میوه هایی که به اشتباه جزء سبزیجات میشناختیم!
تفاوت اصلی بین میوه و سبزیجات چیست ؟,میوه هایی که فکر می کنید سبزیجاتند ولی نیستند,تفاوت میوه و سبزیجات,تفاوت میوه جات و سبزی جات,میوه هایی که با سبزیجات اشتباه

Image result for ‫این ها سبزی هستند یا میوه‬‎

آکاآپ: به نظرتان کدو حلوایی میوه است یا جزء سبزیجات محسوب می شود ؟ شاید بعضی از شما آن را سبزی و بعضی دیگر میوه بدانید . میوه های دیگری نیز مانند کدو حلوایی هستند که با سبزیجات اشتباه گرفته می شوند . میوه ها از بخش میوه گیاه و قسمت دانه دار آن می رویند و خودشان نیز دارای دانه هستند اما سبزیجات از قسمت های دیگر خوراکی گیاه مثل برگ ها، ساقه و یا ریشه رویش می کنند.

به طور مثال خیار یکی از پرطرفدارترین محصولات کشاورزی است که در سراسر جهان کشت و برداشت می شود و کمتر کسی است که به این خوردنی دوست داشتنی با بافت ترد و عطر تازه و ملایم علاقه نداشته باشد! اما سوالی که ممکن است به ذهن هریک از ما رسیده باشد این است که بالاخره خیار به گروه میوه ها تعلق دارد یا سبزیجات؟! در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات اکا, به معرفی این نوع میوه ها که با سبزیجات اشتباه گرفته شده اند میپردازیم. با ما همراه باشید.

میوه هایی که تا پیش از این اشتباها فکر می کردید سبزیجات هستند عبارتند از :

- نخود

هزاران سال است که نخود در دنیا پرورش داده می شود . نخود فرنگی جزء میوه های مورد علاقه است که معمولا در هوای سرد کشت داده می شوند ، البته که شیرینی خود را چند ساعت بعد از برداشت از دست می دهند .

Image result for ‫نخود فرنگی‬‎ 

- خیار

بسیاری از افراد در مناطق مختلف دنیا خیار را جزء سبزیجات می دانند که کاملا غلط است . خیار به خانواده ملون ها برمی گردد که این میوه ها فواید بسیار زیادی دارند و از قسمت دانه دار گیاه پرورش پیدا می کنند . خیار را به صورت خام مصرف می کنند که 96 درصد این میوه نیز از آب است. 

- کدو حلوایی

کدو حلوایی های بزرگ در آشپزی کاربرد زیادی دارند . مطمئنا هیچ کس طعم کدو حلوایی را در جشن هایی مثل کریسمس یا شکرگزاری فراموش نمی کن د. کدو حلوایی برای تزئینات نیز به کار می رود. این میوه درون خود حاوی دانه و پالپ است . 

Image result for ‫کدو حلوایی‬‎

- آووکادو

آووکادو نیز یک میوه محسوب می شود و حاوی یک دانه بزرگ و تکی است که با پالپ ها احاطه شده است . این میوه حاوی چربی های تک رشته ای غیر اشباع است .

Image result for ‫آووکادو‬‎

 

- گوجه فرنگی

سال های زیادی است که گوجه فرنگی هنوز میوه یا سبزیجات بودنش مورد شک و تردید است . گوجه فرنگی یک سبزی است که در سالاد ها مصرف می شود و طعم شیرینی مانند میوه ها ندارد اما از لحاظ بیولوژیکی این ماده را جزء میوه ها محسوب می کنند زیرا حاوی دانه می باشد . 10000 نوع گوجه فرنگی مختلف نیز در دنیا وجود دارد که در انواع قرمز ، نارنجی ، زرد و بنفش یافت می شود . 

- لوبیا سبز

مثلا لوبیا سبز جزء آن دسته از گیاهانی است که قدمت طولانی دارد اما نمی توانیم به قطعیت بگوییم که جزء میوه هاست یا سبزیجات اما از لحاظ علمی باید آن را جزء میوه ها محسوب کرد . بیش از 130 نوع مختلف لوبیا سبز در جهان وجود دارد که همه آن ها از لحاظ علمی به دسته میوه ها تعلق دارند . 

- بامیه

همانطور که می دانید ، بامیه یا همان گیاهان انگشتی طعم شیرینی مثل یک میوه شیرین دارند و از لحاظ تکنیکی نیز جزء میوه ها محسوب می شوند . این میوه در سراسر دنیا کشت داده می شود و 90 درصد آن از آب است . بامیه را می توان خام ، بخارپز شده یا سرخ کرده مصرف کرد .

- زیتون

زیتون از نظر بسیاری از افراد در دسته سبزیجات قرار می گیرد اما این میوه ها از بخش دانه دار گیاه هستند . زیتون ها برعکس میوه های دیگر طعم شیرین یا ملسی ندارند . آن ها از مدیترانه نشات گرفته اند و درختان آن ها بیشتر در مناطق گرمسیری رشد می کنند . زیتون ها با همان تلخی خود به صورت خام مصرف می شوند.

 - بادمجان

770 نوع مختلف بادمجان در سراسر دنیا در دماهای مختلف رشد می کنند . آن ها از لحاظ سایز و رنگ با یکدیگر متفاوت هستند . بادمجان ها سبزیجات نیستند، بلکه یک میوه می باشند. درون آن ها سفید و دارای دانه می باشد که همین نشانه ای از میوه بودن آنها است .

 - فلفل دلمه ای

آیا می توانید رابطه ای بین فلفل دلمه ای و دیگر میوه ها پیدا کنید . شاید پاسخ به این سوال برایتان سخت باشد . فلفل دلمه ای ها در انواع شیرینشان جزء میوه ها محسوب می شوند که این شیرینی در رنگ های مختلف آن ها نیز متفاوت است. آن ها به رنگ های سبز، زرد، نارنجی و قرمز در دسترس هستند . انواع قرمز انها شیرین ترین و سبز آن ها تلخ ترین نوع می باشند . 

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :