خواص روغن هسته ی انگور
روغن هسته انگور,خواص هسته انگور,خواص دارویی هسته انگور,فواید هسته انگور,خاصیت هسته انگور,هسته انگور در طب سنتی,فواید درمانی هسته انگور,مضرات هسته انگور,فوائد هس

روغن هسته انگور ترکیب های آنتی اکسیدانی و فنولی نسبتاً بالاتری نسبت به سایر روغن ها دارد. به همین منظور قصد داریم تا در این بخش از سایت آکاایران شما را با خواص روغن هسته انگور آشنا کنیم، امیدواریم تا با مطالعه این مطالب به شما در انتخاب یک روغن خوب کمک کرده باشیم.

روغن هسته انگور,خواص هسته انگور ,خواص دارویی هسته انگور
روغن هسته انگور

روغن هسته انگور جزو گران قیمت ترین روغن های موجود در قفسه فروشگاه های مواد غذایی است که تا یک سال پیش در کشور ما اصلاً تولید نمی شد و تا سال گذشته ایران جزو واردکنندگان این روغن به صورت آماده و بسته بندی بود. روغن هسته انگور بیشتر در کشورهایی که این میوه کشت می شود مانند فرانسه تولید و به مصرف می رسد. این روغن به دلیل قیمت بالا، نتوانسته جای خودش را بین مردم کشور ما به خوبی باز کند اما خیلی ها معتقدند خواص فراوان آن به قیمت بالایش می چربد و به دلیل همین خواص است که باید آن را در سبد غذایی خانواده گنجاند.

 حالا اینکه چنین ادعایی تا چه حد درست است و اصلاً روغن هسته انگور چطور تهیه می شود و چه خواصی دارد، سۆالی است که دکتر محمدحسین عزیزی، متخصص صنایع غذایی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس به آن پاسخ داده اند.

تولید روغن هسته انگور چگونه است و کار روغن کشی از هسته کدام انگورها انجام می شود؟

به طور کلی ما دو نوع انگور داریم؛ انگورهای بدون هسته یا با هسته های بسیار ریز که به آن ها انگور «بی هسته» یا «بی دانه» گفته می شود و انگورهای درشت با هسته های نسبتاً درشت. روغن کشی از هسته انگورهایی با دانه های درشت انجام می شود. برای این کار باید هسته این انگورها هنگام فرآوری انگور برای تهیه انواع آب میوه ها از آن ها جدا و جمع آوری و بعد با دستگاه ها و روش های مخصوصی روغن آن ها گرفته شود. این روغن با بسته بندی مناسبی به بازار فروش راه پیدا می کند.

تولید روغن هسته انگور در کارخانه های داخلی هم انجام می شود؟

در حال حاضر بله. تا یک سال پیش روغن هسته انگور را وارد می کردیم ولی حدود یک سال است که یکی از کارخانه های تولید آب میوه، پس از استفاده از انگورهای هسته دار برای تولید انواع نوشیدنی، هسته آن ها را جدا و روغن هسته انگور ایرانی تهیه می کند. کیفیت این روغن مانند روغن های خارجی است و در فروشگاه های عرضه مواد غذایی هم می توان آن را با برند ایرانی پیدا کرد.

چرا روغن هسته انگور از گران ترین روغن های دنیاست؟

به این دلیل که تولیدکنندگان برای تهیه یک شیشه روغن به تعداد بسیار زیادی هسته انگور نیاز دارند و از آنجا که انگور به اندازه دانه سویا، آفتابگردان یا حتی میوه زیتون کشت نمی شود و فراوان نیست، هزینه های تولید این روغن خیلی بیشتر از سایر روغن هاست. تولیدکننده مجبور است برای داشتن صرفه اقتصادی مناسب، قیمت نهایی محصولش را بالا ببرد پس گران بودن این روغن به دلیل داشتن خواص بیشتر آن نسبت به سایر روغن های گیاهی مانند روغن زیتون یا کانولا نیست.

روغن هسته انگور را می توان برای پخت وپز هم استفاده کرد؟

بله، از این روغن می توان در تهیه انواع سس و سالاد استفاده کرد یا طبخ غذاها را با آن انجام داد. روغن هسته انگور برای تفت دادن مواد غذایی مختلف هم مناسب است ولی به دلیل گران بودن، استفاده از آن برای پخت وپز یا سرخ کردن چندان توصیه نمی شود.

از آنجا که روغن هسته انگور حاوی آنتی اکسیدان و اسید چرب اولئیک است، می توان از آن برای سرخ کردن هم استفاده کرد؛ حتی اگر روی بسته بندی آن عبارت «مخصوص سرخ کردن» درج نشده باشد. البته بهتر است برای بهره مندی کامل از تمام خواص این روغن، آن را حرارت ندیده مصرف کنید

مصرف روغن هسته انگور در کشورهای دیگر هم مانند ایران، محدود است؟

بله، گران بودن این روغن باعث شده مردم دنیا تمایل چندانی به استفاده مستمر از آن نداشته باشند. بیشتر افراد روغن هسته انگور را با هدف بهره بردن از خواص این محصول در سبد غذایی خود می گنجانند و سعی می کنند با مصرف آن همراه سالاد یا غذا، بیشترین سود را از خوردنش ببرند و برای پخت وپز یا سرخ کردن از آن استفاده نمی کنند.

عبارت «مخصوص سرخ کردن» باید روی بسته بندی روغن های هسته انگور درج شده باشد تا بتوان از آن به این منظور استفاده کرد یا می توان آن را برای سرخ کردن مواد غذایی استفاده کرد؟

از آنجا که روغن هسته انگور حاوی آنتی اکسیدان و اسید چرب اولئیک است، می توان از آن برای سرخ کردن هم استفاده کرد؛ حتی اگر روی بسته بندی آن عبارت «مخصوص سرخ کردن» درج نشده باشد. البته بهتر است برای بهره مندی کامل از تمام خواص این روغن، آن را حرارت ندیده مصرف کنید.

کمی از خواص روغن هسته انگور و تفاوتش با سایر روغن های گیاهی می گویید؟

روغن هسته انگور ترکیب های آنتی اکسیدانی و فنولی نسبتاً بالاتری نسبت به سایر روغن ها دارد. ترکیب های آنتی اکسیدانی و فنولی در پیشگیری از ابتلا به برخی بیماری ها از جمله ناراحتی های قلبی- عروقی و سرطان ها نقش مهمی دارند و می توانند باعث کاهش تولید رادیکال های آزاد هم بشوند. از طرفی اسیدهای چرب امگا 3، 6 و 9 بالاتری در این روغن وجود دارد بنابراین مصرف متعادل آن می تواند به ارتقای سطح سلامت کمک کند. هر چه این روغن تازه تر باشد، خواص سلامت بخش آن هم بیشتر خواهد بود.

می توانیم با جویدن هسته انگورهای مختلف، از تمام خواص روغن هسته انگور که به آن ها اشاره کردید، بهره مند شویم؟

بله، توصیه می شود هنگام مصرف انگورهای هسته دار، حتماً هسته انگور را بجوید تا از خواص بی نظیر روغن موجود در این هسته بهره مند شوید. با این کار خواص بسیار بیشتری نسبت به مصرف روغن هسته انگور به بدنتان خواهد رسید.

چرا؟

این روغن که با جویدن هسته انار و انگور دریافت می شود، کاملاً تازه است و ترکیب های آنتی اکسیدانی و فنولی آن ها کاملاً به بدن می رسد. وقتی که روغن ها کمی می مانند، شروع به اکسیده شدن می کنند و کمی خواص و ویتامین های خود را از دست می دهند. ضمن اینکه با جویدن هسته انگور همراه میوه، مقداری فیبر هم به بدن می رسد و این فیبر غذایی می تواند عاملی برای پیشگیری از ابتلا به یبوست، بیماری های قلبی- عروقی و غیرفعال کردن رادیکال های آزاد در بدن هم باشد.

منبع: هفته نامه سلامت – شماره 397 - ندا احمدلو

گردآوری پرتال آکاایران

مصارف درمانی روغن هسته انگور

مصارف درمانی روغن هسته انگور

زمان مطالعه : 1 دقیقه
  روغن هسته انگور چه فایده هایی برای بدن ما به همراه دارد این روغن چه خواص درمانی دارد مقابله با انواع سرطان،پیشگیری از پیری زودرس،محافظت از ریه ها،موهای شاداب،پیشگیری ازبیماری های قلبی-عر
خواص روغن هسته انگور | فواید دارویی درمانی روغن هسته انگور -آکا

خواص روغن هسته انگور | فواید دارویی درمانی روغن هسته انگور -آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
روغن هسته انگور چنان که از نامش بر می آید از روغنی است که از هستهٔ انگور به دست می آید. این روغن فاقد سدیم و کلسترول بوده و میزان اسیدهای چرب غیر اشباع آن تا ۹۰ درصد می رسد. خاصیت آنتی اکسیدانی عصاره
خواص روغن هسته انگور و مزایای استفاده از آن در پخت غذا

خواص روغن هسته انگور و مزایای استفاده از آن در پخت غذا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
از خواص روغن هسته انگور برای سرخ کردن و پخت غذاها می توان به پیشگیری از مشکلات و ناراحتی های قلبی، کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول مفید، تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود بیماری دیابت اشاره کرد. روغن هست
صفحه 1 از 1
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :