خواص توت فرنگی,هشدارهایی درباره استفاده از توت فرنگی
خواص سبزیجات,خواص توت فرنگی,خواص دارویی توت فرنگی,فواید توت فرنگی,خاصیت توت فرنگی,توت فرنگی در طب سنتی,فواید درمانی توت فرنگی,مضرات توت فرنگی,هشدارهایی درباره ت

هشدارهایی درباره استفاده از توت فرنگی
آکاایران : توت فرنگی میوه ای مفید و بسیار توصیه شده توسط پزشکان می باشد این میوه دارای خاصیت های فراوانی برای سلامتی بوده ، اما همین میوه سالم و مفید اگر با کوتاهی و توجه ناکافی به شتسشوی و تمیز کردنش باعث اتفاق خطرناکی واسه خود می شویم و همچنین بسیاری از ما به دلیل ناآگاهی، مواقع زیادی سلامت مان را بیش از پیش به مخاطره می اندازیم؛

تا به حال، با خودتان فکر کرده اید که بهترین راه برای تمیز کردن توت فرنگی که هم روی سطح خاک پرورش پیدا می کند و هم به دلیل فساد پذیری زیاد، به دفعات مورد سم پاشی قرار می گیرد، چیست؟ در این مقاله سعی کرده ایم بهترین خواص توت فرنگی و همچنین هشدارهایی درباره استفاده از توت فرنگی را برای شما گردآوری کنیم با ما در سایت سلامت آکاایران همراه باشید تا برایتان به طور مفصل درباره این میوه توضیح بدهیم .

تاریخچه توت فرنگی

توت فرنگی میوه ای نسبتاً جدید است که تا ۲۵۰-۳۰۰ سال قبل به این شکل امروزی وجود نداشت و بیشتر موارد استفاده دارویی داشته است. در قرن چهاردهم در فرانسه توت فرنگی های وحشی از جنگل به زمین زراعتی منتقل شد و از آن به عنوان یک گیاه اهلی استفاده گردید. در جنگل های شمال ایران توت فرنگی وحشی به طور فراوان یافت می شود. به نظر می رسد که اولین رقم اصلاح شده در زمان صدارت اتابک اعظم از فرانسه به ایران آمد و به نام اتابکی خوانده شد.

خواص و فواید توت فرنگی

مصرف انواع میوه ها و سبزیجات، از جمله توت فرنگی فوایدی بی پایان در پی دارد. با خوردن خوراکی های گیاهی، خطر بیماری های قلبی، دیابت و سرطان کاهش می یابد. همچنین مصرف مقادیر بالای میوه و سبزیجات برای سلامت پوست و مو، افزایش انرژی و کاهش وزن مفید می باشد.

سکته مغزی و توت فرنگی

 آنتی اکسیدان های موجود در توت فرنگی و همچنین پتاسیم بالای درون توت فرنگی باعث کاهش خطر لخته های خون خطرناک در مغز که باعث سکته مغزی می شوند، کمک می نمایند.

سرطان و توت فرنگی

همانطور که در بالا گفته شد، توت فرنگی حاوی آنتی اکسیدان هایی بوده که در برابر رادیکال های آزاد عمل کرده، رشد سلول های سرطانی را مهار کرده و باعث کاهش التهاب بدن می شود.

خون و توت فرنگی

توت فرنگی نقش مهمی در خونسازی بدن دارد و از خاصیت ضدعفونی کننده ای برخوردارست. علاوه بر اینها خوردن توت فرنگی باعث پاک شدن خون از مواد مضر و زاید مثل اوره، اسیداوریک و چربی می شود و نیز درمان کننده نقرس است. همچنین کسانی که سل دارند و یا روماتیسم و اشخاص ضعیف و کم خون می توانند از توت فرنگی استفاده کنند یک ساعت قبل از غذا.

 

توت فرنگی

سموم دفع آفات

از آنجا که سطح توت فرنگی دارای خلل و فرج فراوانی است و پوست یکنواختی ندارد، سموم دفع آفاتی که برای پرورش این میوه به کار برده می شود، به راحتی در آن نفوذ کرده و باقی می ماند و به راحتی نیز از آن خارج نمی شود. از این رو، شستن این میوه با آب خالی نمی تواند سموم را از روی آن پاک کند، لذا باید باغداران و تولید کنندگان این میوه استانداردهایی را همواره مد نظر داشته باشند. به طور مثال، سم پاشی میوه ها در زمانی باشد که سموم فرصت کافی برای تجزیه را داشته باشند.

حتما با خود می گویید مگر سمومی که به میوه ها زده می شوند، پس از مدتی از بین می روند؟

در پاسخ باید بگوییم بله. بر خلاف روزگار قدیم، امروزه از سمومی استفاده می شود که پس از گذشت چند روز، به طور کامل تجزیه شده و دیگر عوارض جانبی را که سموم قدیمی به همراه داشتند، در بدن ایجاد نخواهند کرد. اما بسیاری از مواقع تولید کنندگان به دلیل بی توجهی به استانداردهای مصرف این ترکیبات، مخاطراتی را متوجه مصرف کنندگان خواهند کرد.

خواص سبزیجات,خواص توت فرنگی,خواص دارویی توت فرنگی

هشدارهایی درباره توت فرنگی

به نقل از آکاایران : امروزه، به طور کلی برای پرورش گیاهان از سمومی استفاده می شود که پس از گذشت یک هفته تا 10 روز خود به خود تجزیه می شوند و اگر پس از این مدت میوه خورده شود، دیگر عوارض جانبی را برای مصرف کننده آن باقی نخواهد گذاشت. اما از آن جایی که باغداران برای بیشتر ماندن این میوه در بازار، پیش از برداشت و در زمان عرضه، توت فرنگیی ها را سم پاشی می کنند، این سموم در میوه باقی مانده و در بافت آن نیز نفوذ می کنند و فرصت کافی برای تجزیه نخواهند داشت، به این ترتیب عوارض جبران ناپذیری را برای بدن به همراه می آورند.

حتما می گویید اگر 20 روز طول بکشد تا این میوه بعد از برداشت به دست مصرف کننده برسد، دیگر خبری از این ترکیبات زیانبار نخواهد بود.

باید در جواب به شما بگوییم که: چون این میوه بسیار ظریف بوده و زود فاسد می شود، پس از برداشت نمی توان مدت زیادی آن را نگه داشت، بلکه باید سریعا به فروش رسانید و به دست مصرف کننده رساند. در نتیجه در درازمدت انواع سرطان ها می تواند گریبان مصرف کنندگان این دسته از میوه ها را بگیرد.

توت فرنگی های گلخانه ای

نکته دیگر درباره توت فرنگی های گلخانه ای و این است که بسیاری از شما تصور می کنید، محصولات گلخانه ای بسیار زیانبارتر هستند.

به طور کلی، در روش گلخانه ای به علت قابل کنترل بودن دمای محیط، می توان در هر فصل سال حتی فصل سرما، محصولاتی را پرورش داد که در شرایط عادی قابل پرورش نیستند، به طور مثال، خیار و گوجه فرنگی گلخانه ای و این روزها توت فرنگی گلخانه ای.

اما مشکل اساسی این دسته از میوه ها، سم پاشی های غیراستاندارد و بی موقع است که می تواند سلامت مصرف کننده را به خطر بیندازد و از آنجا که کنترل ناقصی بر این موضوع وجود دارد، به سالم بودن این دسته از محصولات، اعتماد کمی می توان داشت. البته این معضل درباره محصولات مزرعه ای نیز وجود دارد ، یعنی نباید تنها به نوع گلخانه ای شک کرد.

حتما با خود می گویید، می توان با استفاده از مواد ضد عفونی کننده در هنگام شست و شوی میوه ها ، تا حدودی از میزان این سموم کاست؟

باید به شما بگوییم، این ترکیبات برای از بین بردن میکروب ها و انگل ها مفیدند و نمی توانند سمومی را که تا حدودی در بافت میوه نفوذ کرده است، از بین ببرند. علاوه بر این، استفاده از این ترکیبات و یا قرار دادن طولانی مدت توت فرنگی ها در آب به دلیل نداشتن پوست محافظ، می تواند بافت میوه را متلاشی کرده و این ترکیبات شیمیایی نیز به بافت میوه نفوذ کنند، لذا نه تنها مشکل حل نمی شود، بلکه بیشتر هم می شود.

خواص سبزیجات,خواص توت فرنگی,خواص دارویی توت فرنگی

توت فرنگی

پس تنها راه برای داشتن توت فرنگی های سالم تر و مطمئن تر، داشتن کنترل بیشتر مراجع ذی ربط بر فعالیت پرورش دهندگان این میوه است تا به رعایت استانداردها، توجه ویژه ای داشته باشند.


منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :