بهترین انتخاب‌های غذایی بر پایه گیاهان برای بهبود عملکرد کلیه ها
در ادامه این مطلب از آکا, به معرفی بهترین انتخاب‌های غذایی بر پایه گیاهان برای بهبود عملکرد کلیه ها میپدازیم. با ما همراه باشید.

 

۱۰ ماده غذایی گیاهی برای داشتن کلیه‌های سالم | بهداشت نیوز

آکاایران: بیماری کلیه یک معضل فراگیر در سطح جهان است که حدود ۱۰ درصد از جمعیت دنیا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کلیه‌ها اندام‌های لوبیا شکل کوچک، اما قدرتمندی هستند که عملکرد‌های مهم بسیاری را انجام می‌دهند. کلیه‌ ها همیشه در حال فعالیت بوده و وظایف خود را بدون آنکه لحظه‌ای متوجه آن باشیم یک به یک انجام می‌دهند. گاه هرگز به فکر سلامتی این عضو لوبیایی شکل نمی‌افتیم و تنها زمانی سلامت آن برای‌مان مهم می‌شود که با علامتی به نام درد متوجه می‌شویم بیماری آن را نشانه گرفته است.

دو نوشیدنی که سنگ کلیه ایجاد می کنند

این دو عضو حیاتی، دفع مواد زائدی چون اوره، مازاد ویتامین‌ها و املاح، مواد حاصل از متابولیت داروها و سموم از طریق ادرار، تنظیم آب و الکترولیت بدن، حفظ تعادل اسید و باز، تنظیم فشارخون و ساخت هورمون‌هایی نظیر ویتامین‌دی فعال برای حفظ سلامت استخوان و اریتروپویتین به عنوان هورمونی برای تحریک خون‌سازی را برعهده دارد از این رو سلامت آن بر سلامت بسیاری از اعضای بدن تاثیرگذار است. به تصور برخی افراد ابتلا به برخی ناراحتی‌های کلیوی ارثی بوده و عوامل دیگری بر آن تاثیرگذار نیست در حالی که نباید از انواع رژیم‌های غذایی که از آن پیروی می‌کنیم غافل شد به این معنی که اگرچه پیروی از برخی سبک‌های غذایی به نوبه خود برای سلامت تمامی اعضای بدن مفید بوده اما برخی رژیم‌های غذایی خاص، کلیه‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد.

How will you take care of your kidneys? | Coming Times

بهبود عملکرد کلیه ها به راحتی با مصرف گزینه های غذایی سالم امکان پذیر است. بیش از ۱۰ نوع ماده غذایی گیاهی وجود دارند که منجر به حفظ سلامت این اعضای حیاتی بدن می شوند.

بهترین انتخاب‌های غذایی بر پایه گیاهان برای حفظ عملکرد کلیه‌ها از این قرارند:

سیر و پیاز

سبزیجات خانواده پیاز حاوی آلیسین هستند؛ ترکیب قدرتمندی که خواص ضد التهابی باورنکردنی دارد و به مبارزه با عفونت دستگاه ادراری می‌رود.

سیب

منبع عالی از فیبر است و منجر به خنثی شدن سموم دستگاه گوارش می‌شود و بار سمی روی کلیه‌ها را کاهش می‌دهد. سیب همچنین به کاهش کلسترول کمک می‌کند و با پاک کردن خون، اثرات مفید روی سیستم قلبی عروقی دارد و به کاهش التهاب کمک می‌کند.

۱۰ ماده غذایی گیاهی برای بهبود سلامت کلیه‌ها

توت‌ها

این میوه‌های خوشرنگ کلید سلامت کلیه‌ها هستند. انواع توت‌ها منجر به کاهش عفونت دستگاه ادراری می‌شوند و خاصیت ضد التهاب دارند.

۱۰ ماده غذایی گیاهی برای بهبود سلامت کلیه‌ها

فلفل قرمز

سرشار از ویتامین ب ۶، ویتامین آ، اسید فولیک و لیکوپن برای پاک کردن و تصفیه کردن کلیه‌ها است.

۱۰ ماده غذایی گیاهی برای بهبود سلامت کلیه‌ها

جعفری

به عنوان بهترین تمیز کننده کلیه شناخته شده است. جعفری منجر به افزایش حجم ادرار، دفع بیشتر سدیم و افزایش بازجذب پتاسیم می‌شود.

۱۰ ماده غذایی گیاهی برای بهبود سلامت کلیه‌ها

قاصدک

خاصیت ادرار آور دارد. قاصدک حاوی مقادیر قابل توجهی منیزیم، پتاسیم و دیگر املاح معدنی و ویتامین‌ها برای تقویت عملکرد کلیه و کاهش خطر ابتلا به تشکیل سنگ است.

۱۰ ماده غذایی گیاهی برای بهبود سلامت کلیه‌ها

خیار

مطالعات نشان داده که مصرف خیار به طور منظم، منجر به نظارت بر اسید اوریک بدن و در نتیجه جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه و سنگ مثانه می‌شود.

۱۰ ماده غذایی گیاهی برای بهبود سلامت کلیه‌ها

کرفس

منجر به ترویج عملکرد سالم و طبیعی کلیه‌ها با از بین بردن سموم بدن می‌شود.

۱۰ ماده غذایی گیاهی برای بهبود سلامت کلیه‌ها

گشنیز

باعث کاهش خطر تشکیل رسوب در کلیه‌ها می‌شود. گشنیز برای از بین بردن جیوه، که یک فلز سمی است و منجر به کاهش توانایی کلیه‌ها برای فیلتر کردن سموم و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های کلیوی می‌شود، مفید است.

۱۰ ماده غذایی گیاهی برای بهبود سلامت کلیه‌ها

انواع کلم

حاوی ترکیبات ویژه‌ای هستند که به کبد در خنثی سازی سموم کمک می‌کنند و بار سموم روی کلیه‌ها را نیز کاهش می‌دهند. کلم‌ها منبع غنی از ویتامین‌های ث، کا، اسید فولیک، و ویتامین ب ۶ هستند و آنهم برای حمایت از سلامت کلیه ها. فیبر موجود در گل کلم به جذب بهتر مواد مغذی کمک می‌کند و منجر به کهش مقادیر سمومی می‌شود که به طور معمول از طریق کلیه‌ها برای دفع پردازش می‌شود.

۱۰ ماده غذایی گیاهی برای بهبود سلامت کلیه‌ها

منبع:ایرنا

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :