گیاه پنج انگشت دارای خواص زیادی است و به طور معمول مصرف خوراکی آن در از بین بردن دردهای  دوران قاعدگی، مانند سندرم قبل از قاعدگی و اختلال قبل از قاعدگی، موثر است.

نبض ما – گیاه پنج انگشت ، بوته ای است که بومی مدیترانه و آسیای مرکزی است. این درختچه دارای برگ هایی بزرگ و بلند، با  گل های آبی و بنفش و توت های بنفش تیره است. گل این درختچه ابتدا به شکل سنبله ای و بنفش رنگ است که در نهایت تبدیل به میوه می شود. از میوه و بذر گیاه پنج انگشت برای تهیه دارو استفاده می شود.

بارداری با گیاه پنج انگشت امکان پذیر است؟

بوته زیبای گیاه پنج انگشت، در واقع بومی کشورهای آسیای مرکزی است که برگ و میوه آن به مدت قرن ها، به صورت داروهای گیاهی استفاده می شد.

فواید گیاه پنج انگشت

این گیاه، یکی از محبوب ترین گیاهان در اروپا و دیگر کشورهای غربی برای درمان بیماری های زنان به شمار می رود. تحقیقات بالینی مدرن و استفاده سنتی در مورد گیاه پنج انگشت، نشان دهنده قابلیت  شگفت انگیز آن در هماهنگی هورمون های باروری است. در واقع،  مصرف گیاه پنج انگشت در تقویت هورمون های زنانه تاثیر گذار است.

همچنین، گیاه پنج انگشت در کاهش تحریک پذیری، اختلالات خواب، افسردگی، اختلالات خلقی مختلف و حتی سکته مغزی مرتبط با سندرم پیش از قاعدگی موثر است. اگرچه شواهد نشان می دهد که مصرف دارویی گیاه پنج انگشت ممکن است سطوح استروژن و پروژسترون را افزایش دهد، اما  با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید این اثرگذاری، مورد نیاز است.

بارداری با گیاه پنج انگشت امکان پذیر است؟ بارداری با گیاه پنج انگشت امکان پذیر است؟ درمان آسم

مصرف دارویی گیاه پنج انگشت با داروهای دیگر معمولا تداخلی ایجاد نمی کند؛ اما توصیه می شود که پیش از مصرف آن، با پزشک مشورت کنید.

بارداری با گیاه پنج انگشت امکان پذیر است؟ بارداری با گیاه پنج انگشت امکان پذیر است؟ درمان آسم

توصیه می شود که در مصرف گیاه پنج انگشت، برای افرادی که ذخایر کم انرژی دارند، سیستم ایمنی آن ها ضعیف بوده و  بیشتر  از غذاهای فرآوری شده  مصرف می کنند و همچنین افرادی که به مدت طولانی در حال مصرف آنتی بیوتیک یا استروئیدها هستند، قبل از شروع استفاده از گیاه پنج انگشت، در رژیم غذایی خود، تغییراتی ایجادکنند.

زمانی که زن به سن یائسگی نزدیک می شود، طبیعی است که چرخه های قاعدگی او بی نظم شود و سطوح هورمون ها، دچار  نوسان شود. همان طور که ذخایر تخمدان و تخمک ها،  کاهش پیدا می کند، سطح FSH  هم ممکن است افزایش یابد.

مصرف دارویی گیاه پنج انگشت در برخی از زنان و در این دوره ، ممکن است مفید باشد؛ زیرا باعث حفظ چرخه های منظم و کاهش سطح FSH  می شود.

اما نمی تواند روند پیری را تغییر دهد. البته باید گفت که این اثر گذاری، در هر زنی متفاوت بوده و این گیاه، نمی تواند چرخه قاعدگی را در زنانی که در معرض یائسگی قرار دارند،  باز گرداند.

شکل گیاه پنج انگشت

گیاه پنج انگشت یک درختچه دلپذیر است که گاهی ارتفاع آن به یک تا یک و نیم متر می رسد و از آنجایی که درختچه بسیار زیبایی است، از آن برای دلپذیر سازی باغ و اطراف خانه ها هم استفاده می کنند. دلیل نام گذاری این گیاه، به گیاه پنج انگشت ، برگ های انگشت مانند آن است که مانند انگشت به پنج بخش تقسیم شده است.

بارداری با گیاه پنج انگشت امکان پذیر است؟ بارداری با گیاه پنج انگشت امکان پذیر است؟ درمان آسم

گیاه پنج انگشت را چگونه مصرف کنیم؟

میوه پنج انگشت در بخش دارویی به شکل عصاره، کپسول، قطره و قرص، مصرف دارویی دارد. البته مصرف قطره، معمولا بیشتر کاربرد دارد. معمولا مصرف قطره، سی تا چهل قطره و یک بار در روز است.

برای نتایج مطلوب در مصرف گیاه پنج انگشت، بهتر است که در دوره طولانی مدت مصرف شود. تحقیقات بالینی نشان می دهد که اثر بخشی گیاه پنج انگشت ممکن است 10 روز پس از مصرف، مشخص شود، اما  اثر بخشی کامل آن ممکن است تا 6 ماه طول بکشد.

مطالب پیشنهادی

خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن

فواید بی نظیر دمنوش های گیاهی

چگونه با طب سوزنی لاغر شوید؟

اما برای تغییرات پایدار، ممکن است لازم باشد تا یک سال یا بیشتر مصرف شود. از آن جایی که مصرف گیاه پنج انگشت ممکن است تغییرات اساسی در بدن ایجاد کند، به همین دلیل  مدت زمان نتایج این دارو، کمی طول می کشد.

بارداری با گیاه پنج انگشت امکان پذیر است؟ بارداری با گیاه پنج انگشت امکان پذیر است؟ درمان آسم

در مصرف گیاه پنج انگشت به شکل دارویی به طور کلی توصیه می شود که یک بار در روز ، هنگام صبح و با معده خالی (نیم ساعت قبل از صبحانه) مصرف شود.

در صورتی که مصرف گیاه پنج انگشت به صورت  ترکیب گیاهی همراه با سایر گیاهان باشد، در بطری آن را نگهداری کرده و به مدت طولانی مصرف شود.

در صورت استفاده از کپسول: مصیزان مصرف آن، 900-1000 میلی گرم است.

گیاه پنج انگشت به شکل های مختلف گیاهی، کپسول، چای، تنتور و پودر مورد استفاده قرار می گیرد. اما مصرف قطره آن بهتر است زیرا کنترل دوز آسان تر است.

بسیاری از ترکیبات مورد نیاز گیاه پنج انگشت به راحتی به صورت دمنوش قابل استفاده است.

مزه این گیاه  بسیار قوی و کمی تلخ است و بهتر است آن را با  گیاهان دیگر مخلوط کرده و یا اگر مزه آن را دوست ندارید بهتراست به صورت کپسول آن را مصرف کنید.

بارداری با گیاه پنج انگشت امکان پذیر است؟ بارداری با گیاه پنج انگشت امکان پذیر است؟ درمان آسم

طبع گیاه پنج انگشت

طبع گیاه پنج انگشت معتدل است و در برخی از متون طب سنتی از این گیاه با طبعی گرم و خشک، نام برده اند.

بارداری با گیاه پنج انگشت

اعتقاد بر این است که  قدرت و اثر گذاری گیاه پنج انگشت برای افزایش سطح پروژسترون، نتایج مثبتی دارد و گاهی اوقات، توسط گیاه پزشکان و ماماها  برای جلوگیری از سقط جنین در زنان  باردار استفاده می شود.

هنوز مطالعاتی در مورد تایید این اثر بخشی به طور جدی انجام نشده است و این روش، تنها یک  استفاده سنتی است.

تحقیقات نشان می دهد که  ممکن است مصرف این گیاه تا پایان ماه سوم بارداری به جلوگیری از سقط جنین کمک کند. اما  مصرف این گیاه  ممکن است باعث تحریک زودهنگام غدد شیردهی  شود.

بنابراین توصیه می شود که مصرف آن بعد از ماه سوم بارداری ادامه پیدا نکند.

به هرحال در صورتی که تصمیم  دارید گیاه پنج انگشت را  در دوران بارداری استفاده کنید، توصیه می کنیم برای راهنمایی و نظارت بهتر،  با پزشک متخصص خود، مشورت کنید.

تیم ترجمه نبض ما

بارداری با گیاه پنج انگشت امکان پذیر است؟
4.8 (95%) 4 رای
.

منبع : nabzema.ir