.
.
.
.
پرتال آکاايران سايت خبرگزاری آکا بخش مقالات سلامت قسمت خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت- فواید بلوط، خواص بلوط، خاصیت بلوط

 [categoriy],خواص سبزیجات,خواص بلوط , فواید بلوط

فواید بلوط، خواص بلوط، خاصیت بلوط

خواص سبزیجات,خواص سبزیجات,خواص بلوط , فواید بلوط , فوائد بلوط , خاصیت بلوط , خواص دارویی بلوط ,فواید دارویی بلوط , خواص درمانی بلوط , مضرات بلوط , خواص بلوط , خواص سبزیجات , خواص میوه جات ,خواص سبزیجا

بلوط از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است .خواص میوه بلوط از قدیم الایام مورد مصرف بوده و از آن به عنوان غذا استفاده می‌کرده‌اند. حتی آن را خشک و دم کرده و با گندم مخلوط می‌کنند و از آن نان تهیه می نمایند. می‌توان بلوط را بوداده و سپس آن را در کرده و از آن چائی تهیه کرد.

● کلیات گیاه شناسی بلوط درخت بومی در مناطق معتدله است و در ایران در جنگهای کردستان،لرستان و کهکلویه می روید. ارتفاع این درخت در بعضی نواحی تا ۵۰ متر و قطر تنه آن به ۳ متر نیز می رسد. برگ های درخت بلوط پنجه ای و مانند انگشتان دست می باشد. میوه درخت بلوط که به نام بلوط معروف است مانند فندق بوده و در پیاله ای جای می گیرد. ● ترکیبات شیمیایی پوست و برگ درخت بلوط دارای تانن، قند، اسید گالیک، اسید مالیک، کوئرسین Quercine ، موسیلاژ ، پکتین، رزین و روغن است.

▪ خواص داروئی:بواسیر را برطرف می کند. اسهال ساده و اسهال خونی را رفع می کند. درد معده و گاز معده را برطرف می کند. برای رفع کم خونی موثر است. نرمی استخوان را درمان می کند. برای تقویت عمومی بدن موثر است. برای معالجه اسهال اطفال ، بلوط را با کاکائو مخلوط کرده و دم کرده آن را به اطفال می دهند.

خواص درخت بلوط :برای استفاده از پوست درخت بلوط می توان آن را دم کرده و با عسل مخلوط کنید و یا این که یک قاشق آن را در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید . خونریزی ها را متوقف می سازد . درمان کننده بواسیر خونی است . خاصیت ضد عفونی درد . ادرار را زیاد می کند . ترشحات زنانه را از بین می برد . مصارف خارجی پوست درخت بلوط:برای استفاده خارجی از جوشانده پوست درخت استفاده می شود . بدین منظور باید ۱۵ گرم پوست درخت را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید به آرامی بجوشد تا حجم آن به دو سوم تقلیل یابد . از این جوشانده می توان به عنوان کمپرس استفاده کرد و یا آن را در وان حمام ریخته ودر آن استراحت نمود . خون مردگی را درمان می کند. اگزما را از بین می برد. برای درمان بیماریهای پوستی در وان حمام که در آن جوشانده پوست درخت بلوط را ریخته اید به مدت یک ربع ساعت استراحت کنید. اگر واریس دارید این قسمت ها را با جوشانده پوست بلوط کمپرس کنید . گز علفی:در اثر نیش زدن حشره ای مخصوص به برگ و یا شاخه های درخت بلوط ماده ای به بیرون تراوش می کند که در اثر مجاورت با هوا سفت شده و به صورت دانه هایی به قطر ۲ سانتیمتر بر روی ساقه و یا برگ ظاهر می شود . برای استفاده از گز شاخه های درخت را تکان می دهند تا دانه های گز به زمین بریزد . البته این دانه ها مخلوط با برگ و پوسته درخت است که باید تمیز شود. گز علفی از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است . برای استفاده طبی از گز علفی می توان آن را با عسل مخلوط کرد و یا جوشانده آن را تهیه نمود .( ۵۰ گرم در یک لیتر آب جوش )

خواص گز علفی. قابض است. خونریزی ها را متوقف می سازد . مقوی معده است . تقویت کننده دستگاه تنفسی است . سینه را نرم و صدا را صاف می کند . سرفه ها را برطرف می کند . تنگی نفس را درمان می کند. برای معالجه بواسیر گز علفی را با عسل مخلوط کرده و بر روی بواسیر بگذارید . ▪ مضرات : مضرات خاصی برای آن بیان نشده است .موفق باشید.

 


برچسب ها:
خواص سبزیجات
.
خواص بلوط
.
فواید بلوط
.
فوائد بلوط
.
خاصیت بلوط
.
خواص دارویی بلوط
.
فواید دارویی بلوط
.
خواص درمانی بلوط
.
مضرات بلوط
.
خواص بلوط
.
خواص سبزیجات
.
خواص میوه جات
.
خواص سبزیجا
.

خواص انگور خواص انار خواص کرفس آلبالو و گیلاس خواص آناناس
آووکادو خواص انجیر خواص انبه بادمجان پونه
زردآلو زیتون والک خیار شلغم
چغندر مصرف میوه اسفناج جعفری گوجه فرنگی
سبزی سبزی ها کلم بروکلی خواص قارچ خواص پیاز
خواص کلم سیب زمینی لیمو ترش و شیرین خواص چای خواص هویج
خواص زردآلو خواص کیوی خواص خرما خواص کدو خواص پرتقال
توت و شاتوت توت فرنگی خاصیت خربزه خواص طالبی خواص مرکبات
خواص نعناع خواص موز گوجه سبز خواص هلو خواص گلابی
خواص ریحان خواص آب میوه خواص فلفل زالزالک و ازگیل خواص شلیل
خواص کنگر خواص ریواس خواص زغال اخته گریپ فروت خواص خرمالو
خواص نارگیل خواص عناب خواص شاهی خواص نارنگی خواص بلوط
تره و تره فرنگی خواص تمشک خواص شنبلیله خواص گشنیز خواص زرشک
خواص بالنگ خواص شقاقل میوه خشک ذرت خواص شیره
سیب

.

مروری برگذشته

.
.
.
.
.
.
.