مزایای بالا قرار دادن پا برای سلامتی چیست؟
بالا قرار دادن پاها به مدت 20 دقیقه در روز برای بدن مفید است. برای این کار کافیست دراز بکشید و پاها را به صورت عمودی و کاملا مماس به دیوار قرار دهید و بالا نگه

آکاایران: مزایای بالا نگه داشتن پاها بسیار زیاد است، چون ما عادت کرده ایم که در طول روز زمان زیادی را روی پاهای خودمان بنشینیم و یا بایستیم. از مزایای بالا نگه داشتن پاها بعد از خستگی یک روز کاری آن است که منجر به بهبود جریان خون در قسمت تحتانی بدن می شود. همین بهبود جریان خون می تواند تاثیر بسیار زیادی در سلامت سیستم قلبی و عروقی و کلی بدن ما داشته باشد. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به فواید فوق العااده بالا نگهداشتن پاها برای سلامتی بدن خواهیم پرداخت . با ما همراه باشید.

بالا بردن پا : ۱۳ فایده شگفت انگیز بالا قرار دادن پاها_۵f5ea8cc39c44.jpeg

بالا قرار دادن پاها بیش از آن که ورزش محسوب شود، یک روش درمانی است. نمی توان به انجام این حرکت ساده ورزش اطلاق کرد، چون اساسا حرکت بدنی انجام نمی دهید و هیچ تغییر یا فشار عضلانی تحمل نمی کنید. بالا قرار دادن پاها بیشتر یک تکنیک مربوط به ورزش یوگا است که اغلب برای ایجاد هماهنگی و ارتباط ذهن و جسم انجام می شود، اما در عین حال فواید زیادی برای گردش خون در بدن دارد.

قرار دادن عمودی پاها روی دیوار تمرین مناسبی برای تغییر وضعیت همیشگی بدن است. این وضعیت به رفع احتقان مایعات مسدود شده در بدن و همچنین بهبود عملکرد گوارشی کمک می‌کند

 

البته اگر از کمردرد رنج می برید، انجام این روش را به شما توصیه نمی کنیم. بهتر است یک عدد کوسن کوچک زیر کمرتان قرار دهید تا وضعیت بدن‌تان بهتر شده و راحت‌تر باشید. در ابتدا این روش را به کمک دیوار انجام دهید. 

برای این کار لازم است به طور کامل به دیوار نزدیک شوید و باسن و پاها را به دیوار بچسبانید و پاها را عمود کنید (همانند تصویر). دست ها را به صورت رها کنار بدن قرار دهید. کافیست این وضعیت را به مدت 15 تا 20 دقیقه حفظ کنید و هیچ حرکت اضافه ای نداشته باشید. 

البته باید تعادل بدنی و آرامش‌تان را حفظ کنید، چون زمانی که پاها را بالا می برید، خون با سرعت و شدت بیشتری به سمت نیم تنه و سر جریان پیدا می‌کند. توصیه می کنیم برای انجام این روش حتما لباس راحت و بدون کمربند بپوشید. لباس‌تان نباید تنگ باشد. در ادامه این به تمام مزایای بالا نگهداشتن پاها برای سلامت بدن میپردازیم. با ما همراه باشید.

 

مزایای بالا قرار دادن پا برای سلامتی چیست؟

9 علت برای اینکه روزانه 20 دقیقه پاهای خود را بالا نگه دارید | کوئیک فیت

جریان خون را بهبود می بخشد

بالا بردن پاها می تواند به بهبود جریان خون در قسمت های پایین تر کمک کند. اما چگونه چنین نتیجه ای به دست می آید؟ پاسخ ساده به این پرسش "گرانش" است.

خون تهی شده از اکسیژن از طریق سیاهرگ هایمان به قلب ما باز می گردد. بر خلاف سرخرگ ها، فشار در سیاهرگ ها نسبتا کم است. از این رو به منظور کمک به حرکت خون به سمت قلب، وریدها از دریچه های کوچک و همچنین انقباض عضلات اطراف استفاده می کنند.

12 نشانه هشدار دهنده گردش خون ضعیف

هنگامی که در وضعیت نشسته یا ایستاده هستیم، خون خالی از اکسیژن در پاهای ما علاوه بر موارد عنوان شده باید بر خلاف گرانش نیز عمل کند تا بازگشت به قلب را امکان پذیر سازد. بالا بردن پاها به طوری که بالاتر از سطح قلب قرار بگیرند، به این معنی است که جاذبه اکنون به نفع ما کار می کند. در نتیجه خون سریعتر به قلب منتقل شده و بهبود جریان خون در وریدهای پا امکان پذیر خواهد شد.

تورم را کاهش می دهد

تورم می تواند به دلیل تجمع مایع اضافی (ادم) و یا التهاب رخ دهد. آسیب ها یا شرایط خاص سلامتی نیز قابلیت ایجاد تورم در پاهای ما را دارند.

بالا بردن پاها بالاتر از سطح قلب همانطور که به بهبود جریان خون کمک می کند، ممکن است در زمینه تخلیه موثرتر مایع اضافی از بدن و جلوگیری از تورم هم نقش داشته باشد.

نشانه های بی‌قراری‌ پا در شب چیست؟ - ایمنا

فشار را کاهش می دهد

ایستادن یا نشستن طولانی مدت می تواند باعث تجمع خون در رگ های پا شود. این موضوع خود منجر به افزایش فشار در سیاهرگ ها شده و به بروز شرایطی مانند رگ های واریسی منتهی می شود. در مقابل بالا بردن پاها می تواند به کاهش فشار در آنها یاری برساند و به خون تجمع یافته اجازه تخلیه دهد.

اگر مدتی طولانی ایستاده‌ اید، نشستن با پاهای بالا (بالاتر از سطح قلب) نیز می‌ تواند به کاهش فشار و حساسیت پاهای خسته کمک کند.

هضم غذا را بهبود می بخشد

بالا بردن پا به صورت روزانه برای حداقل 30 دقیقه می تواند به بهبود هضم غذا هم کمک کند. این کار در واقع با با تاثیر بر ماهیچه هایی که مسئول روند هضم هستند انجام می شود. درست مانند آن که در حال ورزش دادن این ماهیچه ها باشید. در نتیجه این تمرین نه تنها به مرور زمان شکم تخت تری خواهیم داشت، بلکه با مشکلات گوارشی نیز کمتر رو به رو خواهیم شد.

سیستم عصبی را تقویت می کند

از آن جایی که بالا بردن پاها می تواند سبب ورود هوای بیشتری به سیستم تنفسی ما شود، کمک به افزایش آرامش و ریلکس شدن بدن نیز دور از انتظار نخواهد بود. بدین ترتیب بافت هر یک از اندام ها هم اکسیژن بیشتری دریافت می کنند که در نتیجه آن کاهش تنش در عضلات را شاهد هستیم.

راههای تقویت اعصاب و حفظ آرامش - مجله اینترنتی شادمگ

سبب خواب شبانه راحت تر می شود

همانطور که می دانیم، استرس یکی از مهم ترین دلایل بی‌ خوابی و همینطور کاهش کیفیت خواب شبانه است. تکرار روزانه این وضعیت بدنی یعنی بالاتر قرار دادن پاها نسبت به قلب، ضمن کاهش استرس به ويژه اضطراب مزمن باعث می شود که خواب شبانه راحت تری را تجربه کنید.

درد پا را تسکین می دهد

ساعات طولانی کاری و نیاز به ایستادن های ممتد، سبب خستگی پا و گاها احساس درد در این قسمت می شود. به خصوص برای بانوانی که بیشتر از دیگران از کفش های پاشنه بلند استفاده می کنند، بالا بردن منظم پا به شدت توصیه می شود. درد ناشی از پوشیدن مداوم چنین کفش هایی به این دلیل است که وزن فرد به طور مساوی توزیع نمی شود.

اجرای اصولی

فواید تمرین بالا بردن پا بر سلامت بدن(+عکس)

این که چند وقت یکبار و هر بار چه مدت باید تمرین بالا بردن پا را انجام دهیم، تا اندازه زیادی به شرایط ما و هدفمان از این کار بستگی دارد.

برای نمونه بالا بردن پاها به منظور کاهش علائم واریس و یا پیشگیری از آن به صورت زیر است:

فواید تمرین بالا بردن پا بر سلامت بدن(+عکس)

- به حالت خوابیده یا درازکش راحت تغییر وضعیت دهید.

- پاهای خود را طوری قرار دهید که بالاتر از سطح قلب شما باشند. برای رسیدن به این هدف می توانید از یک بالش استفاده کنید و یا پاها را به دیوار تکیه دهید. اگر نمی توانید پاهای خود را تا سطح قلب بالا بیاورید، سعی کنید آنها را یک میز قهوه خوری یا مبل قرار دهید زیرا این کار نیز همچنان به کاهش نیروی گرانش کمک می کند.

- حدود 15 دقیقه پاهای خود را بالا نگه دارید. توصیه می شود این کار را 3 تا 4 بار در روز انجام دهید.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :