مکمل های غذایی برای ورزشکاران
مکمل غذایی چیست,مکمل غذایی بزرگسالان,مکمل غذایی,مکمل غذایی کودکان,مکمل غذایی برای افزایش وزن کودکان,مکمل غذایی بدنسازی,مکمل غذایی گین آپ,مکمل غذایی برای چاق شدن

 

 

با مصرف هر گونه مکملی بدون توصیه ی پزشک مخالفیم.بهتر است با رژیم غذایی مناسب به وزن مناسب برسید. مکمل ها کوتاه اثر هستند و دارای عوارض جانبی بسیار.ممکن است به ظاهر در افزایش یا کاهش وزن موثر باشند اما به محض قطع کردن آنها وضعیت دوباره به حالت قبل باز می گردد.


مصرف مکمل‌های غذایی بدون نظر پزشک باعث ایجاد اختلالاتی درسلامت ورزشکاران می‌شود.رژیم غذایی ورزشکاران بایستی متنوع باشد، چون یکی از اهداف تغذیه ی مناسب ورزشی عدم خستگی و آسیب دیدگی است

متاسفانه بعضی از ورزشکاران، رژیم غذایی متنوعی نداشته و از یک نوع غذا مثلا غذاهای سرخ کردنی استفاده می‌کنند و در نتیجه با کمبود مواد مورد نیاز در بدن مواجه می‌شوند.


هر ورزشکاری برحسب نوع ورزش و تمریناتی که انجام می‌دهد نیازمند رژیم غذایی خاص آن رشته است، پس بنابراین نمی‌توان یک دستورالعمل کلی در زمینه رژیم غذایی ارائه کرد و رژیم غذایی باید متنوع باشد.


افرادی که انرژی کافی را از غذایی که می‌خورند دریافت نمی کنند، آمادگی ابتلا به بسیاری از بیماری ها مثل پوکی استخوان، اختلالات استخوانی و بیماری های عفونی را دارند.


زمانی که رژیم غذایی ناکافی و شدت تمرینات بالا باشد، ورزشکاران بیشتر دچار مشکلات و بیماری های روانی مثل افسردگی می‌شوند.
سوخت اصلی تمام ورزشکاران ،کربوهیدرات و مواد قندی پیچیده مثل سیب زمینی آب پز، ‌ماکارونی، نان و برنج است.


بعضی ورزشکاران برای سوخت بدن غذا مصرف نمی‌کنند، بلکه برای افزایش عضلات مجبورند پروتئین مصرف کنند، یعنی به ازای هر یک کیلوگرم وزن بدن ورزشکار، باید 2/1 گرم پروتئین مصرف شود.


وی افزود: بین 60 تا 65 درصد میزان انرژی که باید ورزشکاران در طول روز دریافت کنند، بایستی از مواد نشاسته‌ای باشد.
گرایش غلطی که اکثر ورزشکاران با آن مواجه هستند، دریافت بیش از حد پروتئین است، در صورتی که نیاز آنها به پروتئین تا حد خاصی بوده و بقیه پروتئین دریافتی دفع می‌شود.


بعضی از ورزشکاران بیش از حد نیاز، ویتامین مصرف می‌کنند و بایستی توجه داشته باشند که مصرف بیش از حد این ماده به کبد آسیب می‌رساند.
ورزشکاران بایستی حتما یک برنامه غذایی متناسب با برنامه‌های تمرینی خود داشته باشند تا سلامتی‌شان به خطر نیفتد.

 

منبع : آکاایران

 

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :