خواص شگفت‌انگیز زیتون

اکاایران: از زیتون در قرآن کریم بسیار به نیکی یاد شده است. نام این میوه شش بار در قرآن کریم آمده است؛ پنج بار با میوه‏هاى دیگر و یک بار نیز در آیه 35 از سوره 24 (نور) به تنهایى براى روغن آن آمده است. زیتون،دارای خواص دارویی و ارزش غذایی بالایی است. که ائمه اطهار هم بسیار به خوردن این میوه اشاره کرده اند. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به خواص زیتون از دیدگاه قرآن و ائمه اطهار میپردازیم با ما همراه باشید.

طبع، خواص، مضرات و مُصلح زیتون در ویکی آنا

قرآن به نحو بى‏سابقه ای از زیتون با صفت مبارک، به معناى فرخنده و بابرکت، نام برده؛ صفتى که در قرآن کریم غالباً براى کتاب و کلام و مکان مقدّس به کار رفته است. (1)
در طب اسلامی زیتون مورد توجه پیامبر اکرم (ص) و سایر ائمه (ع) نیز بوده و در مورد آن سفارش های زیادی فرموده اند. در آموزه های پزشکی سنتی در مورد خواص زیتون ، عصاره آن، جوشانده برگ آن، ضماد میوه و برگ آن، روغن زیتون، صمغ درخت زیتون و دمکرده آن سخنان زیادی مطرح شده است. امروزه همه محققین معتقدند روغن زیتون بهترین روغن دنیا است و به خاطر اثرات مثبتی که بر روی پوست و مو دارد به عنوان روغن زیبایی نیز از آن یاد می شود.
در روایات زیادی از ائمه علیهم السلام به استفاده از روغن زیتون و ماساژ بدن با آن سفارش شده است. از جمله آنکه امام رضا(ع) از حضرت علی (ع) نقل می کنند که رسول خدا (ص) فرمودند: زیتون را بخور و آن را بر بدنت بمال؛ زیرا هرکس آن را بخورد و با آن روغن مالی کند، شیطان چهل روز به او نزدیک نمی شود. البته در تفسیر کلمه شیطان برخی گفته اند که منظور همان میکرب و بیماری می باشد. (2)
امام رضا علیه السلام همچنین در خواص این روغن اعجاب انگیز فرموده اند : «عَلَیکُمْ بِالزَّیتِ فَإِنَّهُ یکْشِفُ الْمِرَّةَ وَ یذْهِبُ الْبَلْغَمَ وَ یشُدُّ الْعَصَبَ وَ یذْهَبُ بِالضَّنَی وَ یحَسِّنُ الْخُلُق‏ و یطیب النفس و یذهب بالغم». بر شما لازم است که از زیت (روغن زیتون یا هر گونه روغن مایع) استفاده کنید؛ زیرا صفرا را آشکار و بلغم را از بین می‌برد و عصب را تقویت، بیماری را نابود و اخلاق انسان را نیکو می‌کند، روح را آرامش می‌دهد و غم را از بین می‌برد.(3)
و در صحیفه الرضا(ع) از امام صادق(ع) نقل شده است که در مورد نحوه خوردن زیتون به ام هانی چنین فرمودند : در یک ظرفی آب و زیتون و نمک بریز و بخور . (4)
کارشناسان تأکید کرده اند که زیتون میوه ای خوراکی و روغن دار است، که در تغذیه و مصارف داروئی اهمیت زیاد دارد. برای تولید سوخت بدن، غذایی نیروبخش و دارای مقادیر زیادی چربی و مواد معدنی مانند: فسفر، گوگرد، منیزیم، پتاس، آهک، آهن، مس، کلر و منگنز است. فشار خون را کم می کند و تب بر است. روغن آن نرم کننده و ملیّن و برای رفع عوارض کلیه ها و سنگ های صفراوی و قولنج های کلیوی و کبدی و رفع یبوست بسیار نیکوست.
امام رضا (ع) در جایی دیگر درباره استفاده از این میوه اعجاب انگیز به نقل از رسول اکرم (ص) فرموده اند : «نِعْمَ الطَّعَامُ الزَّیتُ یطَیبُ النَّکْهَةَ وَ یذْهَبُ بِالْبَلْغَمِ وَ یصَفِّی اللَّوْنَ وَ یشُدُّ الْعَصَبَ وَ یذْهَبُ بِالْوَصَبِ وَ یطْفِئُ الْغَضَب‏؛» روغن زیتون، خوب طعامی است که دهان را خوش‌بو می‌کند، بلغم را می‌برد، رنگ پوست را درخشنده می‌نماید، عصب را نیرومند و بیماری را نابود می‌کند و خشم را فرو می‌نشاند.(5)

خواص شگفت‌انگیز زیتون

احادیث درباره زیتون:

پیامبر اکرم (ص):

«روغن زیتون بخورید، زیرا صفرا و سودای بدن را متعادل می سازد، بلغم را از بین می برد، اعصاب را قوی و انسان را خوش اخلاق و نیک نفس می کند، غم و اندوه را برطرف می نماید.»

 

امام صادق(ع) از قول حضرت محمد(ص):

«زیتون بخورید و به بدن خود بمالید که درخت مبارکی می باشد.»

 

امام رضا(ع):

«زیتون غذای خوبی است. دهان را خوشبو می کند و بلغم را می زداید و رنگ چهره را روشن می گرداند و اعصاب را محکم ساخته، خشم و غضب را فرو می نشاند.»

 

رسول خدا (ص) به حضرت علی (ع) در وصیتی فرمود:

«از روغن زیتون بخور و آن را به بدن خود بمال. هرکس روغن زیتون بخورد، چهل روز از شیطان در امان خواهد بود.»

 

امام صادق (ع):

امیرالمومنین علی (ع) شبیه ترین مردم به پیامبر اکرم بود در غذا، ایشان نان و سرکه(خمری) و روغن زیتون می خورد و مردم نان و گوشت می خوردند.

 

پیامبر اکرم (ص):

روغن زیتون بخورید و بدنتان را با آن چرب کنید که درمان هفتاد نوع درد است ، که جزام یکی از آنهاست. 

پیامبر اکرم (ص):

روغن زیتون بخورید بدنتان را با آن چرب کنید که برای درمان بواسیر،سودمند است. 

امام صادق(ع):

زیتون، بادهای بدن را بیرون می راند. 

امام صادق (ع):

محبوب ترین غذای رنگی بر رسول خدا (ص)  سرکه و زیتون بود که غذای انبیاء است.

پانوشتها:
آیه 35 از سوره 24 (نور)
عیون اخبار الرضا ج2. ص42
عیون اخبار الرضا ج2 . ص35
صحیفه الرضا . ص 28
مکارم الاخلاق، ص190

 

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :