چگونه خاطره های بد را از یاد ببریم آکا
مقالات پزشکی و بهداشتی,سرکوب خاطرات احسـاسی,خاطرات خنثی,سرکوبی خاطرات حداقل,خاطرات خاص را متوقف,سرکوبی خاطرات کار,تحقیقی که در دانشگاه,قادر به سرکوب خاطرات نار

 

 

در تحقیقی که در دانشگاه کلـورادو انـجام گـرفت، مشخص شـد که افراد میتوانند توانایی سرکوب خاطرات احسـاسی را در خـود ایجاد کنند. ایـن تحقـیق فـعالیـت مـغز را در افراد تحـت آزمـایش کـه برای سرکوب خاطرات مربوط بـه تصـاویر منـفی تعلیم دیده بودند، ...

چگونه خاطره های بد را از یاد ببریم
در تحقیقی که در دانشگاه کلـورادو انـجام گـرفت، مشخص شـد که افراد میتوانند توانایی سرکوب خاطرات احسـاسی را در خـود ایجاد کنند. ایـن تحقـیق فـعالیـت مـغز را در افراد تحـت آزمـایش کـه برای سرکوب خاطرات مربوط بـه تصـاویر منـفی تعلیم دیده بودند، مـی سنجـید و دو مکـانیـزم را در قسـمت جلـو مـغز نشـان داد. ایـن تحقـیـق مـی تـوانـد بـه متخصصین بـالینـی کـمک کنـد روش هـای درمانی جدیدی برای آنها که قادر به سرکوب خاطرات ناراحت کننده خود نیستند و با بیماری های اختلالات استرس، ترس مفرط، افسردگی، اضطراب، و سندرم وسواس در ارتباط است، ابداع کنند. محقق این تحقیق می گوید، "ما در این تحقیق نشان می دهیم که افراد می توانند با تمرین برخی خاطرات خود را در یک زمان خاص سرکوب کنند. ما تصور می کنیم به مکانیزم های عصبی آن دست یافته ایم و امیدواریم که این یافته های جدید و تحقیقات آتی، به رویکردهای درمانی-دارویی جدیدی در درمان انواع مختلفی از اختلالات احساسی ختم شود."

"طی مرحله تمرینی این تحقیق، از شرکت کننده ها خواسته شد 40 جفت مختلف تصویر را به ذهن بسپارند که هر جفت از یک صورت انسانی و یک تصویر اخلال گر مثل یک تصادف اتومبیل، یک سرباز زخمی، یک صحنه قتل وحشیانه، یا صندلی الکتریکی ساخته شده بود."

بعد از به خاطر سپاری هر جفت، از شرکت کننده ها خواسته می شد به طریقی خاص به عکسها نگاه کنند و از آنها MRI گرفته می شد. او می گوید، "فقط تصاویر صورت های انسانی به آنها نشان داده می شد و این خودشان بودند که می توانستند تصمیم بگیرند به تصویر اخلال گر فکر کنند یا نکنند."

"اسکن های مغزی گرفته شده طی این تحقیق نشان دهنده هماهنگی سرکوب حافظه ای بود که در قشر جلویی مغز ایجاد می شود. تیم تحقیق کشف کرده است که دو قسمت خاص از قشر جلویی مغز، هیپوکامپ و آمیگدالا، که در یادآوری های تصویری رمزگذازی حافظه و بازیابی، و بازده احساسی دخیل هستند، در کنار هم برای سرکوبی خاطرات کار می کنند. این نتایج نشان میدهد که سرکوبی خاطرات، حداقل در افراد غیر-روانپزشکی، تحت کنترل بخش جلویی مغز، اتفاق می افتد."

این تحقیق نشان داده است که شرکت کننده ها روی خاطرات احساسی خود خوب تسلط داشته اند. و با بستن یک قسمت خاص از آن خاطرات، کاملاً می توانستند پروسه بازیابی برخی خاطرات خاص را متوقف کنند. محققان تصور می کنند که سرکوب کردن خاطرات می تواند یک ویژگی کاملاً مثبت باشد.

خاطرنشان می کنند که، "مشخص نیست که یک خاطره احساسی بسیار آسیب زا مثل یک تصاوف شدید، تا چه حد خود را در مغز انسان نشان می دهد. مواردی هم وجود دارد که ممکن است فرد برای سرکوب کردن یک خاطره خاص، نیاز به هزاران بار تمرین دارد."

"بحث خاطرات سرکوفته که روانشناس معروف دکتر سیگموند فروید نیز روی آن کار کرده است، بحثی بسیار جدال انگیز است. امروزه بحث زیادی در این مورد وجود دارد که آیا می توان خاطرات سرکوفته را برای خاطرات خنثی شده استفاده کنیم یا نه."

"تصور می کنم که مهمترین مسئله دراین زمینه این است که افراد مکانیزم های عصبی مشخصی دارند که به دانشمندان این امکان را می دهد رویکردهای درمانی-دارویی جدیدی برای آندسته از افرادیکه از احتلالات احساسی رنج می برند، کشف کنند."
lootoos1.blogfa.com

در این پژوهش انجام گرفته نشان داده شد، به عنوان مثال در بیشتر کارگران سالمی که در معرض گازهای الوده موجود در کارخانه های ریخته گری قرار می گیرند پس از سه روز تغییراتی در چهار ژن مشاهده شده که ابتلا به سرطان را در بر دارند. به این ترتیب تاثیر عوامل طبیعی می تواند موجب تغییرات ژنتیکی مهمی شود که بیماریهای خطرناکی را در بر خواهد داشت. به گفته آندره آ باکارلی استاد دانشگاه علوم پایه میلان بر اساس نتایج به دست امده پس از تحقیق روی کارگران کارخانه های ریخته گری تغییرات ژنتیکی ناشی از الودگی هوا بر اثر تغییر در دی.ان. ای بوجود آمده اند. دانشمندان قصد دارند با توجه به این تغییرات داروهایی برای جلوگیری از بیماری های ناشی از تغییرات ژنتیکی تولید کنند. این تحقیق نشان داد که عوامل محیطی برای برنامه ریزی مجدد ژنها نیاز به زمان کمی دارند که این برنامه ریزی مجدد ژنی از عوامل بروز بیماری است. این پژوهشگران اعتقاد دارند که تغییرات روی داده در ژن این کارگران ممکن است ناشی از پروسه تغییر شیمیایی (Methylation) در DNA باشد که همین تغییر شیمیایی در ارتباط با برنامه ریزی مجدد ژنی بوده و در نمونه بافت و خون افراد بیماران مبتلا به سرطان یافت می‌شود. پژوهشگران یاد شده به دنبال طراحی ابزاری هستند تا برنامه تغییر یافته ژن را به حالت اولیه بازگرداند و تاثیر مخرب فزاینده مضرات آلوده موجود در هوا بر سلامت انسان را کاهش دهند.
منبع : روزنامه تفاهم

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :