روشی ساده و کاربردی برای فهمیدن بيرون زدگى ديسک كمر+عکس
فرایند های تشخیص دیسک کمر و گردن شامل طیفی از روش ها می شوند که در آن ها دیسک کمر به عنوان منبع درد شناسایی می گردد.اما روش ساده و کاربردی برای تشخیص دیسک کمر و

انواع کمردرد و روش‌های درمان آن/تفاوت دیسک کمر با دردهای سیاتیک - ایسنا

دیسک کمر در بزرگ‌سالان  و افراد میان سال یک مشکل شایع و متداول است. این بیماری به ندرت در کودکان مشاهده می‌شود. تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات که معمولاً با افزایش سن اتفاق می‌افتند، در واقع احتمال ایجاد دیسک کمر را افرایش نمی‌دهند. این امر به این دلیل است که هسته وسط دیسک خشک می‌شود و باعث می‌شود کمتر از دیسک خارج شود. دیسک ها به دلیل فشار بیش از حد ، می‌توانند ناگهان دچار پارگی شوند. به عنوان مثال ، سقوط از نردبان و فرود در حالت نشسته می‌تواند باعث ایجاد نیروی زیادی در ستون فقرات شود. اگر نیرو به اندازه کافی قوی باشد ، مهره می‌تواند بشکند و یا دیسک موجود در بین مهره‌ها می‌تواند پاره شود. خم شدن باعث می‌شود نیروها روی دیسکهای بین مهره ای قرار گیرد. اگر خم شوید و سعی کنید چیزی را که خیلی سنگین است بلند کنید ، این نیرو می‌تواند باعث پارگی دیسک شود.

با این تست خانگی می‌فهمید که دیسک کمر دارید یا نه

دیسک کمر از دو طریق باعث ایجاد مشکلات می‌شود. ابتدا ماده‌ای که از کانال پالپوس هسته به کانال نخاع پراکنده شده است می‌تواند باعث ایجاد فشار بر اعصاب موجود در داخل کانال نخاعی شود. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه ماده هسته پالپوس باعث تحریک شیمیایی ریشه های عصبی می‌شود. هم فشار روی ریشه عصب و هم تحریک شیمیایی می‌تواند منجر به مشکل در عملکرد ریشه عصب شود. ترکیبی از این دو عامل می‌تواند باعث ایجاد درد ، ضعف و بی‌حسی در نواحی از بدن شود که عصب آن را حس می‌کند.

خیلی از افراد نگران این هستند که نکند بیرون زدگی دیسک کمر داشته باشند و در آینده درد آن را نتوانند تحمل کنند اما با این تست می‌توانید بفهمید که بیرون زدگی دیسک کمر دارید یا خیر.

روی سطح صاف دراز بکشید و پاهایتان را بالا بیاورید؛ اگر بين زاويه 30 تا 70 درجه درد شدیدی در كمر احساس كرديد؛ شما مشكل بيرون زدگى ديسک كمر داريد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :