اهمیت تشخیص و شروع به موقع درمان کرونا در کاهش سرایت و مرگ و میر
بیماری کووید 19 که از ویروس کرونا ناشی می شود، مدتی است که دنیا را تحت الشعاع قرار داده است و تا زمان واکسیناسیون سراسری، دنیا با پاندمی عجیبی روبرو شده که باعث

 

بیماری کووید 19 که از ویروس کرونا ناشی می شود، مدتی است که دنیا را تحت الشعاع قرار داده است و تا زمان واکسیناسیون سراسری، دنیا با پاندمی عجیبی روبرو شده که باعث تعطیلی کسب و کارها و مرگ و میر زیادی هم در کشور های مختلف شده است. درباره کرونا و نحوه سرایت آن و همچنین نحوه بیماری زایی و همچنین راههای درمان و پیشگیری از آن تحقیقات بسیاری صورت گرفته است. یکی از یافته های بسیار مهم در این تحقیقات این است که کشورها و جوامعی که مولفه زمان را به عنوان اصلی ترین عامل برای کنترل کرونا شناسایی کرده و بر اساس آن عمل کرده اند، بسیار موفق تر از سایر کشورها بوده اند. به این معنی که سعی شده در کمترین زمان ممکن اقدامات را به سرانجام رساند. اما چه اقداماتی؟ منظور سرعت در تشخیص و شروع درمان مبتلایان است. در این مطلب قصد داریم به مزایای این سرعت عمل در تشخیص و درمان بپردازیم.

  1. در صورتی که فردی دارای علائم بیماری یا حتی بخشی از علائم یا تغییرات هرچند خفیف در وضعیت سلامتی خود مشاهده نمود، لازم است که بلافاصله نسبت به قرنطینه خود و انجام تست تشخیص بیماری کرونا اقدام کند. قرنطینه کردن فوری، باعث قطع زنجیره انتقال خواهد شد.
  2. با توجه به اینکه در خانواده ها معمولاً اکثر ابتلاها ابتدا در جوانان صورت میگیرد، در صورت قرنطینه به موقع، سرایت به افراد مسن تر خانواده کمتر صورت گرفته و به خودی خود در کاهش آمار مرگ و میر هم کمک خواهد کرد.
  3. همانطور که در تحقیقات پزشکی آمده است، افرادی که داروهای حمایتی و استراحت را بلافاصله شروع کرده اند، کمتر به فاز حاد بیماری دچار شده اند و دوره بیماری را هم کوتاه تر طی کرده اند. خصوصاً افرادی که دارای بیماری زمینه ای بوده و دارای ریسک بالاتری هستند.

پس با توضیحات ارائه شده، چرا هنوز برخی از افراد دیر به مراکز درمانی مراجعه می کنند، یا با داشتن علائم از دادن تست تشخیص کرونا سر باز می زنند؟

در برخی از افراد، باور اینکه امکان دارد به کرونا مبتلا شده باشند بسیار سخت است. چرا که به انتقال خاموش این ویروس اعتقادی ندارند و به صورت سنتی فکر می کنند برای ابتلا شدن به کرونا حتماً باید فردی با علائم شدید را ملاقات کرده باشند. همچنین برخی افراد از این می ترسند که شاید به کرونا مبتلا شده باشند و دچار فاز حاد بیماری شوند، بنابراین در فاز انکار بیماری قرار می گیرند. و سعی می کنند به خود تلقین کنند که کرونا ندارند و حتماً یک سرماخوردگی ساده یا حساسیت فصلی، یا خستگی ناشی از فعالیت زیاد را دچار شده اند. و در نهایت افرادی هستند که از هزینه های ناشی از بیماری نگرانی دارند. اینکه باید برای درمان مدتی قرنطینه باشند و به کسب و کار خود نپردازند یا اینکه برای مراجعه به مراکز درمانی، باید مبلغ زیادی را هزینه کنند. این افراد سعی می کنند به خودشان تلقین کنند که چیزی نیست یا می توانند با کمی استراحت در منزل هم بهبودی کامل را به دست آورند. در حالی که این یک حقیقت علمی است که در صورت اقدام به موقع و دریافت حمایت پزشکی در اسرع وقت می تواند در بهبود بیماری بسیار موثر باشد. در مورد هزینه ها راهکار هم وجود دارد. می توان با پرداخت مبلغی کم، نسبت به خرید بیمه درمان کرونا اقدام کرد. این بیمه نامه توسط بیمه سامان ارائه می شود و هزینه های بیمارستانی را به همراه غرامت روزانه به افرادی که در بیمارستان بستری می شوند را پرداخت می کند. حتی افرادی که بر اثر بیماری فوت می شوند در صورت داشتن بیمه سه گانه کرونا سامان، سرمایه فوت به خانواده آن ها پرداخت می شود.

همانطور که توضیح داده شد، نباید به هیچ وجه زمان را از دست داد. چه در زمان تشخیص و قرنطینه و چه در زمان شروع درمان. حتی برای خرید بیمه برای داشتن یک پشتوانه هزینه ای در صورت ابتلا. واقعیت این است که باید آگاه باشیم و عاقلانه فکر کنیم و تصمیم بگیریم. در برهه ای از زمان قرار داریم که تصمیمات و اقدامات هوشمندانه ما می تواند جان خود و بسیاری از عزیزانمان را حفظ کرده و زندگی آرامی را برای ما به ارمغان بیاورد.

فقط کافی است که کمی تفکر کنیم.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :