این روزها تمامی خانواده ها از شوینده های صنعتی استفاده می کنند.استفاده از این شوینده ها به حدی است که هیچ کدام از خانواده ها نمی توانند روزی را فاقد استفاده از این شوینده های صنعتی تصور کنند.این در حالی است که در زمان ها قدیم خانه های افراد همیشه تمیز بوده است و این در حالی بوده است که افراد تنها از شوینده های گیاهی و طبیعی استفاده می کرده اند.گل سر شور یکی از گیاهانی است که در زمان قدیم برای تمیزی و نظافت استفاده گسترده ای از آن میشده است.اما گذشت زمان باعث شده ما استفاده از آن را فراموش کنیم و در عوض اروپایی ها در مصنوعات بهداشتی خود از آن استفاده کنند.

کمی دقیق تر شویم. پرسیدن این سؤال خالی از لطف نیست که اگر زمانی شامپو و پودر لباس شویی تولید نمی شده مردم از چه شوینده هایی استفاده می کردند؟

بررسی میدانی خبرگزاری مهر نشان می دهد در خود شهر اردبیل نه تنها سابقه طولانی در استفاده از شوینده های گیاهی وجود دارد بلکه اهمیت این شوینده ها با وجود غفلت خود شهروندان در کشورهای آن ور آبی بیشتر کشف شده است.

توجه اردبیلی ها به پاکی و پاکیزگی فردی

اردبیل به شهر حمام های تاریخی معروف است. تقریباً در هر محله قدیمی این شهر یک حمام وجود دارد که برخی عمومی، برخی خصوصی و برخی محله ای است.

اغلب حمام های تاریخی اردبیل در زمان صفویه تا قاجار رونق گرفته و برخی به لحاظ معماری و تزئینات ممتاز در سطح کشور است.

در گذشته که در منازل حمام نبود، هر هفته روزی به عنوان روز حمام تعریف می شد و تمامی اعضای خانواده از کوچک تا بزرگ به حمام های عمومی می رفتند.

مراحل شست وشو و مواد شوینده استفاده شده به مانند امروز نبوده و گاهی حمام کردن نیمی از روز را به خود اختصاص می داد.

بانوی مسن اردبیلی با یادآوری آن ایام به خبرنگار مهر گفت: دختران با مادر و پسران با پدر وسایل و البسه خود را آماده کرده و صبح زود به حمام می رفتند.

پوراندخت سپاسی تصریح کرد: گاهی حمام کردن تا ظهر به طول می انجامید تا بعد از یک هفته با پاکیزگی کامل فرد از حمام خارج شود.

شامپوی زنان گل سرشوی بود

وی به یاد دارد که قبل از آمدن شامپو به بازار زنان برای شست وشو از گل سرشوی استفاده می کردند. به گفته سپاسی گل سرشوی در آب حل می شد و آب آن بر روی سر ریخته می شد که موها را نرم می کرد و حتی مانع از ریزش مو بود.

سپاسی افزود: گل سرشو می توانست چربی مو را از بین ببرد و در گذشته مشکلی به نام ریزش مو در هیچ بانویی دیده نمی شد؛ بطوریکه خیلی از زنان موهای بلند و پرپشت داشتند و حجم موها به حدی زیاد بود که برای راحتی و انجام کارهای روزانه موها را می بافتند.

امروز اما از گل سرشوی خبری نیست. این گل که از شهرستان خلخال به اردبیل آمده و در بازار به فروش می رسد فقط در بازار تاریخی اردبیل و عطاری ها مشاهده می شود.

گل سرشوی که در زبان آذری «گیل» گفته می شود از اعماق خاک خارج شده و ماندگاری تا ۱۰۰ سال دارد.

این تعبیری است که صادق فروشنده شوینده های قدیمی از این ماده شوینده دارد. وی گل سرشوی را یکی از محصولات پرفروش خود نه برای اردبیلی ها بلکه برای گردشگران و مسافران می داند.

وی که در بازار تاریخی اردبیل مغازه دارد، به خبرنگار مهر گفت: کیلوکیلو از گیل خریداری شده و در تهران به چهار برابر قیمت به فروش می رسانند؛ برخی از مشتریان حتی آن را صادر می کنند و در فرانسه از آن استقبال شده است.

سرنوشت تولیدات کمیاب که از خاک زرخیز این منطقه حاصل شده بعد از خروج از استان مشخص نیست. اما زمانی که به فروشگاه مواد شوینده شیمیایی سر می زنیم تا حدودی مشخص می شود که چرا خارجی ها به این مواد استقبال نشان می دهند.

یکی دیگر از فروشندگان مواد شوینده به خبرنگار مهر گفت: امروز اغلب مواد شوینده به سمت استفاده از مواد اولیه گیاهی رفته و حتی خود را با این مواد تبلیغ می کند.

«دومشگه» تمامی لکه های پوست را می گیرد

رضا محمدی تصریح کرد: به عنوان مثال دومشگه که در گذشته برای شست وشو استفاده می شد امروز با موادی دیگر مخلوط شده و به عنوان کرم پاک کننده صورت با قیمت گزاف به فروش می رسد.

دومشگه چنان که تعبیر آن رفت با ترکیب چربی حیوانی و پارافین در گذشته برای از بین بردن چربی زاید روی پوست استفاده می شد.

در اردبیل «ساری دومشگه» از شهرت ویژه برخوردار بود و به مراتب از مشابه سفیدرنگ امروزی که در شهرهای دیگر تولید شده و به اردبیل می آید، نرم تر بود.

در اردبیل نوع خاصی از کیسه استفاده می شد که نام آن «حاجی منه باخ» بود
به گفته آقاصادق کسانی که در اردبیل ساری دومشگه تولید می کردند، فوت شده اند و امروز دومشگه های اردبیل از شهرهای دیگر تأمین می شود و بیشتر شکل صنعتی به خود گرفته است.

دومشگه اغلب بر روی کیسه های مخصوصی مالیده شده بر روی صورت و پوست بدن کشیده می شد.

در حمام های قدیمی شهر اردبیل اشخاصی صرفاً مسئول کیسه کشیدن به مشتریان حمام بودند و با اصطلاح «دل له» یا همان دلاک ماساژ و کیسه کشیدن را بر عهده داشتند.

در اردبیل نوع خاصی از کیسه استفاده می شد که نام آن «حاجی منه باخ» بود. به تعبیر یکی از شهروندان اردبیلی این نام به دلیل پارچه مخصوصی است که در دوخت کیسه استفاده می شده است.

همچنین احد صمدی یکی از فروشندگان بازار تاریخی اردبیل گفت: این کیسه با پارچه خاص و نوع دوخت خاصی آماده می شد که می توانست در حین نرمیت زبر بوده و زمانی که روی پوست کشیده می شد چربی زاید آن را از بین می برد.

در گذشته که به دلیل نبود حمام در منازل یک روز از هفته به حمام کردن اختصاص می یافت، در همان روز کیسه کشیدن حتماً انجام می شد و بخش مهمی از نظافت فردی محسوب می شد.

صادق فروشنده مواد شوینده گیاهی در رابطه با این کیسه گفت: پارچه این کیسه از ژاپن می آمد و پارچه مخصوصی است که گل دار یا ساده بوده و سطح آن براق است.

اما در کنار تعبیری که از نام گذاری این کیسه می شود، شاید بتوان این نام گذاری یعنی «حاجی به من نگاه کن» را به خاصیت پاک کنندگی این کیسه نسبت داد.

برای استحمام از سنگ معدنی خاصی که از شهر قزوین به اردبیل می آمده و تقریباً در همه جای ایران شهرت دارد نیز استفاده می شد.

سنگ پای قزوین بیشتر برای ماساژ کف پا و سابیدن پوست مای زاید آن به کار می رفت..

منبع: فردا
.

منبع : hidoctor.ir