خواب آلودگی بهاری، خواب آلود، خواب آلودگی، ضد خواب آلودگی، درمان خواب آلودگی
رفع خواب آلودگی بهاری,خواب آلودگی بهاری,خواب آلودگی نشانه چیست,خواب آلودگی در بارداری,خواب آلودگی در طول روز,خواب آلودگی شدید,خواب آلودگی در بهار,خواب آلودگی صب

سلامت - پزشکی - خواب آلودگی بهاری

آکاایران : خواب آلودگی موضوعی است که شاید برای شما هم اتفاق بیافتد ، حالتی که بعضا شخص را به سمت خستگی مفرط کشیده و فرد همیشه احساس خواب آلودگی و نیاز به خواب را در خود احساس می کند . این مشکل در بعضی مواقع می تواند به دلیل آلرژی فصلی نیز باشد که ما این مقاله از بخش سلامت آکاایران را به آن اختصاص داده ایم. 

خواب آلودگی بهاری,رفع خواب آلودگی بهاری,خواب آلودگی

خواب آلودگی بهاری

 


شما خیلی خواب آلوده هستید. این حالت در بهار ممکن است، یک نوع آلرژی  فصلی باشد. گرده افشانی گل ها و گیاهان، از شروع فصلی همراه با عطسه و گرفتگی بینی خبر می دهد.

دکتر MICHAEL ROWE ( مایکل رو ) رئیس مرکز آلرژی و آسم در میشیگان می گوید : افرادی که آلرژی ( حساسیت  ) فصلی دارند، حتی بدون مصرف دارو، احساس خستگی می کنند.

او یک سال بیشترین مقدار گرده گیاهان را در شهر DETROIT آمریکا اندازه گیری کرد که دریافت در عرض چند هفته بیشترین مقدار گرده افشانی را داشتند.

عده زیادی از رانندگان متروی این شهر دچار آلرژی هستند. این افراد در ترافیک ، چشمهایشان را می مالند، موقع نفس کشیدن، بینی اشان صدا می دهد و نیز دچار عطسه ، گرفتگی بینی و خمیازه می شوند . این افراد موقع رانندگی دچار عطسه فراوان و حتی بیهوشی می شوند.

فصل بهار باعث خواب آلودگی  شما می شود و مثل فردی که ماده مخدر مصرف کرده باشد، خمار هستید. در حالت آلرژی  ، بدن نسبت به یک ماده خارجی واکنش نشان می دهد. غیر از خواب آلودگی، سایر علائم آلرژی شامل سوزش چشم ها و آب آمدن از آنها، گرفتگی و آبریزش بینی  ، سرفه و عطسه است.

بدن، برای مقابله با آلرژی انرژی زیادی را صرف می کند که باعث ضعیف شدن فرد می شود. همچنین گرفتگی بینی در خواب، فرد را خسته می کند. افراد برای رفع حالت آلرژی، معمولاً آنتی هیستامین مصرف می کنند. بعضی آنتی هیستامین ها باعث سردرد مداوم در صبح می شوند و فرد را خواب آلوده می کنند. مصرف آنتی هیستامین باعث خواب آلودگی شما در محل کار می شود.فقط دو آنتی هیستامین کلاری تین (CLARITIN) و اَلگرا (ALLEGRA ) ایجاد خواب آلودگی نمی کنند و با تجویز پزشک، فروخته می شوند.

حتی اگر کسی با مصرف آنتی هیستامین، احساس بدی نداشته باشد، ولی حافظه کوتاه مدت و مهارت های حرکتی او آسیب می بیند. پس چه کار باید کرد؟

 به نقل از آکاایران: بایستی به پزشک مراجعه کنید تا وی دارویی را که باعث خواب آلودگی نمی شود، برای شما تجویز کند. در منزل، محل کار و اتومبیل خود، هوا را طوری تهویه کنید که مقدار گرده گل ها و قارچ های گیاهی کاهش یابد.

اگر آنتی هیستامین مصرف می کنید و یکی از عوارض مصرف آن در بروشور، خواب آلودگی ذکر شده است، هرگز در این حالت رانندگی نکنید. صبر کنید. بارندگی و هوای سرد مثل یک عایق بر روی گرده ها عمل می کند و میزان آلرژی را کاهش می دهد.

خواب آلودگی بهاری,رفع خواب آلودگی بهاری,خواب آلودگی

خواب آلودگی

با وجود اینکه خواب آلودگی ناشی از تغییر فصل بیش از همه امری بیولوژیکی و طبیعی است، می توان راهکارهایی برای آن به کار بست تا از آن در امان ماند. در ادامه برخی از این راهکارها را می آوریم.

  • بنابر طب سنتی و اسلامی، خوردن خرما به دلیل فراوانیِ مواد حیاتی مانند فسفر و پتاسیم در آن، در جلوگیری از خواب آلودگی موثر است.
  • خوردن مواد حاوی فیبر، مانند سبزیجات و میوه جات نیز در کاهش احساس خواب آلودگی موثر هستند. خوراکی های فصل بهار به طور کلی فیبر کمتری در خود دارند که باید با مصرف مواد غذایی دیگر این کمبود را جبران کرد.

برای درمان خواب آلودگی بهار خرما بخورید

طب اسلامی راه حلی برای برطرف کردن این مشکل دارد که در ادامه به چند نمونه از آن ها اشاره خواهیم کرد:

یکی از دلایلی که سبب خواب آلودگی در این فصل می شود، کمبود فیبر موجود در موادخوراکی است.

از امام رضا(ع) روایت شده که ایشان بر سر سفره ای که سبزی تازه در آن وجود نداشت، نمی نشستند. همان طور که می دانید فیبر موجود در سبزی ها برای آرامش اعصاب و از بین بردن تنش های عصبی بسیار مهم است.

برای برطرف شدن خواب آلودگی همچنین می توانید بعد از طلوع خورشید پیاده روی کنید. همچنین تنفس هوای پاک صبحگاهی، روح را سرزنده می کند و موجب نشاط می شود.

راهکارهایی برای از بین بردن خواب آلودگی

ورزش های سبک، مصرف ویتامین c، مصرف 2 لیتر آب در روز و مصرف سبزیجات و میوه جات تازه سبب سازگاری بدن با این فصل است.

خواب کافی ولی نه بیش از اندازه، در رفع کسالت موثر است. زیرا خواب زیاد قشر مغز را بی حس می کند و باعث خواب آلودگی بیشتر می شود. به همین دلیل است که هر قدر فرد بیشتر بخوابد، بیشتر احساس کسالت و خواب آلودگی می کند.

خواب آلودگی بهاری,رفع خواب آلودگی بهاری,خواب آلودگی

خواب آلودگی

شستن دست و صورت پس از بیدار شدن با آب سرد بسیار مهم است و داشتن تحرک بدنی هم به فرد در رفع کسالت کمک می کند.

پرورش گل و گیاه در یک باغچه کوچک و یا نگهداری از گلدان و همزیستی با گیاهان هم در رفع اختلال بسیار موثر است.

چرت 15 دقیقه ای بین روز بسیار مفید است. قبل از رفتن به رختخواب غذای پرحجم مصرف نکنید. پس از خواب نیز یک دوش آب ولرم در رفع خواب آلودگی و کسالت موثر است.

البته هر نوع خواب آلودگی در فصل بهار را نمی توان به حساسیت ها و آلرژی فصلی نسبت داد.

دکتر قلعه بندی، متخصص اعصاب و روان در این باره می گوید: تا چند دهه ی قبل، پرخوابی نشانه تنبلی و تمارض، یک ویژگی نامطلوب شخصیتی یا حداکثر به عنوان نشانه ای از نارکولپسی (نوعی اختلال خواب که با حملات خواب آلودگی در طول روز و کاهش هوشیاری مشخص می شود) تلقی می شد، اما توجه علمی به مسئله ی پُرخوابی به دنبال نقش آن در بیماری های شدید و تهدیدکننده حیات، افزایش یافت.

دکتر قلعه بندی علت های مختلف رفتاری، بیماری ها و داروهای مختلف در سبب شناسی خواب آلودگی مفرط روزانه را موثر دانسته و افزود: مهم ترین علت خواب آلودگی روزانه سندرم خواب ناکافی هنگام شب است. وی اختلال تنفسی مربوط به خواب مانند آپنه انسدادی خواب، اختلال ریتم سیرکادین مانند سندرم فاز خواب تاخیری، اختلال خواب ناشی از نوبت کاری و بیماری های نورولوژیک مانند نارکولپسی و سندرم پاهای بی قرار را از مهم ترین علت خواب آلودگی مفرط روزانه دانسته و اضافه کرد: بیماری های داخلی مانند نارسایی قلب، کلیه و کبد، بیماری های روانپزشکی مانند افسردگی و غیر تیپیک و انواع داروهای موثر بر سیستم عصبی مرکزی مانند داروهای خواب آور نیز از دیگر علل ایجاد خواب آلودگی در روز به شمار می آیند.

گردآوری بخش سلامت آکاایران

خواب‌آلودگی در فصل بهار

خواب‌آلودگی در فصل بهار

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مقالات پزشکی و بهداشتی,سلامت پزشکی خواب‌آلودگی در فصل بهار,خواب بهاری در عمل,بهاری پلک‌های,خواب آلودگی ,علت خواب آلودگی ,علت خواب آلودگی ,خواب آلودگی در فصل بهار ,ضعف خواب آلودگی همواره از خواب زم
چگونه خواب آلودگی را ضربه فنی کنیم؟

چگونه خواب آلودگی را ضربه فنی کنیم؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواب آلودگی نشانه چیست,خواب آلودگی زیاد,خواب آلودگی شدید,خواب آلودگی و خستگی,خواب آلودگی صبح,خواب آلودگی در طول روز,خواب آلودگی در بارداری,خواب آلودگی در بهار,خواب آلودگی,نکات پزشکی برای خواب آلودگی,د
چگونه خواب آلودگی بهاری را مغلوب کنیم؟

چگونه خواب آلودگی بهاری را مغلوب کنیم؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مقالات پزشکی و بهداشتی,پرورش گل و گیاه در یک باغچه کوچک و یا نگهداری از گلدان و همزیستی با گیاهان هم در رفع این اختلال بسیار موثر است.
نحوه کنار آمدن با خواب‌آلودگی بی‌اندازه

نحوه کنار آمدن با خواب‌آلودگی بی‌اندازه

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بیخوابی خواب آلودگی,درمان بی خوابی بی خوابی,اختلالات خواب,دلایل بی خوابی,علت خواب آلودگی,دلیل بی خوابی,عوارض بی خوابی,مشکل بیخوابی,مقالات پزشکی و بهداشتی
خواب‌آلودگی شدید و ناگهانی

خواب‌آلودگی شدید و ناگهانی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
حمله خواب یا نارکولپسی (narcolepsy) اختلالی عصبی است که با ظهور خواب در اوقات نامناسب مشخص می‌شود...
خواب آلودگی در بهار

خواب آلودگی در بهار

زمان مطالعه : 1 دقیقه
با وجود این که برخی افراد در فصل بهار احساس شادابی و نشاط می کنند, بسیاری هم احساس خستگی...
4 دلیل خستگی و خواب آلودگی

4 دلیل خستگی و خواب آلودگی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
همیشه دلیل خواب ‌آلوده بودن و خستگی, کمبود خواب یا کار زیاد نیست. دلایل بسیاری وجود دارد که می ‌تواند سبب شود شما همیشه احساس...
ارتباط آلودگی هوا با مشکلات خواب

ارتباط آلودگی هوا با مشکلات خواب

زمان مطالعه : 1 دقیقه
محققان آمریکایی در یک پژوهش جدید به ارتباط بین آلودگی هوا و اختلال تنفسی خواب پی برده‌ اند که عامل شناخته شده بروز...
رانندگی هنگام خواب آلودگی!

رانندگی هنگام خواب آلودگی!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مطالعات مختلف علمی نشان داده‌ اند با حالت خواب‌ آلودگی پشت فرمان نشستن خطر بروز تصادفات رانندگی...
رفع خواب آلودگی هنگام کار

رفع خواب آلودگی هنگام کار

زمان مطالعه : 1 دقیقه
آیا مدام در هنگام کار کردن خوابتان می گیرد؟ این مشکل تعداد بسیار زیادی از اشخاص است, بعضی ها حتی در هنگام کار...
آیا در بهار احساس خواب آلودگی می کنید؟

آیا در بهار احساس خواب آلودگی می کنید؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
شما خیلی خواب آلوده هستید. این حالت در بهار ممکن است, یک نوع آلرژی فصلی باشد. گرده افشانی گل ها و گیاهان, از شروع فصلی همراه با عطسه و گرفتگی بینی خبر می دهد. دکتر MICHAEL ROWE ( مایکل رو ) رئیس مرک
خواب  آلودگی های بهاره

خواب آلودگی های بهاره

زمان مطالعه : 1 دقیقه
باز هم خمیازه ای می کشد و با بی حوصلگی سرش را روی میز کار می گذارد,خسته است و حوصله کارکردن ندارد؛ وقتی از او می پرسی چرا اینقدر کسل هستی,جوابش مشخص است,چیزی
علت و درمان خستگی مفرط , خواب آلودگی همیشگی و عدم تمرکز

علت و درمان خستگی مفرط , خواب آلودگی همیشگی و عدم تمرکز

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پیشگیری و درمان بیماری ها : خواب آلودگی مداوم در طول روز , عدم تمرکز کافی و در نهایت خستگی مفرط و همیشگی موجب بروز مشکلاتی همچون از دست دادن شغل ..
علت خستگی و خواب آلودگی در طول روز + آموزش کاهش خستگی

علت خستگی و خواب آلودگی در طول روز + آموزش کاهش خستگی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
چگونه خستگی را از بین ببریم , عوال ایجاد خستگی روحی , علت خواب الودگی در طول روز , سندرم خستگی , درمان خستگی مزمن
چگونه خواب آلودگی را برطرف کنیم؟ دلیل اختلال خواب چیست؟

چگونه خواب آلودگی را برطرف کنیم؟ دلیل اختلال خواب چیست؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
چگونه خواب آلودگی را برطرف کنیم؟:چه چیز باعث خواب آلودگیتان می شود؟ آیا ممکن است کم خوابی داشته باشید یا دچار یک اختلال خواب باشید؟ به اطرافتان نگاه کنید: مردی که در اتوبوس چُرت می زند، هم
صفحه 1 از 3
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :