خواص جالب و بی نظیر نخود فرنگی برای لاغری
نخود فرنگی خواص بسیاری برای لاغری دارد و مصرف آن برای سلامت بدن هم مفید می باشد، البته روش های افزودن نخودفرنگی به رژیم غذایی برای لاغری مهم و حائز اهمیت است.
نخود فرنگی چاق کننده است یا به کاهش وزن کمک می کند؟

نخود فرنگی در مشخصات خود مواد مغذی فوق العاده ای دارد. کالری موجود در این غذا بسیار پایین است، یعنی هر یک دوم فنجان ( ۱۷۰ گرم ) نخود فرنگی تنها ۶۲ کالری دارد و مقدار بسیار کمی هم چربی.

حدود ۷۰ درصدِ این مقدار کالری مربوط به کربوهیدرات است و باقی آن نیز توسط پروتئین و مقدار کمی چربی فراهم می شود. بعلاوه نخود فرنگی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی است که به آنها نیاز دارید و همچنین مقدار زیادی فیبر هم دارد.

در یک دوم فنجان ( ۱۷۰ گرم ) نخود فرنگی این مقدار مواد مغذی را می توانید پیدا کنید:

کالری: ۶۲

کربوهیدرات: ۱۱ گرم

فیبر: ۴ گرم

پروتئین: ۴ گرم

ویتامین A: 34 درصد نیاز روزانه

ویتامین K: 24 درصد نیاز روزانه

ویتامین C: 13 درصد نیاز روزانه

تیامین: ۱۵ درصد نیاز روزانه

فولات: ۱۲ درصد نیاز روزانه

منگنز: ۱۱ درصد نیاز روزانه

آهن: ۷ درصد نیاز روزانه

فسفر: ۶ درصد نیاز روزانه

چیزی که نخود فرنگی را از دیگر گیاهان متمایز می کند پروتئین موجود در آن است. برای مثال در یک دوم فنجان ( ۱۷۰ گرم ) هویج پخته شده تنها ۱ گرم پروتئین دارد در حالی که همین مقدار نخود فرنگی چهار برابر پروتئین در خود دارد.

همچنین نخود فرنگی ها سرشار هستند از آنتی اکسیدان های پلی فنل که احتمالا از عوامل مزایای بسیاری است که برای سلامت دارد.در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, اثر این نخودهای سبز کوچک را در لاغری و کاهش وزن بیان خواهیم کرد.

 

کاهش وزن با نخود فرنگی؟

افزایش وزن و تغییر سایز به دلیل سبک زندگی ناسالم و مصرف غذاهای پرچرب و کالری به وجود می آید. برای تغییر در رژیم غذایی بهتر است انواع مختلف غذاها را دریافت کنید، نخودفرنگی یکی از مواد غذایی مهمی است که در کاهش وزن موثر است. نخودفرنگی به طور طبیعی یک ماده غذایی کم کالری، کم چرب، حاوی پروتئین، فیبر و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است. به طور کلی هر فنجان نخودفرنگی حاوی 134 کالری است اما فیبر بالایی دارد، به همین دلیل برای کاهش وزن بسیار مناسب است. اگر مایل به کاهش وزن خود هستید، سوپ سبزیجات خود را با افزودن نخودفرنگی تکمیل کنید. این سوپ با فیبر و پروتئین بسیار، احساس سیری در شما ایجاد کرده و جلوی اشتهای شما را می گیرد. این سوپ را قبل از غذای اصلی میل کنید تا غذای کمتری بعد از آن مصرف نمائید. زیرا این سوپ حجم زیادی از معده شما را اشغال کرده و از پرخوری جلوگیری می کند.

آیا مصرف نخود فرنگی، موجب چاقی می شود؟

تحقیقات بخش سلامت دانشگاه هاروارد نشان می دهد که میان افزایش مصرف سبزیجات نشاسته ای و بالا رفتن وزن ارتباطی وجود دارد. به طوری که نخودفرنگی را نیز یکی از عوامل افزایش وزن می دانند. در این مطالعه از اطلاعات یک پرسشنامه تغذیه ای استفاده شد که خطاهای محاسباتی داشت. این که بدانیم چه غذایی را در باید در کنار این سبزیجات استفاده کنیم، اهمیت بسیاری دارد.
با اینکه تحقیقات نشان داده است افزایش مصرف سبزیجات نشاسته ای باعث بالا رفتن وزن می شود اما تحقیقات دیگری نیز ثابت می نماید افزایش مصرف فیبر در برنامه غذایی به کاهش وزن کمک می کند.

دلیل تاثیر نخود فرنگی در کاهش وزن

کاهش کلسترول غذا:

نخود فرنگی به عنوان یکی از غذاهایی شناخته می شود که سطح کلسترول را کاهش می دهد. در واقع نخود فرنگی این توانایی را دارد که کلسترول موجود در غذایی را که می خورید، کاهش دهد. حتی اگر چربی بالایی ندارید، کلسترول بالا می تواند باعث شکست در رژیم غذایی شود. بنابراین، همیشه نخود را برای جذب مقدار قابل توجه کلسترول غذا مصرف کنید.

نخود فرنگی در لاغری

جایگزین گوشت :

یکی دیگر از فواید نخود فرنگی این است که می تواند جایگزین گوشت شود. در این حالت، توصیه می شود که از نخود فرنگی به عنوان جایگزین گوشت استفاده کنید تا پروتئین مورد نیاز بدن تامین شود، بخصوص اگر عادت به خوردن گوشت نداشته باشید. مصرف پروتئین را جدی بگیرید. نخود فرنگی حاوی پروتئین زیاد و چربی کم است. به همین دلیل در فرآیند رژیم غذایی به شدت توصیه می شود.

راه اندازی دستگاه گوارش:

اگر دوست دارید دستگاه گوارش سالمی داشته باشید، باید بدانید که یک سیستم گوارشی سالم نیازمند مصرف میوه ها و سبزیجات است. یکی از این مواد غذایی موثر، نخود فرنگی است، بنابراین نخود فرنگی را به دلیل داشتن فیبر کافی در رژیم غذایی خود بگنجانید. زیرا فیبر سرشار نخود فرنگی می تواند از انواع مشکلات هاضمه مثل یبوست، بواسیر یا هِموروئید جلوگیری کند.

مصرف کربوهیدرات کافی:

همانطور که قبلا ذکر شد، نخود فرنگی حاوی پروتئین بسیار بالایی است این پروتئین ها می تواند جایگزین مصرف برخی غذاها شود که به تامین کربوهیدرات در بدن می پردازد. بعضی از این غذاها شامل برنج، سیب زمینی و ذرت است. این سه ماده جز غذای اصلی مردم اندونزی هستند که در برخی رژیم های غذایی باید از مصرف آن اجتناب شود.

لاغری با نخود فرنگی

کالری کم :

هرچند رژیم داشته باشید بدن به تامین کالری نیاز دارد. این منبع کالری معمولا از طریق شیر به دست می آید. متاسفانه، در حالی که افراد در رژیم غذایی می باشند نگرانی بسیاری از مصرف شیر به دلیل محتوای بالای چربی آن دارند، این افراد می توانند با خوردن نخود فرنگی به عنوان جایگزین شیر کالری مورد نیاز خود را تامین کنند. نخود فرنگی می تواند همان نیاز کالری را مثل مصرف شیر فراهم کند، اما باعث افزایش مقدار چربی در بدن نمی شود.

به تاخیر انداختن گرسنگی و کاهش اشتها :

اگر اغلب در رژیم گرفتن با توجه به اشتهای زیاد مشکل دارید، می توانید از نخود فرنگی استفاده کنید چون گرسنگی را به تاخیر می اندازد. میزان گرسنگی و اشتهای هر فرد متفاوت است. افرادی هستند که اشتهای بسیار بالایی دارند و برخی دیگر اینگونه نیستند. اگر اشتهای زیادی دارید اما نمی خواهید چاق شوید، به شما خوردن نخود فرنگی را به عنوان یک میان وعده پیشنهاد می کنیم. این امر از وجود نخود فرنگی تاثیر می پذیرد که پروتیین بالا و چربی کم دارد. بنابراین نخودفرنگی را تا جایی که می خواهید، بدون نگرانی از چاق شدن بخورید.

حاوی پروتئین بالا :

نخود فرنگی به دلیل داشتن پروتئین بسیار بالا تنها مواد مغذی مورد نیاز بدن برای حرکت است. اگر مقدار مورد نیاز این ماده مغذی تامین نشود، در طول برنامه رژیم، مشکلاتی را تجربه خواهید کرد. بنابراین، در طول رژیم غذایی از مصرف نخود فرنگی غافل نشوید.

نخود فرنگی و لاغری

کمک به سوختن چربی :

نخود فرنگی به سوزاندن چربی بدن کمک می کند. به همین دلیل اغلب مصرف نخود فرنگی در رژیم غذایی توصیه می شود. علاوه بر محتوای آن که رژیم غذایی را به خطر نمی اندازد، می تواند مانند ورزش عمل کند و چربی را در بدن بسوزاند.

کمک به افزایش حجم ماهیچه ها :

برنامه های رژیم غذایی اغلب بر کاهش وزن از طریق افزایش توده عضلانی تمرکز می کنند. اگر دریافت پروتئین کافی باشد، عضلات خوب شکل می گیرند. نخود فرنگی در رژیم های کاهش وزن برای رفع نیازهای پروتئین مفید است. در نتیجه نخود فرنگی می تواند به افزایش توده عضلانی در رژیم غذایی کمک کند.

اینها همه مزایای پروتئین نخود فرنگی برای کاهش وزن هستند، که می توانید آن را امتحان کرده و امیدوار باشید که وزن خود را بدون تحمل کمترین سختی، کاهش می دهید.

آیا میتوان از کره یا سس کنار نخود فرنگی استفاده کرد؟

اینکار به طور مستقیم روی مقدار انرژی دریافتی تاثیر دارد. کره یا سس سنگین می تواند با شاخص گلیسمی بالا در ارتباط باشد.
اندازه مشخصی از نخودفرنگی موجب بالا رفتن سریعتر قند خون نسبت به مواد غذایی دیگر می شود. به طور کلی بهتر است از بیشتر از مواد غذایی در رژیم خود استفاده کنیم که شاخص گلیسیمی پائینی دارند، علاوه بر این باید بار گلیسیمی آنها را نیز در نظر بگیریم. بارگلیسمی میزان حجم غذایی می باشد. مواد غذایی مانند هندوانه، نخودفرنگی و هویج ممکن است شاخص گلیسمی بالایی داشته باشند اما بار گلیسمی این غذاها پایین است. این بدان معناست که یک وعده از این مواد غذایی تاثیر زیادی بر روی قند خون ندارد.
نخودفرنگی یک ماده غذایی همه کاره است که نباید به عنوان تزئین غذا در نظر گرفته شود. افزودن زیاد این ماده غذایی پر خاصیت، راه حل مناسبی برای کاهش وزن سریع می باشد.
لاغری با نخود فرنگی

روشهای افزودن نخودفرنگی به رژیم غذایی برای لاغری و تناسب اندام :

از نخود فرنگی به عنوان غذایی کنار وعده اصلی با روشهای خلاقانه استفاده کنید.
نخود فرنگی را با دیگر سبزیجات، میوه ها، حبوبات، غلات کامل، چربی های مفید برای قلب و منابع کم چرب پروتئین ترکیب کنید تا یک غذای کامل برای حفظ سلامتی داشته باشید.
از نخود فرنگی می توان در ترکیب انواع پلوها و کتلت ها استفاده کرد. همچنین می توان نخود فرنگی را به راحتی در تهیه حموص اضافه کرد.
استفاده از نخودفرنگی با پوششی که دارد، فیبر، مواد معدنی و آنتی اکسیدانهای بیشتری را وارد بدن می کند.
نخود فرنگی های خشک یک میان وعده سالم و سیر کننده ای است که می توان در فواصل وعده های اصلی از آن استفاده کرد. البته باید توجه داشت که نباید بیش از یک مشت از نخود فرنگی خشک استفاده کنید.
نخود فرنگی را می توان به صورت تازه، منجمد، خشک شده یا خشک و منجمد استفاده کرد.
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :