خواص و مضرات کرفس | فواید کرفس | خاصیت کرفس | خواص آب کرفس، کرفس خواص
عروق را باز مى کنم و تقویت کننده و فواید درمانی کرفس و خواص دارویی کرفس و کرفس در طب سنتی و خواص سبزیجات را در آکاایران ببینید

کرفس

 

 

 

کرفس در طب سنتی

اسم من ((کرفس )) است !
 ضد رماتیسم هستم و درد مفاصل را علاج مى کنم .
ضماد برگ و ریشه ام ، ورم را مى خواباند.
عروق را باز مى کنم و تقویت کننده ى بى مانندى براى قلب و ریه هستم .
براى رفع پیچش معده مرا توصیه کنید...
اگر مردم خاصیت کرفس را مى دانستند تمام مزارع را به کاشتن آن اختصاص ‍ مى دادند.

ضرب المثل فرانسوى
اسم من کرفس است . در فارسى به من کرفش و کرسب مى گفتند و اعراب مرا معرب کرده کرفس نامیده اند. من داراى انواع و اقسام مى باشم اما در بین آنها دو نوع در تغذیه و بقیه در مداوا به کار مى روند. در من ویتامین هاى آ - ب و ث و املاح سدیم - پتاسیم - فسفر و آهک نهفته است - عطر مطبوع ، طعم گوارا و خواص انکارپذیر من ، مرا بین سبزیها ممتاز کرده است .
نوع خورشتى مرا همه مى شناسند و احتیاج به معرفى ندارد و نوع دیگر من که در تغذیه به کار مى آید، کرفس سنگ است که مانند کلم سنگ در جزو ریشه هاى خوراکى است و شباهت زیاد به آن دارد و اخیرا در ایران کاشته شده و گاهگاهى در سبزى فروشى ها دیده مى شود و با آن مى توان خورشت کرفس پلو درست کرد و نیز مى توان آن را در سالاد، ترشى و مخلوط شور به کار برد و از عطر مطبوع آن استفاده کرد. مهمترین نوع دوایى من کرفس آبى یا کرفس مردابى است که بطور خودرو در کنار مردابها مى روید. اعراب به آن ((کرفس الماء)) و ((قرة العین )) مى گویند. نوع دیگر من کرفس عطرى است که به علت داشتن عطر زیاد به کرفس مشک معروف است .


انواع ما به علت داشتن ویتامین ((ث )) لثه ها را محکم مى کنیم ، و از خونریزى و رقت خون جلوگیرى مى نماییم . اشتها را زیاد مى نماییم و براى مبتلایان به بیمارى هاى روماتیسم - نقرس - درد مفاصل و تصلب شرائین غذاى مفیدى هستیم و این دسته از بیماران هم مى توانند مرا در غذاى خود داخل کنند و هم مى توانند آب مرا گرفته یک فنجان در روز میل نمایند. من تب بر - بادشکن و ضد نفخ هستم و به داروهاى مسهل کمک مى نمایم . کلیه و مثانه را زهکشى و از سنگ پاک مى کنم و بعلاوه مجارى ادرار را ضد عفونى مى نمایم خوردن من جهت تنگى نفس - درد پهلو - سکسکه و زخم روده و درد شکم مفید است ، و لیزى معده را از بین مى برم . من گرفتگى جگر را باز مى کنم و براى حصبه و بیماریهاى روده مفید مى باشم ، مسکن دردهاى پشت - خاصره و عرق النساء هستم . ضماد برگ - ریشه و ساقه و برگ من ضد ورم مى باشد. مالیدن این ضماد به مدت یک دقیقه جرب و سایر امراض جلدى را درمان مى کند و با گوگرد و بوره جهت سیاهى پوست و لکه هاى پوستى مفید است . زیاده روى در خوردن من و جوشانده بذر و ریشه انواع دارویى من جهت زنان باردار و بچه شیر ده خوب نیست ، زیرا محرک شهوت بوده و عادت ماهانه آور و مسقط جنین است ، و چنانچه باعث سقط جنین نشود نوزاد آن ناقص الخلقه و یا کودن خواهد شد. اسانس یا بهتر بگویم ، جوهر من فرار و زود جذب است و همراه خود مواد مقید و مضر سایر داروها را حل کرده و به سرعت به یاخته ها مى رساند و به همین جهت است که خوردن من قبل از نیش عقرب و بعد از آن خطرناک بوده و علاج را مشکل مى کند. من عروق را باز مى کنم و مقوى قلب و ریه هستم . جوشانده ى برگ من گرفتگى صدا را باز مى کند و آواز را تصفیه مى نماید. کمپرس جوشانده ى من براى دست و پاى سرمازده و براى درمان اولسر و سایر زخم ها مفید است . بذر من در باز کردن گرفتگى هاى معده قوى تر از سایر قسمت هاى من است - این بذر اشتهاآور بوده به هضم غذا کمک مى کند و فضولات را از معده و رحم بیرون مى کند و جهت استسقاء مفید است . خوردن این بذر جهت شش چندان خوب نیست ، چون پنج گرم بذر کوبیده را در پارچه اى ریخته و آن را در نیم لیتر آب انگور آویزان نمایید، تا مواد مفید آن حل شود، این محلول جهت تقویت معده و رفع باد بسیار سودمند خواهد بود. مرباى ریشه و برگ من با عسل مسکن قى و مقوى معده است . ترشى من بازکننده و مقوى معده مى باشد، و اشتها را تحریک مى کند. جوشانده بذر و بیخ نوع کوهى من ، در باز کردن ادرار و عادت ماهانه اثر بیشترى دارد.


کرفس سنگ که به آن کرفس شلغمى و کرفس صخرى مى گویند، در کتب قدیم تحت نام ((فطرالسالیون )) ذکر شده قوى تر از کرفس خورشتى است . بادشکن و قاطع لیزى معده است . جهت درد پهلو و پیچش معده توصیه شده و در باز کردن ادرار و حیض قوى تر از انواع دیگر است .

زبان خوراکیها
غیاث الدین جزایری

نکاتی مفید از خواص کرفس که بهتر است بدانید...

خواص کرفس بسیار است چنانچه کرفس را سلطان سبزی ها می نامند. در میان هزاران خواص کرفس می توان درمان انواع بیماری های داخلی و پوستی را به دست آورد . فواید برگ و آب کرفس برای تناسب اندام و زیبایی در سرتاسر جهان شناخته و مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا لیستی از خواص و فواید کرفس و آب کرفس برای درمان انواع بیماری ها و سلامت بدن را به شما معرفی می کنیم.

تمام خواص کرفس

خوردن کرفس شما را از دردهای معده، فشار خون بالا، بوی بد دهان، یبوست، ناراحتی های اعصاب، عفونت مجاری ادراری، آرتروز، روماتیسم نجات می دهد.

پیشینیان کشورمان در گذشته به کرفس، اسامی دیگری نسبت می دادند و این گیاه به کرسب یا کرفش معروف بود اما با گذشت زمان این اسامی تغییر یافته و این روزها همگی آن را با نام کرفس می شناسیم. کرفس انواع متفاوتی مثل ریشه ای، برگی، دمبرگی، آبی و کرفس مشک دارد.

کرفس گیاهی از خانواده ی چتریان است و در سراسر جهان می روید. کرفس سرشار از ویتامین B6، منیزیم، کلسیم و فسفر است. ویتامین های A و K، پتاسیم، منگنز و فیبر غذایی از دیگر مواد مفید موجود در کرفس هستند.

کرفس چربی اشباع شده وکلسترول بسیار پایینی دارد. این گیاه را می توان تا هفت هفته در دمای 0 تا 2 درجه ی سانتی گراد نگه داشت؛ گیاه در این شرایط خواص غذایی خود را حفظ می کند.

برگ کرفس حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین A  (بتاکاروتن) است در حالی که ساقه کرفس منبع ویتامین هایB6,B2,B1 ویتامین C و همچنین پتاسیم، اسید فولیک، کلسیم، منیزیوم، آهن، فسفر، سدیم و چند نوع از اسیدهای امینه ضروریست. هورمونهای گیاهی موجود در گیاه کرفس به همراه روغن های ضروری آن نه تنها طعم معطری به کرفس می دهند، بلکه در کنار بقیه املاح و ویتامین ها کرفس را به معجونی تبدیل می نمایند که در حقیقت می تواند داروی هردردی باشد.

کرفس

فواید فوق العاده مصرف کرفس

کرفس حداقل هشت ترکیب ضد سرطانی را در خودش جای داده است و از رشد تومورهای سرطانی پیشگیری می کند و می تواند تخریب ناشی از رادیکال های آزاد را به حداقل برساند.

گیاه کرفس منبعی فوق العاده از ویتامین ث است. این ویتامین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. مصرف سبزیجات و میوه های غنی از ویتامین ث می تواند علایم سرماخوردگی را کاهش دهد یا از شدت این بیماری بکاهد. بیش از 20 نتیجه تحقیقاتی معتبر نشان می دهد که ویتامین ث بهترین ویتامین برای جنگ با سرماخوردگی است و همینطور با تخریب ناشی از رادیکال های آزاد مقابله می کند.

کرفس به طور طبیعی ملین خوبی است و برای درمان یبوست داروی گیاهی موثری به شمار می رود. بنابراین به افراد مبتلا به یبوست توصیه می شود در این فصل بیش از هر چیز کرفس بخورند.

خواص کرفس  برای لاغری

از جمله فواید کرفس و آب کرفس میتوان به کاهش وزن و لاغری اشاره کرد. اگر اضافه وزن دارید به جای دنبال کردن رژیم های سفت و سخت در روز چندبار آب کرفس بخورید. بدین ترتیب اشتهای شما برای خوردن شیرینی جات و غذاهای چرب و سنگین کم می شود و به تدریج با مصرف غذای کمتر به وزن دلخواهتان می رسید.

  رادیکال های آزاد می توانند با اکسیداسیون کلسترول احتمال بروز حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهند. بنابراین مصرف ویتامین ث در سلامت قلب و عروق تاثیرگذار است و شما را از بیماری های قلبی، سکته و سرطان دور نگه می دارد. پس میتوانیم نتیجه بگیریم که یکی دیگر از خواص کرفس کاهش ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی ست.

یکی دیگر از خواص کرفس کاهش فشار خون است پس اگر نگران بالارفتن فشار خونتان هستید بهتر است بدانید که کرفس پتانسیل کاهش فشار خون را هم دارد و در طب سنتی چینی ها به عنوان داروی ضدفشار خون تجویز می شده است. تحقیقات اخیر دانشمندان هم این خاصیت کرفس را تایید می کند.

اگر مدام عصبی هستید و به قرص های آرامش بخش پناه می برید بهتر است کرفس را بیشتر در برنامه غذایی تان بگنجانید.از دیگر خواص کرفس میتوان به آرامش بخش بودن آن اشاره کرد.

 در واقع کرفس ترکیبی را در خود جای داده که می تواند به آرامش ماهیچه های اطراف سرخرگ ها کمک کرده و به آنها اجازه می دهد کمی گشاد شوند. وقتی داخل سرخرگ ها فضای بیشتری وجود داشته باشد، خون می تواند با فشار کمتری به جریان درآید. این یکی از خواص کرفس است که سبب پایین آمدن سطح هورمون استرس هم می شود و استرس یکی از عوامل بالارفتن فشار خون است.

خواص کرفس در طب سنتی

خواص کرفس در طب سنتی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص سبزیجات,کرفس گیاهی است علفی به ارتفاع,ویژه ریشه و برگ,خواص کرفس ,خواص دارویی کرفس ,فواید کرفس ,خاصیت کرفس ,کرفس در طب سنتی ,فواید درمانی کرفس ,مضرات کرفس ,فوائد کرفس , کرفس ,طب سنتی ,خواص کرفس ,
خواص کرفس برای لاغری و روش های کاهش وزن با کرفس

خواص کرفس برای لاغری و روش های کاهش وزن با کرفس

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اطلاع از خواص کرفس برای لاغری به شما کمک می کند بتوانید با مصرف کرفس در زمانی کوتاه و بدون عوارض وزن کم کنید و لاغر شوید.
فوایدی دیگر از کرفس کرفس اوره خون را پایین می‌آورد

فوایدی دیگر از کرفس کرفس اوره خون را پایین می‌آورد

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص سبزیجات,خاصیت ضدمیکروب آرام‌بخش و کاهش‌دهنده قندخون,خواص کرفس ,خواص دارویی کرفس ,فواید کرفس ,خاصیت کرفس ,کرفس در طب سنتی ,فواید درمانی کرفس ,مضرات کرفس ,فوائد کرفس , کرفس ,طب سنتی ,خواص سبزیجات
آیا کرفس شما را لاغر می‌کند؟

آیا کرفس شما را لاغر می‌کند؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص كرفس در كاهش وزن,خواص کرفس برای لاغری,خواص کرفس در بارداری,خواص کرفس در طب سنتی,خواص کرفس خام,خواص کرفس برای پوست,خواص کرفس کوهی چهارمحال,خواص کرفس کوهی,خواص کرفس چیست ؟,خواص کرفس پخته
این خاصیت کرفس را نمی دانید

این خاصیت کرفس را نمی دانید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص سبزیجات,خواص سبزیجات,خواص کرفس سبز ,خواص دارویی کرفس سبز ,فواید کرفس سبز ,خاصیت کرفس سبز ,کرفس سبز در طب سنتی ,فواید درمانی کرفس سبز ,مضرات کرفس سبز ,فوائد کرفس سبز , کرفس سبز ,طب سنتی ,خواص کرفس
خواص دارویی کرفس را بدانید

خواص دارویی کرفس را بدانید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مصرف کرفس می‌تواند باعث کاهش وزن شود.,خواص سبزیجات، خواص میوه جات ،خواص خوراکیها،سبزیجات
کرفس: یک سبزی مفید برای تمام فصول

کرفس: یک سبزی مفید برای تمام فصول

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کرفس خواص ضد التهابی دارد و از التهاب لوله‌ی گوارشی پیشگیری می‌کند. کرفس سرشار از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های مختلف است که شناخت تک‌تک‌شان خالی از لطف نیست.
کاهش وزن، چربی‌ و فشارخون با آب کرفس!

کاهش وزن، چربی‌ و فشارخون با آب کرفس!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرعت کاهش وزن در افرادی که حداقل یک بار در روز یک ساقه متوسط کرفس به عنوان میان‌وعده می‌خورند, بیشتر از افرادی است که اصلاً کرفس مصرف نمی‌کنند.
کرفس لاغر می‌کند؟

کرفس لاغر می‌کند؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کرفس یکی از سبزی‌های خوب است که به دلیل داشتن فیبر فراوان, اثر بسیار مطلوبی روی سلامت دستگاه گوارش دارد.
کرفس کوهی؛ ضد فشار و چربی خون

کرفس کوهی؛ ضد فشار و چربی خون

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص درمانی کرفس کوهی خاصیت درمانی کرفس کوهی درمان چربی خون,چربی خون,کرفس کوهی,خواص کرفس کوهی,خاصیت کرفس کوهی ,خواص سبزیجات، خواص میوه جات ،خواص خوراکیها،سبزیجات
خواص کرفس و ویتامین های آن

خواص کرفس و ویتامین های آن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص کرفس,آب کرفس,ساقه کرفس,خاصیت کرفس,خواص کرفس برای لاغری,فواید کرفس,خواص کرفس در بارداری,کرفس و چربی خون,خواص کرفس و ویتامین های آن,کرفس و درمان بیماری ها,خواص آب کرفس,فایده کرفس
فواید کرفس

فواید کرفس

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کرفس گیاهی است با نام علمی Apium graveolens که با نام عمومی Celery و یا Wild Celery در جهان مشهور است,گیاه کرفس به خانواده جعفری (Umbelliferae) تعلق دارد,
مروری کوتاه بر خواص کرفس

مروری کوتاه بر خواص کرفس

زمان مطالعه : 1 دقیقه
از آنجایی که کرفس سرشار از انواع ویتامین ها از جمله ویتامین آ,ب و ث است و در آن املاح نیز به مقدار زیاد نهفته است می تواند مکمل خوبی برای زیبایی پوست و مو باشد,
کرفس بخورید  تا فشار خونتان پایین بیاید

کرفس بخورید تا فشار خونتان پایین بیاید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کرفس بخورید تا فشار خونتان ایین بیاید,:بعضی وقتها محققین فواید جدیدی از گیاهان را معرفی می کنند؛ به عنوان مثال طی تحقیقات جدید معین شده است که تخم کرفس فشار
مشخصه های سلامتی کرفس را بدانید

مشخصه های سلامتی کرفس را بدانید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مشخصه های سلامتی کرفس را بدانید,:ا چند وقت قبل از سبزی پر فایده کرفس تنها در خورش استفاده می شد و بعضی وقتها هم نپخته آن در برخی سالادهای سبز استف
صفحه 1 از 3
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :