مهم ترین خواص شربت زعفران و گلاب

طب سنتی

یک محقق و پژوهشگر طب سنتی مصرف نوعی شربت را برای از بین بردن اضطراب و استرس مفید دانست.
شربت زعفران و گلاب حاوی انواع ویتامین های A ، C ، E ، گروه ویتامین های B مانند B۱ ، B۲ ، B۶ ، سدیم، پتاسیم، کربوهیدرات، فیبر، پروتئین، کلسیم، آهن، منیزیم، اسید فولیک، منگنز، سلنیوم و روی است.

برای بررسی خواص شربت زعفران و گلاب و اینکه مصرف این شربت برای چه افرادی مفید است با حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت وگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می خوانید.

مهم ترین خواص شربت زعفران و گلاب

حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی دربارهاظهار کرد: این شربت مفرح و نشاط آور بوده و برای افرادی که دچار اضطراب، استرس، افسردگی و دلشوره هستند بسیار مفید است.

وی با اشاره خاصیت اشتهاآوری شربت زعفران و گلاب بیان کرد: این شربت برای افرادی که بی میلی به غذا دارند به ویژه کودکان کم اشتها مفید است؛ شربت زعفران و گلاب موجب تقویت معده و هضم بهتر غذا می شود و نفخ معده را هم از بین می برد.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی شربت زعفران و گلاب را برای مبتلایان به آسم و قند، فشار و چربی خون مفید دانست و افزود: این شربت خون ساز است و باعث تقویت عمومی بدن و قلب هم می شود.

عظمایی تاکید کرد: شربت زعفران و گلاب حافظه را تقویت می کند و برای مبتلایان به آلزایمر و پارکینسون هم مناسب است.

وی با اشاره به مفید بودن شربت زعفران و گلاب برای زنان در دوران قاعدگی گفت: این شربت درد های این دوران را از بین می برد؛ زنان باردار نباید شربت زعفران و گلاب را میل کنند، زیرا این شربت ممکن است به خود و جنینشان آسیب برساند، ولی مادران شیرده می توانند آن را مصرف کنند.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی تصریح کرد: شربت زعفران و گلاب قوای جنسی را تقویت می کند و برای رفع سردردها، تنش های عصبی، بی خوابی و اضطراب بسیار مفید است؛ این شربت از پیری زودرس هم مانع می شود.

عظمایی یادآور شد: شربت زعفران و گلاب مجاری ادراری را پاکسازی و پوست و مو را هم تقویت می کند.

مواد لازم برای تهیه یک لیتر شربت زعفران و گلاب

زعفران نصف قاشق غذاخوری
گلاب یک لیوان
عرق بیدمشک یک لیوان
آب نیم لیتر
عسل پنج تا ۶ قاشق غذاخوری
آب جوش ولرم نصف لیوان

طرز تهیه شربت زعفران و گلاب

-آب را داخل پارچ بریزید و به آن گلاب و عرق بیدمشک را اضافه کنید و خوب هم بزنید.
-عسل را داخل آب جوش ولرم حل سپس زعفران را هم به آن اضافه کنید.
-محلول عسل، آب و زعفران را به مواد درون پارچ بیفزایید.
-می توانید به شربت زعفران و گلاب چند تکه یخ اضافه و آن را جرعه جرعه میل کنید البته اگر روزه داران قصد دارا باشند این شربت را در وعده افطار میل، نباید به آن یخ اضافه کنند.

.

منبع : pezeshk.us