مهم ترین خواص شربت بارهنگ و عرق نعناع

 

یک محقق و پژوهشگر طب سنتی مصرف نوعی شربت را در رفع عفونت های روده، تهوع، دل درد های شدید و بهبود اخلاق مؤثر دانست.
شربت بارهنگ و عرق نعناع حاوی انواع ویتامین های A ، C ، K ، گروه ویتامین های B مانند B۱، B۲، B۶ ، اسید های چرب امگا ۳ و ۶، کلسیم، پتاسیم، کربوهیدرات، منیزیم، آهن، منتول، تانن، کومارین، کولین، فلاونوئید ها، آنتی اکسیدان، سروتونین و نوراپی نفرین است.

برای بررسی خواص شربت بارهنگ و عرق نعناع و اینکه مصرف این شربت برای چه افرادی مفید است، با حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت وگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می خوانید.
 

حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره مهم ترین خواص شربت بارهنگ و عرق نعناع، اظهار کرد: این شربت نفخ، زخم معده و کولیت را برطرف می کند و ملین و نرم کننده روده ها هم است بنابراین یبوست را از بین می برد؛ شربت بارهنگ و عرق نعناع نقش مؤثری در رفع عفونت های روده، تهوع، دل درد های شدید و کم اشتهایی با منشأ سردی معده دارد.

وی درباره خواص دیگر شربت بارهنگ و عرق نعناع، بیان کرد: این شربت به علت داشتن ویتامین B۶ تأثیر چشمگیری در تولید انتقال دهنده های عصبی دارد که اطلاعات را از سلولی به سلول دیگر منتقل می کنند؛ شربت بارهنگ و عرق نعناع موجب تولید هورمون هایی مانند سروتونین و نور اپی نفرین می شود که بهبود خلق و خوی، ایجاد شادی و رفع افسردگی را به همراه دارد.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی افزود: آنتی اکسیدان ها و فلاونوئید های موجود در شربت بارهنگ و عرق نعناع سیستم ایمنی بدن را علیه بیماری های مختلف به ویژه انواع سرطان ها فعال و زخم های بدن را هم ترمیم می کنند.

عظمایی تأکید کرد: شربت بارهنگ و عرق نعناع، ضد اسپاسم (گرفتگی)، نفخ، ویروس و میکروب است و عفونت های بدن را هم از بین می برد؛ این شربت برای بیماری های تنفسی مانند آسم و سرفه بسیار مفید است و به باز شدن برونش ها یا نایژه ها (قسمتی از دستگاه تنفسی که بین نای و نایژک ها قرار دارد) کمک شایانی می کند.

وی تصریح کرد: شربت بارهنگ و عرق نعناع تصفیه کننده خون، آرام بخش، ضد التهاب، از بین برنده تب بدن، درد های روماتیسمی و بیماری های مثانه و کلیوی است و به رفع کبد چرب، سرفه، سرما خوردگی، عفونت معده و دستگاه گوارش کمک شایانی می کند.

عظمایی یادآور شد: شربت بارهنگ و عرق نعناع خلط آور است و موجب پاکسازی ریه ها و باز شدن صدا هم می شود؛ این شربت برای افرادی که به علت ناراحتی های گوارشی نمی توانند روزه بگیرند، بسیار مفید است.

عرق نعناع یک لیتر

تخم بارهنگ ۱۰۰ گرم

گلاب سه قاشق غذاخوری

عسل سه تا پنج قاشق غذاخوری
طرز تهیه شربت بارهنگ و عرق نعناع

– نخست تخم بارهنگ را داخل عرق نعناع بریزید و به مدت ۵ دقیقه آن را بجوشانید و کف رویش را بگیرید.
– پس از ولرم شدن مخلوط عرق نعناع و بارهنگ، گلاب و عسل را به آن اضافه کنید.
– این شربت باید روزانه ۲ استکان (یک ساعت قبل از ناهار و شام) میل شود.

منبع : pezeshk.us