bs1

چشم ها یکی از مهمترین اعضای بدن هستند. بینایی و زیبایی صورت در اهمیت چشم نقش زیادی دارند. بسیاری از افراد برای زیباتر دیده شدن چشم هایشان از لوازم آرایشی زیاد و یا لنزهای نامرغوب استفاده می کنند که ممکن است علت درد چشم در این افراد باشد. در این مقاله عواملی را که ممکن است باعث آسیب چشم شوند, مطالعه می کنید.

علت درد چشم و روش درمان

تقریبا همه در برخی مواقع دچار سوزش چشم شده اند ؛ گاهی اوقات آنها خود به خود بهتر می شوند، اما گاهی می توانند نشانه ای از چیزی جدی تر باشند. چشم پزشک شما می تواند متوجه شود چه اتفاقی می افتد و درمان مناسب شما را پیدا می کند. کجای چشمتان درد میگیرد؟ بعضی اوقات ناراحتی یا درد ناشی از مشکلی است در چشم یا قسمت های اطراف آن، از جمله:

- صلبیه:سفیدی چشم شما.

- عنبیه:بخش رنگی چشم شما، با مرکزیت مردمک.

- ملتحمه:پوشش نازک صلبیه و داخل پلک شما.

- مدار:غار استخوانی (جک چشم) که در جمجمه شما قرار گرفته و عضلات آن را در بر میگیرند.

- عضلات اضافی:آنها چشم شما را می چرخانند.

- عصب:آنها اطلاعات بصری را از چشم به مغز منتقل می کنند.

- پلک ها:پوشش های بیرونی که رطوبت را از روی چشمان شما محافظت می کنند.

علت چشم درد سمت راست

علت درد چشم

عوامل زیادی ممکن است باعث درد چشم شوند. حساسیتهای فصلی, سردرد, ورم پلک چشم, خشکی چشم, لنز گذاشتن, برگشت لبه پلک به سمت داخل یا بیرون چشم و خراش چشم ممکن است علت درد چشم باشند. همچنین چشم درد ممکن است علل دیگری مانند: داخل شدن جسم خارجی ریز داخل چشم, ضربه وارد شدن به چشم, ورم عنبیه و سوختگی ممکن است باعث درد شدید در این ناحیه شوند. تشخیص علت درد بر عهده پزشک است لذا از دستکاری چشم و یا مصرف خودسرانه داروها خودداری کنید.

گاهی درد چشم بر اثر عدم مراقبت صحیح بوجود می آید که معمولا این دردها موقتی بوده و بعد از چند ساعت رفع می شود. از جمله حساسیتهای فصلی که بیشترین تاثیر را بر چشم می گذارد و باعث التهاب, قرمزی, خارش و سوزش چشم می شود. ناکافی بودن ساعات خواب نیز از دیگر عواملی است که باعث درد چشم می شود. خستگی چشم ها ناشی از کار زیاد یا زل زدن به نقطه ایی و یا کار با کامپیوتر ممکن است درد چشم را به همراه داشته باشد. در مواردی نیز علت درد چشم در واقع نشانه ای برای بیماری چشمی مانند تنبلی چشم, دور بینی و یا نزدیک بینی است که برای تشخیص درست هر کدام از این بیماری ها باید به متخصص چشم مراجعه کنید. اکثر ضعفهای بینایی با عینک مناسب درمان می شود.

نشانه های دیگر همراه با درد چشم :

درد چشم می تواند خود به خود ایجاد شود و یا با علائم دیگر اتفاق افتد، مانند: 

- دید کمتر

- احساس جسم خارجی - احساس اینکه چیزی در چشم است، چه واقعی و چه تصور

- سردرد

- حساسیت به نور

- تهوع یا استفراغ

- قرمزی چشم

- اشک چشم

- هنگامی که از خواب بیدار می شوید، چشم شما بسته است.

Image result for ‫11 علت و دلیل اصلی چشم درد و درمان های دارویی و خانگی دردچشم‬‎

مشکلات مشترک چشم :

ساییدگی قرنیه:

این نام رسمی برای خارش در این قسمت از چشم شما است و به نظر جزئی است، اما می تواند صدمه ببیند. شما می توانید چشم خود را بمالید ، پزشک قطره های آنتی بیوتیکی را به شما ارائه می دهد ؛ این باید در عرض چند روز بدون مشکل بیشتر برطرف شود. 

عفونت قرنیه (کراتیت):

قرنیه التهابی یا آلوده گاهی اوقات توسط یک عفونت باکتری یا ویروسی ایجاد می شود. اگر لنزهای چشمی خود را در هنگام شب خارج نکنید، ممکن است آن را دریافت کنید. 

بدنه خارجی:

چیزی در چشم شما، مانند کمی خاک، می تواند آن را تحریک کند ، سعی کنید آن را با اشک مصنوعی یا آب شستشو دهید.

درمان چشم درد قناری

بلافریت:

التهاب یا عفونت پلک که معمولا دردناک نیست. 

ایدز یا یووییت:

التهاب درون چشم از تروما، عفونت ها و یا مشکلات سیستم ایمنی بدن. علائم شامل درد، قرمزی چشم ، و اغلب دید بد است. 

نوریت اپتیک:

التهاب عصبی که از پشت چشم به مغز شما منتقل می شود،معمولا به دلیل عفونت رخ میدهند.علائم شامل، از دست دادن بینایی و گاهی اوقات ناراحتی عمیق در هنگام نگاه کردن به اطراف است. 

سینوزیت:

عفونت در یکی از سینوس ها. هنگامی که فشار در پشت چشم شما ایجاد می شود، می تواند باعث درد در یک یا هر دو طرف شود. 

ملتحمه(قرمزی چشم ) :

این التهاب ملتحمه است و این می تواند از آلرژی یا عفونت (ویروسی یا باکتری) باشد. عروق خونی در ملتحمه متورم شده است که این باعث می شود بخشی از چشم شما که معمولا سفید رنگ است، قرمز شود ، چشم شما نیز می تواند خارش داشته باشد این حالت معمولا دردناک نیست.

Image result for ‫11 علت و دلیل اصلی چشم درد و درمان های دارویی و خانگی دردچشم‬‎

گلوکوما:

این مشکل باعث ایجاد مایع در چشم شما می شود،که موجب فشار بر عصب بینایی می شود اگر آن را درمان نکنید، چشم خود را از دست می دهید. اغلب اوقات علائم اولیه وجود ندارد اما نوعی به نام گلوکوم بسته شدن زاویه ای حاد باعث ایجاد فشار داخل چشم شما می شود و ناگهان افزایش می یابد.

علائم شامل :درد شدید چشم، حالت تهوع و استفراغ، سردرد و بدتر شدن بینایی است.این شرایط اضطراری است برای پیشگیری از نابینایی نیاز به درمان ASAP دارید.

استای:

این یک ضربه تند و زننده در لبه پلک شما است ؛ این اتفاق زمانی که یک غده چرکی، مژه یا فولیکول مو آلوده یا ملتهب شوند رخ میدهد. ممکن است پزشک شما آن را هالیزین یا هوردلول نامد.

درمان چشم درد بعد از جوشکاری

تست های تشخیص درد چشم: 

اگر دچار درد چشم هستید، به خصوص اگر مشکلات بینایی، سردرد یا تهوع و استفراغ دارید، به چشم پزشک مراجعه کنید .چشم پزشکان از ابزارهای گوناگون برای تشخیص درد چشم استفاده می کنند: 

  1. آزمایش اسلای لامپ که با استفاده از نور روشن به تمام ساختارهای چشم شما نگاه می کند.
  2. با قطره های انعطاف پذیر، مردمک چشم را باز میکنند تا پزشک به عمق چشم نگاه کند.
  3. تانومتر یک ابزار است که فشار چشم را اندازه گیری می کند ، پزشک از آن برای تشخیص گلوکوم استفاده می کند.

درمان چشم درد ناشی از کامپیوتر

درمان های تعیین شده برای انواع چشم درد ها :

درست همانطور که علت می تواند متفاوت باشد، درمان نیز متفاوت است. 

ورم ملتحمه:

قطره های ضد باکتری می توانند التهاب باکتریایی ملتحمه را درمان کنند.آنتی هیستامین ها در قالب قطره چشم، قرص یا شربت می توانند باعث رفع آلرژی شوند. 

سایش قرنیه:

با گذشت زمان خود به خود درمان می شوند ، پزشک ممکن است یک پماد یا قطره آنتی بیوتیک تجویز کند. 

گلوکوم:

شما می توانید قطره و قرص هایی را برای کاهش فشار دریافت کنید اگر کار نکردند، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید.

درمان چشم درد

قرنیه آلوده:

شما ممکن است نیاز به قطره ضد ویروسی یا ضد باکتریایی چشم داشته باشید. 

ایتریت:

پزشک این دارو را با استروئید، آنتی بیوتیک و یا ضد ویروسی چشم درمان میکند. 

نوریت اپتیک:

با کورتیکواستروئیدها درمان می شود. 

استای:

برای چند روز با استفاده از کمپرس گرم در خانه درمان میشود تنها تشخیص درمان علل درد چشم با دیدن چشم پزشک میسر است پس هرگز خوددرمانی نکنید چراکه ناخواسته دچار عوارض جبران ناپذیری خواهید شد.چشم شما ارزشمند است و باید به طور جدی از درد چشم محافظت کنید.

درمان چشم درد نوزاد

5 درمان خانگی شگفت انگیز برای درد چشم:

1. کمپرس گرم مناسب کاهش چشم درد:

کمپرس گرم نیز می تواند برای کاهش مشکل درد چشم استفاده شود. کمپرس گرم در آرامش عضلات چشم کمک می کند و همچنین گردش خون در عضلات چشم را افزایش می دهد که به نوبه خود باعث کاهش درد و فشار می شود ؛ به همین دلیل است که توصیه می شود کمپرس گرم بر روی چشم خود را برای 10 تا 15 دقیقه ادامه دهید. 

2. گلاب مفید برای درمان چشم درد:

چندین قطره گلاب را در چشمان خود بچکانید. انجام این کار به شما کمک می کند تا چشم آرام شود.

3. کیسه های چای برای چشم درد:

حضور اسید تانیک در چای آن را یک درمان بسیار عالی برای کاهش درد چشم می کند.اسید تانیک دارای طبیعت ضد التهابی است و به طور موثر درد را کاهش می دهد بنابراین توصیه می شود یک کیسه چای را در آب قرار دهید و آن را برای 15 تا 20 دقیقه روی چشم بگذارید ؛ هر روز برای تسکین درد چشم تکرار کنید.

Related image

4. درمان چشم درد با آب سرد:

آب سرد در کاهش مشکل درد چشم با کاهش میزان فشار روی عضلات چشم بسیار موثر است. آب سرد به آرام کردن عضلات چشم کمک می کند و از این طریق درد را از بین می برد. 

5. برش خیار برای رفع چشم درد:

خیار طبیعتی سرد دارد و سردی آن در آرامش عضلات چشم کمک می کند و مشکل درد چشم را کاهش می دهد. از این رو توصیه می شود هر روز براحتی برش های خیار را بر روی چشمان خود بمالید .

Related image

 

 

 

 

: