زیتون
زیتون,چقدر روغن زیتون می خورید؟,هشدار مهم مصرف زیتون تقلبی,روغن زیتون خوب چیست,خاصیت روغن زیتون خیلی خالص,میوه مقدس زیتون,روش روغن گیری از زیتون,زیتون سبز یا زی

24 خاصیت درمانی روغن زیتون

1. روغن زیتون نرم کننده و صفرابُر است.
 
2. روغن زیتون دفع کننده سنگ کیسه صفرا است؛ برای این منظور باید آن را با آبلیمو مصرف کرد.
 
3. برای رفع خارش گزیدگی حشرات، روغن زیتون را به محل گزیدگی مالش داده شود. کمپرس پوست با روغن زیتون در موارد آفتاب زدگی، سرما زدگی، گزش مار ، عقرب و حشرات سبب تسکین درد ، سوزش و التیام می شود.
 
4.ماساژ بدن بچه های مبتلا به نرمی استخوان و کم خونی با روغن زیتون اثرات مفیدی بر ای آنها دارد.
 
5. برای برطرف کردن خراش و ترک پوست، گلیسیرین و روغن زیتون را به مقدار مساوی با هم مخلوط کرده و روی پوست مالش دهند.
 
6. اگر همراه با غذا خورده شود، مقوی معده و اشتهاآور است.
 
7. برای رفع پیوره لثه، روغن زیتون را بر روی لثه بمالند.
 
8. دم کرده برگ درخت زیتون تب بر است.
 
9. جوشانده برگ درخت زیتون برطرف کننده نقرس و رماتیسم است.
 
10. برای سرباز کردن جوش ها و کورک ها زیتون را له کرده و روی جوش یا کورک بمالند.
 
11. دم کرده و جوشانده پوست درخت زیتون تب بر و درمان کننده مالاریا است.
 
12. پماد میوه نارس زیتون برای سوختگی و زخمهای باز و بسته مفید است.
 
13. جویدن برگ زیتون برای از بین بردن زخمهای دهان مفید است.
 
14. برای رفع سستی و تقویت نیروی جنسی در سردمزاجان، باید 80 گرم روغن زیتون را با 14 گرم کندر و 16 گرم سیاه دانه مخلوط کرده و به مدت سه روز از آن بخورید.
 
15. مصرف روغن زیتون از امراض قلبی و سرطان جلوگیری می کند.
 
16. روغن زیتون کرم کشُ است.
 
17. روغن زیتون برای رفع سرفه های خشک مفید است.
 
18. قند خون را تنظیم می کند.
 
19. روغن زیتون دارای آنتی اکسیدان های قوی مثل پلی فنول ها و فلاوونوئیدها است که این آنتی اکسیدان ها باعث کاهش پراکسیداسیون چربی ها در بدن و به دنبال آن کاهش استرس اکسیداتیو می شوند.
 
20. همچنین به علت خاصیت آنتی اکسیدانی خود دیواره سرخرگ ها را از گزند رادیکال های آزاد محافظت کرده و چسبیدن LDL را به دیواره سرخرگ ها، کاهش می دهد و ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.
 
21. بدن را از صدمه رادیکال های آزاد حفظ می کند و بدین طریق باعث کاهش ابتلا به انواع سرطان ، خصوصاً سرطان پوست، روده و سرطان سینه در زنان می شود.
 
22. ماساژ پوست با روغن زیتون، تعریق زیاد را کاهش داده، مژه و ابرو را تقویت می کند. این درحالی است که ماساژ پوست سر با روغن زیتون سبب تقویت پوست و مو گشته و شوره سر را برطرف می سازد و موهای سپیدشده را سیاه می کند.
 
23. چند قطره روغن زیتون سریعاً خارش و سوزش چشم و پلک را تسکین داده و آبریزش چشم را برطرف ساخته و قوه بینایی را تقویت می کند.
 
24. برگ زیتون با اثر مقوی، درمان کننده فشار خون و زخم های عفونی است.
 
نکته:
 
- با گرم شدن، کمی از طعم و بوی روغن زیتون از دست می رود. گرم شدن در دمای بالا می تواند باعث بی ثباتی و ناپایداری روغن شود، که باعث ایجاد بیماری های قلبی در مصرف کنندگان می شود.
 
- مصرف زیاد میوه زیتون نیز سبب لاغری، بی خوابی و اختلالات تنفسی می شود.
 
زیتون سبز با سیاه فرقی نمی کند!

زیتون سبز و سیاه تفاوت چندانی با هم ندارند. هر دوی این زیتون ها، با وجود تفاوت رنگی که دارند، با هم یکسان هستند.اما نکته قابل ذکر در مقایسه زیتون سیاه و سبز این است که زیتون های سیاه کمی روغنی تر هستند و از آنجا که بخش عمده ای از ارزش غذایی زیتون مربوط به روغن آن است، می توان گفت زیتون های تیره از این نظر غنی تر هستند. به طور کلی، روغن زیتون یکی از روغن های بسیار مطلوب است و عنصر تعیین کننده ای در درجه بندی زیتون ها به شمار می آید.


البته بخشی از ترکیبات زیتون به صورت محلول در آب هستند و خواص آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی و ضد میکروبی دارند. مسلما زیتون تیره به دلیل خاستگاهش ظاهر و شاید کمی طعم متفاوتی با زیتون سبز داشته باشد اما از لحاظ ارزش غذایی، غیر از مقداری کاروتنوئید که نسبت به زیتون سبز بیشتر دارد، تفاوت قابل ذکری ندارد. پس مصرف کنندگان بسته به ذائقه خود، می توانند هر نوع زیتونی که دوست دارند، میل کنند.

چگونه زیتون سیاه می شود؟

زیتون رنگ های متفاوتی چون سبز، زرد، قرمز، بنفش و سیاه دارد که مهم ترین نوع رنگی آن زیتون سبز و سیاه است.زیتون سبز و سیاه دو نوع متفاوتند و بر خلاف تصور عامه زیتون سیاه از رسیدگی کامل زیتون سبز به دست نمی آید.

زیتون سیاه به دلیل ظاهر زیبا و بازارپسندی مطلوب، قیمت بالایی داشته، در مقایسه با زیتون سبز حاوی مواد مغذی و روغن بیشتری بوده و هر عدد آن حاوی هفت کالری انرژی است.

این زیتون به دلیل نیاز به شرایط آب و هوایی خاص و نوع خاک در کشور ما قابلیت رشد خوبی ندارد و کشورهایی چون اسپانیا و ایتالیا تولیدکنندگان اصلی آن هستند.

به دلیل آن که واردات زیتون سیاه اصل از کشورهای مذکور پرهزینه و فاقد صرفه اقتصادی است، برخی سودجویان با خرید زیتون سبز معمولی و فرآوری آن با ترکیبات آهن داری چون سولفات آهن، گلوکینات یا لاکتات آهن و گاهی براده آهن محصول را سیاه کرده و با قیمت بالایی در بازارهای کشور به فروش می رسانند.

متاسفانه تشخیص اصل یا تقلبی بودن این محصول توسط افراد عادی تقریبا غیرممکن است و تنها افراد متخصص با انجام آزمایش های مربوطه قادر به شناسایی خواهند بود. بنابراین توصیه می شود از خرید زیتون های سیاه فاقد مجوز بهداشتی و فله ای خودداری کنید.

زیتون سبز مطمئن تر است

رنگ میوه ها به صورت طبیعی مربوط به فلاونوئیدها و رنگدانه هایی است که همگی خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و رنگ های مختلف زرد و نارنجی، سبز و قرمز، بنفش و سیاه و... سبزی هایی مثل فلفل دلمه ای که رنگ های مختلفی دارد، نمی توانیم بگوییم که هیچ کدام برتری خاصی نسبت به دیگری دارد. 

در واقع این رنگ ها ترکیبات کاروتنوئیدی مختلفی هستند که خاصیت آنتی اکسیدانی شان نسبت به یکدیگر به مقدار بسیار ناچیزی متفاوت است. از آنجا که تغذیه علم تنوع است، بهتر است انواع مختلفی از مواد متفاوت در برنامه غذایی افراد استفاده شود.

زیتون هم مثل همان فلفل دلمه ای است و سبز و سیاهش تفاوت تغذیه ای چندانی با هم ندارند و به شرطی که رنگ سیاه زیتون به دلیل دستکاری های صنعتی و غیرمجاز نباشد، می توان گفت زیتون سیاه و سبز هیچ تفاوت محسوسی با هم ندارند؛ اما چون حرف و حدیث ها و تردیدهایی درباره زیتون های سیاه شنیده شده شاید بهتر باشد از رنگی که مطمئنیم دستکاری نشده، استفاده کنیم.

قسمت رنگ شده زیتون نه تنها خواص تغذیه ای خود را تا حد زیادی از دست داده، که این نوع زیتون ممکن است برای گروه های آسیب پذیر (کودکان، سالمندان، زنان باردار و شیرده، مبتلایان به بیماری های خاص) سمی و خطرآفرین باشد.

انواع زیتون سیاه

 زیتون های سیاه هم 2 نوع دارند: یک نوعشان به صورت ژنتیک سیاه هستند و در روند رسیدن از سبز به سیاه تبدیل می شوند. نوع دیگر زیتون هایی هستند که در صنعت، با ترکیبات شیمیایی آهن دار سیاه می شوند که مصرف این نوع زیتون سیاه توصیه نمی شود. در واقع زیتون سیاه طبیعی به دلیل روغن بیشتری که دارد، طعم مطلوب تری هم نسبت به زیتون سبز دارد اما اگر زیتونی باشد که به صورت صنعتی سیاه شده باشد، مصرفش چندان توصیه نمی شود.

البته سیاه کردن زیتون به صورت صنعتی به معنی غیرمجاز بودنش نیست. برخی از زیتون های سیاه که در بسته بندی های استاندارد هستند، به همین شیوه سیاه شده اند که البته استفاده از ترکیبات آهن برای تیره کردن زیتون ها، روی بسته بندی شان درج شده است. این نوع زیتون ها در صورت استفاده موقت، مشکلی برای فرد ایجاد نخواهند کرد اما بعضی ها اعتقادی به افزودنی ها و دستکاری های انسانی در مواد غذایی ندارند و این کار را نمی پسندند و ترجیح می دهند از نوع اصیل خوراکی ها استفاده کنند.
زیتون در طب مدرن و خواص آن

زیتون در طب مدرن و خواص آن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص زیتون برای پوست,خواص زیتون سبز,خواص زیتون سبز شور,خواص زیتون شور,خواص زیتون,خواص زیتون پرورده,خواص زیتون در بارداری,خواص زیتون سیاه,خواص زیتون تلخ,خواص زیتون برای معده,زیتون در طب مدرن,خواص سبزیج
زیتون سبز یا زیتون سیاه؟

زیتون سبز یا زیتون سیاه؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص سبزیجات,متخصص علوم غذا و صنایع,خواص زیتون سبز یا سیاه ,خواص دارویی زیتون سبز یا سیاه ,فواید زیتون سبز یا سیاه ,خاصیت زیتون سبز یا سیاه ,زیتون سبز یا سیاه در طب سنتی ,فواید درمانی زیتون سبز یا سیا
روش روغن گیری از زیتون

روش روغن گیری از زیتون

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص سبزیجات,ابتدا به تنه درخت با چوب ضربه,روغن گیری از زیتون روغن گیری از زیتون,روغن بیفتد,طریق تهیه,کمک سنگ,میوه‌ها به زمین,کمک,روغن
خواص روغن زیتون و فواید آن برای بدن

خواص روغن زیتون و فواید آن برای بدن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص روغن زیتون,فواید روغن زیتون,روغن زیتون,خواص روغن زیتون برای پوست,خاصیت روغن زیتون,خواص روغن زیتون برای مو,فوائد روغن زیتون,خواص درمانی روغن زیتون,خواص دارویی روغن زیتون
یک واحد زیتون شناسی

یک واحد زیتون شناسی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
برای این که وزنتان کاهش یابد, سکته نکنید, سرطان نگیرید, دچار آسم نشوید و برای ده ها فایده دیگر؛ حتماً زیتون مصرف کنید.
زیتون سبز بخریم یا زیتون سیاه؟

زیتون سبز بخریم یا زیتون سیاه؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زیتون معمولا در اوایل تابستان شروع به گل دادن می کند و میوه آن کم کم ظاهر می شود و در اواخر تابستان میوه آن...
خواص زیتون از دیدگاه قرآن و ائمه اطهار

خواص زیتون از دیدگاه قرآن و ائمه اطهار

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص روغن زیتون در احادیث,خواص زیتون در احادیث
معجونی فوق العاده با آب لیمو و روغن زیتون

معجونی فوق العاده با آب لیمو و روغن زیتون

زمان مطالعه : 1 دقیقه
یمو جز مقوی ترین و محبوب ترین انواع مرکبات است. این میوه دارای خواص فراوانی است. زیتون نیز جز میوه های بسیار مفید است که متعلق به مناطق مدیترانه
روغن گیری از زیتون

روغن گیری از زیتون

زمان مطالعه : 1 دقیقه
در قدیم روغن زیتون را به این طریق تهیه می ‌کردند. ابتدا به تنه درخت با چوب ضربه می ‌زدند تا میوه‌ها به زمین بریزد...
همه آنچه باید درباره زیتون بدانید

همه آنچه باید درباره زیتون بدانید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
همه آنچه باید درباره زیتون بدانید زیتون,خواص,تحقیق درباره زیتون,درباره زیتون,درباره خواص زیتون,درباره روغن زیتون,مقاله درباره زیتون,همه چیز درباره زیتون,درباره زیتون سیاه,معلومات درباره زیتون,درباره ز
خواص میوه زیتون

خواص میوه زیتون

زمان مطالعه : 1 دقیقه
شوره سر و ریزش مو,رفع تحریکات ناشی از جذب سموم,عرق بیش از حد بدن
فوائد زیتون کالاماتا

فوائد زیتون کالاماتا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زیتون سبز و سیاه از جمله خوردنی هایی است که بیشتر افراد طعم آن ها را چشیده اند اما زیتون «کالاماتا» هم که تنها در جنوب یونان یافت می شود,سرشار از مواد مغذی است,
اطلاعات کامل درارتباط با زیتون کالاماتا

اطلاعات کامل درارتباط با زیتون کالاماتا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اطلاعات کامل درارتباط با زیتون کالاماتا,:درخت کالاماتا نسبت به سایر درخت های زیتون برگ های متفاوتی دارد و نور آفتاب زیادتری جذب می کند و میوه آن م
تا جایی که میتوانید زیتون میل کنید

تا جایی که میتوانید زیتون میل کنید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زیتون,از ارزش غذایی بسیار بالایی برخودار است که حفظ سلامتی انسان را در برابر برخی ناخوشی ها تضمین می کند,بد نیست از برخی خواص ارزشمن ان اگاه شوید
فواید زیتون ، دشمن پوکی استخوان

فواید زیتون ، دشمن پوکی استخوان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
فواید زیتون ، دشمن پوکی استخوان محققان اسپانیایی دریافتند که زیتون می تواند از ابتلا به پوکی استخوان پیشگیری کند و سطح قند خون را پایین بیاورد.
صفحه 1 از 2
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :