روش استفاده صحیح از وسایل ورزشی پارک + توصیه مهم
چگونه از دستگاه های ورزشی پارک استفاده کنیم , آموزش استفاده صحیح از وسایل ورزشی پارک , توصیه های مهم و کاربردی
چگونه از دستگاه های ورزشی پارک استفاده کنیم , آموزش استفاده صحیح از وسایل ورزشی پارک , توصیه های مهم و کاربردی

احتیاط در استفاده از وسایل ورزشی پارک ها

با توجه به گسترش روزافزون زندگی ماشینی شهروندان، نیاز به انجام فعالیت های ورزشی در حد متعارف بر اساس سن، جنس و شرایط فیزیکی افراد الزامی است.

روش استفاده صحیح از وسایل ورزشی پارک + توصیه مهم

روش استفاده صحیح از وسایل ورزشی پارک + توصیه مهم

یک راه افزایش تحرک و فعالیت ورزشی، استفاده از محیط پارک ها و فضای سبز، خصوصا وسایل کمک ورزشی موجود در آنها است که با توجه به نصب آنها در فضای باز و سبز پارک و امکان استفاده گروهی از آنها، استفاده از اینگونه وسایل را با استقبال شهروندان روبه رو ساخته است. ولی معمولا این سوال مطرح می شود که آیا این وسایل از استانداردهای لازم برخوردار هستند یا استفاده از آنها احیانا باعث ایجاد آسیب می شود؟ پاسخ دادن به این سوال با توجه به تعدد این وسایل منوط به این است که هر وسیله جداگانه مورد ارزیابی قرار گیرد. ولی در مجموع، این وسایل در مقایسه با وسایل مشابه در مکان های تخصصی ورزشی از کاستی هایی برخوردار هستند. مثلا در اینگونه وسایل تغییر مقاومت یا کم و زیاد کردن اندازه بر اساس قامت و جثه افراد امکان پذیر نیست و بنابراین افراد با قامت و جثه های متفاوت مجبور به استفاده از یک وسیله می شوند که این خود می تواند آسیب هایی را به دنبال داشته باشد. مثلا افراد قدبلند برای گرفتن قسمتی از دستگاه شاید نیاز به خم شدن از کمر داشته باشند و افراد کوتاه قد برای انجام این مقصود مجبور به اعمال فشار به شانه و اندام های فوقانی می شوند. برای همین توصیه می شود تمام افرادی که قصد استفاده از این وسایل را دارند، با افراد آگاه مشورت کنند. البته مراجعه به پلاک های نصب شده روی دستگاه ها نیز کمک کننده است ولی کافی نیست. به افراد بیمار خصوصا بیماران قلبی و ریوی، مبتلایان به افزایش فشار خون و دیابت و مبتلایان به دردهای عضلانی – اسکلتی و مفاصل و نیز افراد مسن توصیه می شود قبل از اقدام به هرگونه ورزش با پزشک خود مشورت نموده و مورد ارزیابی قرار گیرند. موارد زیر جهت استفاده ایمن تر از این وسایل توصیه می شوند:

 1 قبل از استفاده از این وسایل با حرکات نرمشی  ساده مانند پیاده روی تند خود را گرم کنید.

 2 ابتدا از وسایلی که سبب ایجاد کشش در عضلات می شوند استفاده کنید(دست کم سه حرکت کششی هر کدام به مدت 30 ثانیه).

 3 بعد از انجام کشش مناسب، از وسایل قدرتی که سبب اعمال مقاومت و فشار به عضلات می شوند استفاده کنید. میزان اعمال فشار به عضلات بنا به سن و جنس و آمادگی جسمانی متفاوت است.

  4 استراحت کوتاه مابین تمرین  با هر دستگاه توصیه می شود.

 5 بعد از اتمام کار با دستگاه ها، با نرمش و کشش خود را سرد کنید. در پایان باید یادآور شد که میزان و شدت ورزش در افراد مختلف متفاوت است برای همین تعیین میزان و شدت حرکات ورزشی بر عهده مربی یا پزشک آشنا به اصول ورزش است.

.

منبع :www.sefidak.com

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :