشیاء نزدیک 
2. تمایل غیر طبیعی سر به یک سمت برای دیدن اشیایی که در روبرو قرار دارند 
3. مالش غیر طبیعی و مداوم چشم ها 
4. اشتباه در تشخیص رنگها 
5. قرینه نبودن مردمک های چشم 
6. بیزاری و گریز از نور 
7. سردردهای غیر طبیعی 
8. احساس تورم در چشم 
9. علامت مبنی بر اینکه فرد در برخی از ساعات روز بهتر از بقیه اوقات روز می بیند. 
10. احساس مبنی بر دوتایی و یا در هم دیدن اشیاء 
11. ورم ملتحمه چشم و یا ریزش غیر عادی اشک از چشم ها 
12. ناتوانی و یا سستی عضلات چشم 
13. عوارض دیگر که موجب اختلال در دید طبیعی گردد
14. سیگار نکشید ، ثابت شده است سیگار کشیدن با برخی بیماری های چشم مانند آب مروارید ارتباط دارد.

تنبلی چشم

تنبلی چشم یا آمبلوپی که در حدود ۳٪ از افراد دیده می شود زمانی رخ می دهد که چشم در دوره کودکی دید طبیعی نداشته باشد. این اختلال که معمولاً در یک چشم دیده می شود بدلیل اختلال دید چشم تنبل بر اثر عوامل مختلف نظیر عیوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی، یا آستیگماتیسم)، انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم)، و یا عدم شفافیت مسیر بینایی (ناشی از عواملی نظیر آب مروارید، کدورت قرنیه، و یا افتادگی پلک) رخ می دهد. عدم وضوح تصویر در چشم بیمار و بهتر بودن تصویر ایجاد شده در چشم سالم سبب می شود تا مغزبین دو چشم، چشم سالم را برای دیدن انتخاب کند و در واقع مسیر ارسال تصویر از چشم بیمار به مغز را مسدود و یا اصطلاحاً دید چشم بیمار را «خاموش» کند.

ضعف چشم,درمان ضعف چشم,بیماری ضعف چشم

چشم

عوامل ایجاد کننده تنبلی چشم

اشکالات مادرزادی در ساختمان چشم ، مانند آب مروارید و پایین افتادگی پلک باعث میشود که چشم نتواند تصویر واضحی از اشیاء دریافت کند و بتدریج دچار تنبلی شود . در مورد کاتاراکت بهترین درمان عمل جراحی است که اگر پس از تولد تا سه ماهگی هرچه سریعتر صورت بگیرد ، نتیجه بهتری خواهد داشت . اما پس از سه ماهگی نتیجه چندان رضایت بخش نخواهد بود ؛ در نزدیک بینی ، دور بینی و آستیگماتیسم ، اگر دید هر دو چشم بسیار کم باشد ، هر دو چشم و آگر تفاوت دی آنها زیاد باشد ، چشم ضعیف تر نمی تواند تصویر واضحی از اشیاء دریافت کند و دچار تنبلی می شود.

درمان

درمان تنبلی چشم معمولاً بصورت بستن چشم سالم و وادار کردن مغز به دیدن با چشم تنبل است. این درمان ممکن است هفته ها و یا حتی ماهها طول بکشد که البته چشم سالم باید به تناوب باز شود. در مواردی که تنبلی ناشی از عیوب انکساری است تجویز عینک یا لنز سبب وضوح تصویر در چشم معیوب و درمان تنبلی خواهد شد. مواردی نیز که تنبلی ناشی از انحراف چشم است با جراحی و اصلاح انحراف قابل درمان است. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که مسیرهای بینایی تا سنین 8 تا 10 سالگی تکامل می یابند و درمان تنبلی چشم بعد از این سنین امکان پذیر نیست. بنابراین در صورتیکه چشم تنبل در سنین پایین درمان نشود بعد از سن 10 سالگی در اکثر موارد هیچ درمانی نخواهد داشت و ممکن است منجر به از دست رفتن شدید دید در یک چشم شود.

عوارض ناشی از عدم درمان تنبلی چشم چیست؟
 اگر تنبلی چشم اصلاح نشود مشکلات زیادی رخ خواهد داد که مهم ترین آنها عبارتند از :

 • ایجاد نقص بینایی شدید و دایمی در چشم تنبل
 • از بین رفتن دید سه بعدی
 • محرومیت از نعمت بینایی برای تمام عمر در صورت ابتلای چشم سالم به بیماری و یا آسیب جدی
بیماری روانی عامل بیماری جسمانی

بیماری روانی عامل بیماری جسمانی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بیماری روانی عامل بیماری جسمانی,بیماری روانی اوتیسم,بیماری روانی شیزوفرنی,بیماری روانی دو قطبی,بیماری روانی پارانوئید,بیماری روانی,بیماریهای روانی,بیماری روانی اسکیزوفرنی,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه
دلیل آبریزش بینی چیست، بینی ، عمل بینی، شکستگی بینی، بیماری بینی، انحراف بینی

دلیل آبریزش بینی چیست، بینی ، عمل بینی، شکستگی بینی، بیماری بینی، انحراف بینی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
آبریزش بینی کودکان,آبریزش بینی,آبریزش بینی و عطسه,آبریزش بینی به انگلیسی,آلرژی بینی,آبریزش بینی در کودکان,آبریزش بینی در نوزادان,علل آبریزش بینی,قرص آبریزش بینی,آلرژی بینی درمان,مقالات پزشکی و بهداشتی
بیماری سرخجه (سرخک ) و عوارض آن

بیماری سرخجه (سرخک ) و عوارض آن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ابتدا سردرد تب خفیف گلودرد سرفه های ملایم بزرگ,دیدن دانه های سرخ,خفیف یک روزه 38 درجه سانتی گراد همراه,دانه های خارش,مدت یک روز در سراسر بدن پخش,فصل بیماری های ویروسی پوست نیز محسوب,دانه های سرخ
مراقبت‌های تغذیه‌ای در بیماری پارکینسون

مراقبت‌های تغذیه‌ای در بیماری پارکینسون

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پارکینسون و تغذیه,علایم پارکینسون,پارکینسون و توهم,پارکینسون طب سنتی,پارکینسون و ورزش,پارکینسون چیست,پارکینسون,پارکینسونیسم چیست,پارکینسون درمان,پارکینسون-زالو درمانی,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های
بیماری وبا، خطری در تابستان

بیماری وبا، خطری در تابستان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بیماری بواسیر,بیماری وبا چیست,بیماری وبا در ایران,بیماری وبا چیست,بیماری وبا,بیماری وبا و علائم آن,بیماری وبا ppt,بیماری وبای التور,بیماری وبا pdf,بیماری وبا التور,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزش
وبا بیماری از قدیم تا حال

وبا بیماری از قدیم تا حال

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پیشگیری از وبا,راههای پیشگیری وبا,روش پیشگیری وبا,پیشگیری بیماری وبا,راهای پیشگیری وبا,راه پیشگیری وبا,پیشگیری وبا,پیشگیری از بیماری وبا,پیشگیری از وبا,پیشگیری از بیماری وبا,مقالات پزشکی و بهداشتی،توص
علائم بیماری وبا،‌وبا، علائم وبا، پیشگیری از وبا، درمان وبا

علائم بیماری وبا،‌وبا، علائم وبا، پیشگیری از وبا، درمان وبا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
علائم بیماری وبا چیست,علائم بیماری وبا در طیور,علایم بیماری وبا چیست,علائم ابتلا به بیماری وبا,علائم بیماری وبا در کودکان,علایم بیماری وبا,علائم بیماری وباسیل,علائم و نشانه های بیماری وبا,علائم بیماری
راه های درمان بیماری حصبه چیست

راه های درمان بیماری حصبه چیست

زمان مطالعه : 1 دقیقه
راه درمان بیماری حصبه,درمان بیماری حصبه,راههای درمان بیماری حصبه,درمان بیماری حصبه,بیماری حصبه چیست,بیماری شبه حصبه,بیماری حصبه چیست؟,بیماری حصبه در ایران,عامل بیماری حصبه,بیماری حصبه ppt,درمان بیماری
بیماری های مشترک انسان و حیوان

بیماری های مشترک انسان و حیوان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بیماری های مشترک انسان و دام ppt,بیماری های مشترک انسان و حیوان,بیماری های مشترک انسان و حیوانات,بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات,بیماری های مشترک انسان و دام,بیماری های مشترک بین انسان و دام,بیما
بیماری های مشترک دام و انسان

بیماری های مشترک دام و انسان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بیماری های مشترک بین دام و انسان,بیماری های مشترک دام و انسان,بیماری های مشترک انسان و دام pdf,بیماری های مشترک بین حیوان و انسان,بیماری های مشترک انسان و دام ppt,بیماری های مشترک حیوان و انسان,کنگره
بیماری های مشترک بین انسان و حیوان در ایران

بیماری های مشترک بین انسان و حیوان در ایران

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان,بیماری مشترک بین انسان و حیوان,بیماری های مشترک انسان و حیوانات,بیماری انسان و حیوان,بیماری های مشترک انسان و حیوان,بیماری بین انسان و حیوان,بیماری های مشترک بین انسا
ذات الریه، بیماری سینه پهلو

ذات الریه، بیماری سینه پهلو

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ذات الریه,ذات الریه ویروسی,سینه پهلو,ذات الریه درمان,ذات الریه در کودکان,ذات الریه چیست,سینه پهلو چیست,ذات الریه علائم,ذات الریه در نوزادان,ذات الریه کودکان
بیماری خطرناک زونا چیست، بیماری زونا، پیشگیری از زونا، درمان زونا، علائم زونا

بیماری خطرناک زونا چیست، بیماری زونا، پیشگیری از زونا، درمان زونا، علائم زونا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پیشگیری از بیماری زونا و علائم بیماری زونا چیست و درمان بیماری زونا چیست و راه درمان بیماری زونا را در آکاایران ببینید
مختصری درباره آبله مرغان بیماری فصل بهار

مختصری درباره آبله مرغان بیماری فصل بهار

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مختصری درباره آبله مرغان بیماری فصل بهار,:آبله مرغان یکی از امراض رایج باکتریایی می باشد که علت آن ویروس واریسلا زوستر از گروه هرپس ویروس ه
شرایط اهدای خون در برخی بیماری ها، اهدا خون، اهدای خون

شرایط اهدای خون در برخی بیماری ها، اهدا خون، اهدای خون

زمان مطالعه : 1 دقیقه
شرایط اهدای خون در ایران,شرایط اهدای خون در ایران,شرایط اهدای پلاکت خون,شرایط اهدای خون در ماه رمضان,شرایط عمومی اهدای خون,شرایط اهدای خون,شرایط اهدای خون تهران,شرایط برای اهدای خون,شرایط عمومی اهدای
صفحه 1 از 206
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :