بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف

آیا تا به حال به اهمیت این که چه چیزی را چه وقتی بخورید و بهترین زمان برای خوردن مواد غذایی مختلف چیست فکر کرده اید؟ خوردن مواد غذایی مناسب در زمانی مناسب از شبانه روز کمک می کند حداکثر فایده را از خوردن غذاها و خوراکی ها ببرید. برای این که بدن و مغز شما به بهترین و درست ترین شکل عمل کنند، صاحب خلق و خوی متعادل تری باشید و هنگام انجام هر فعالیتی بیشترین بازده را داشته باشید و در موقعیت های مختلف اجتماعی واکنش و عملکرد درستی داشته باشید باید مواد غذایی را در زمان مناسب کنید.

در این مطلب می خواهیم نگاهی داشته باشیم به فهرستی از مواد غذایی مهم و بهترین زمان برای صرف آن ها. آنچه در ادامه می خوانید براساس تحقیقات جدیدی است که در سایت Ayurveda ارائه شده اند.

قبل از غذا چه بخوریم و چه نخوریم؟

قبل از خوردن غذا باید میوه های ترش مانند انار بخورید و از خوردن موز خودداری کنید. بهتر است از خوردن محصولات غذایی سنگین و دسر بعد از غذا یا پرهیز کنید یا تا جایی که می توانید در اندازه ای اندک و محدود میل کنید اما به عنوان مثال توت را می توانید قبل و بعد یا با غذا میل کنید.

بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف

مواد غذایی که نباید صبح ها بخورید

میوه هایی مثل آلو، نارگیل، انبه، موز و گوجه سبز را نباید صبح و به عنوان خوراکی های صبحانه بخورید.


آب گرم نخورید

هنگام خوردن غذا باید از نوشیدن آب گرم به مقدار زیاد خودداری کنید. برای کمک به گوارش، بهتر است آب گرم را بین هر قاشق و با جرعه های کوچک بنوشید. نوشیدن آب قبل از طلوع خورشید با معده خالی حرارت گوارش شما را بالا می برد و برای سلامت عمومی شما مفید است.


شیر

نوشیدن شیر قبل از خواب موجب آرامش ذهن و جسم شما می شود. بهترین زمان برای نوشیدن شیر زمانی است که انرژی خود را از دست داده اید و می خواهید از فعالیت و جنب و جوش روز وارد سکون و آرامش شب شوید. در حالی که شب هنگام خواب بدن شما استراحت می کند، فشارها و خستگی های روز را التیام می بخشد. نوشیدن شیر غنی شده، که اثری چند برابر شیر معمولی دارد نیروی شما را احیا می کند. مصرف شیر پر چرب برای کسانی که در مناطق سرد زندگی می کنند بسیار مناسب و برعکس برای کسانی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند یا طبع گرم دارند توصیه نمی شود.


شکلات تلخ

بهترین زمان برای خوردن شکلات تلخ صبح ها است. شکلات تلخ حاوی آنتی اکسیدان و مواد معدنی است. از این رو برای قلب مفید است و از پوست شما در مقابل اشعه های زیان آور ماورای بنفش محافظت می کند. شکلات تلخ استرس را کاهش می دهد، موجب احساس سیری می شود، از میل به خوردن چیزهای شیرین کم می کند و مصرف انرژی را کاهش می دهد.


محصولات گوشتی

زمان مناسب برای خوردن گوشت و فرآورده های گوشتی ناهار و نامناسب ترین زمان شب ها است زیرا گوشت برای هضم شدن نیاز به مدت زمان بیشتری دارد.


سیب

بهترین وقتی که می توانید سیب بخورید صبح است زیرا پکتین سیب به روده ها کمک کرده و از نوعی سرطان پوست (کارسینوما) مانع می شود. به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است میوه اولین چیزی باشد که صبح زمانی که معده تان خالی است می خورید، در غیر این صورت می توانید میوه ها را بین صبحانه و ناهار بخورید. میوه جات کالری بسیار کمی دارند، در عوض مواد معدنی و املاح آن ها مانند سودیم و پتاسیم زیاد است و سوزش ناگهانی معده بر اثر گرسنگی را برطرف می کنند. چه قبل یا چه بعد از غذا، بین خوردن یک وعده غذا و میوه باید ۳۰ دقیقه فاصله زمانی باشد. بیماران مبتلا به دیابت بهتر است این مدت زمان را به دو ساعت افزایش دهند.


حبوبات

شاید باور نکنید، اما بهترین زمان برای خوردن حبوبات شب ها است. حبوبات مواد غذایی هستند که از قلب شما محافظت می کنند و دارای مقادیر زیادی پروتئین و چربی حاوی اسیدهای غیر اشباع هستند. همچنین دارای مواد مغذی دیگری از جمله ترکیبات فنولیک، فیتوسترول، فیبر غذایی، ویتامین هایی مثل فولیک اسید، نیاسین، توکوفرول و ویتامین B6 و مواد معدنی همچون کلسیم، منیزیم و پتاسیم هستند.


سالاد

مصرف سالادهایی که کالری پایینی دارند، ۱۵ دقیقه قبل از شروع غذای اصلی باعث می شود کالری کم تری دریافت کنید. پس از مدتی تاثیر خوب آن را روی اندام خود خواهید دید.


شیرینی جات

محصولات شیرینی را بهتر است صبح ها و برای صبحانه بخورید تا بتوانید کالری آن ها را در طول روز بسوزانید. از خوردن شیرینی در شب پرهیز کنید.


شکلات تلخ

بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف

کی بخوریم: صبحانه

خوردن یک تکه شکلات تلخ موقع صبحانه به فعال شدن آنتی اکسیدان های بیشتر در بدنتان کمک می کند. می دانید که هر قدر آنتی اکسیدان بیشتری داشته باشید آن وقت کمتر به سمت پیری می روید. خوردن شکلات تلخ در صبحانه برای سلامت قلب هم مفید است.

کی نخوریم: میان وعده

اگر روزی ۲۵ گرم بیشتر شکلات تلخ مصرف کنید آن وقت بدن به جای سوزاندن چربی ها، بیشتر به سمت ذخیره کردن چربی گرایش پیدا می کند و این وسط چه چیزی بهتر از چربی های شکلات!


گوشت

کی بخوریم: ناهار

گوشت قرمز منبع مفیدی از آهن است، تنها عنصری که در بدن کار اکسیژن رسانی به سلول ها و اعضای بدن را به عهده دارد. خوردن گوشت در وعده ناهار به سبب پروتئین بالا احساس خستگی میان روز را از بین می برد.

کی نخوریم: شام

گوشت قرمز برای هضم شدن نیاز به ۵ ساعت زمان دارد. برای همین خوردن آن در زمانی که قرار است به رختخواب بروید ممکن است برای سیستم گوارش بدن مشکلات زیادی درست کند.


آجیل

کی بخوریم: ظهر

خوردن یک مشت آجیل – حدود ۳۰ گرم- نیاز بدن شما به اسیدهای چرب امگا ۳ را کاملاً برطرف می کند. همچنین مانع از رسوب چربی ها در رگ ها می شود و فشار خون را تنظیم می کند. خوردن مداوم آجیل در میانه روز به عملکرد کبد هم کمک می کند.

کی نخوریم: شب

آجیل ها کلی چربی و کالری دارند که خوردن آنها در زمان خواب که بدن کمترین میزان متابولیسم را دارد باعث افزایش وزن می شود.


پرتقال

بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف

کی بخوریم: میان وعده

خوردن پرتقال در وسط روز عملکرد دستگاه گوارش را بهتر می کند و تأثیر خوبی روی ساختار متابولیسم بدن دارد. پرتقال متابولیسم را زیاد و به کاهش وزن  کمک می کند.

کی نخوریم: صبحانه

خوردن پرتقال به محض بیدار شدن از خواب و با معده خالی ضررهای زیادی دارد. چرا که ممکن است هم باعث واکنش های آلرژیک شود و هم سوزش معده برایتان بیاورد.


پاستا و ماکارونی

بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف

تحقیقات نشان می دهند که مصرف منظم غلات کامل مساوی با پایین آمدن فشار خون و کاهش خطر حمله قلبی، سکته، دیابت و سرطان است. فکر خوردن ماکارونی و انواع پاستا را برای شام از سرتان بیرون کنید.

کی بخوریم: ناهار

آرد دوروم که تازگی ها از آن برای درست کردن پاستا و ماکارونی استفاده می شود فیبر بسیار بالایی دارد که باعث پاک سازی بدن و خروج سموم می شود. پاستا همین طور خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد.

کی نخوریم: شام

از آنجا که ماکارونی معمولاً با مقادیر زیادی گوشت سرو می شود غذایی سنگین و پرکالری است. برای وقت شام بهتر است به صورت ساده مصرف شود یا در کنار سبزیجات باشد.


گوجه فرنگی

بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف

کی بخوریم: صبحانه

اسیدهای ارگانیکی که در گوجه فرنگی وجود دارد عمل هضم غذا را در طول روز آسان تر می کنند و باعث می شوند تا پانکراس و معده برای یک روز پرکار آمادگی لازم را دارا باشند.

کی نخوریم: شام

گوجه فرنگی مقادیر زیادی اسید اگزالیک دارد که روی متابولیسم آب – نمک بدن تأثیر بدی می گذارد. برای همین خوردن گوجه فرنگی در شب ها زیاد مناسب نیست. گوجه فرنگی در شب ممکن است باعث باد یا ورم دست و پا شود.


سیب زمینی

بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف

کی بخوریم: صبحانه

سیب زمینی به میزان قابل توجهی کلسترول خون را پایین می آورد و سرشار از مواد معدنی است که بدن برای یک روز کامل به آن نیاز دارد.سیب زمینی را باید صبح ها بخورید چرا که مثل سوخت شما را در ابتدای روز روشن می کند و آب بدن را حفظ می کند. سیب زمینی سرشار از مواد معدنی است، اما از آنجا که کالری زیادی دارد از خوردن آن برای شام پرهیز کنید.

کی نخوریم: ناهار و شام

سیب زمینی برخلاف ظاهرش  ۲ تا ۳ برابر بیشتر از سبزیجات کالری دارد و خوردن آن به مقدار زیاد با وعده اصلی مانع خوردن غذای اصلی و تأمین نیازهای دیگر بدن می شود. به خصوص هیچ وقت در وعده شام زیاد سیب زمینی نخورید!


موز

بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف

کی بخوریم: ظهر

موز مقدار زیادی فیبر دارد که برای هضم بهتر غذا مفید است. موز در وسط روز به رفع سوزش معده هم کمک می کند.

کی نخوریم: شب

خوردن موز در زمان شام دستگاه گوارش را کلاً به هم می ریزد و ممکن است حتی به تهوع هم کشیده شود!


سیب

بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف

کی بخوریم: صبح

پکتین که در دانه های سیب زیاد پیدا می شود به عملکرد بهتر روده ها و دفع مواد سرطان زا از بدن کمک می کند.

کی نخوریم: شب

سیب به شدت اسید معده را زیاد می کند و می تواند باعث ناراحتی های گوارشی شود. همین طور هضم پکتین برای بدن کمی سخت است و خوردن آن شب ها زیاد مناسب نیست.


پنیر

بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف

کی بخوریم: صبحانه

اگر پنیر به اندازه و به میزان درست مصرف شود نه فقط  مانع ورم اعضای بدن می شود که از افزایش وزن هم مانع می شود.

کی نخوریم: شام

هضم پنیر سخت است و خوردن آن برای شام ممکن است ناراحتی گوارشی برایتان بیاورد.


شکر

بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف

کی بخوریم: صبحانه

کالری شکر در کنار مواد دیگری که برای صبحانه می خورید مانند نان و پنیر و … راحت تر سوزانده می شود.

کی نخوریم: شب

شکر روی سیستم گوارش تأثیر زیادی دارد و ممکن است حتی سیستم خواب را هم تحت تأثیر قرار بدهد. خوردن شکر زیاد به مرور زمان چاقی شکم و پهلو می آورد.

.

منبع : datees.ir