20 خاصیت شگفت انگیز روغن دارچین

۲۰ خاصیت شگفت انگیز روغن دارچین

روغن دارچین شاید خیلی شناخته نشده باشد اما ویژگی های شگفت انگیزی دارد. دارچین یکی از محبوب ترین ادویه های مورد استفاده در طعم و مزه غذا ها می باشد. روغن دارچین نیز دارای فواید بسیار زیادیست اما همچنین می تواند باعث بروز آلرژی شود

فواید روغن و ادویه دارچین چیست؟

روغن دارچین چه خواصی دارد؟ در حال حاضر تقریباً در تمام مناطق گرمسیر جهان بعمل می آید. دارچین جایگاه والایی در طب سنتی مخصوصاً در آیورودا (سیستم پزشکی سنتی هند) دارد. در بسیاری از کشورها، از دارچین برای درمان انواع بیماری ها همچون اسهال، آرتروز، گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی، رفع قاعدگی شدید، عفونت، سرما خوردگی، آنفولانزا و مشکلات گوارشی استفاده می شده است و در حال حاضر نیز همچنان استفاده می شود.

از مزایای مصرف روغن دارچین می توان به خواص ضد باکتری، ضد قارچ، ضد میکروب و ضد انعقادی بودن آن اشاره کرد. این ادویه حاوی مواد معدنی ضروری از جمله آهن منگنز و کلسیم غنی می باشد و در عین حال حاوی فیبر بالای باشد.

فواید و خواص دارویی درمانی روغن دارچین 

۱-افزایش عملکرد مغز

روغن دارچین فعالیت مغز را تقویت کرده و نیرو بخش می باشد. همچنین باعث از بین رفتن تنش عصبی و افزایش حافظه می شود. تحقیقات دانشگاه (Wheeling Jesuit) در ایالات متحده آمریکا نشان داده است که عطر این ادویه در افزایش فعالیت مغز موثر است. گروهی از محققان به رهبری دکتر P.Zoladz دریافتند افرادی که به آنها دارچین داده شده بود، نمرات بالایی را در فعالیت های شناختی از جمله توجه، حافظه کاری و سرعت پاسخدهی حرکتی، کسب کرده بودند.


۲-تصفیه کننده خون


۳-بهبود گردش خون با روغن دارچین

دارچین به بهبود گردش خون کمک می کند. گردش خون به کاهش درد و توزیع اکسیژن به تمام سلول های بدن کمک می کند که منجر به افزاش فعالیت متابولیک بدن می شود. حتی می توان با مصرف روزانه ی دارچین، از خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی پیشگیری کرد.


۴- روغن دارچین مسکن است

دارچین همچینین دارای خواص ضد التهابی می باشد که برای از بین بردن سختی عضلات و مفاصل یاری دهنده است. همچنین برای آرتروز و درمان سردرد های ناشی از سرما خوردگی، توصیه می شود.


۵- روغن دارچین کاهش دهنده وزن است

تحقیقات توصیه می کنند که دارچین می تواند در کاهش چربی و وزن بدن موثر باشد و برای کاهش وزن می توان از آن استفاده کرد.


۶-دیابت را کنترل کنید

روغن دارچین قابلیت تنظیم قند خون را دارد، و برای افراد دیابتی توصیه می شود تا کمتر از انسولین استفاده کنند. تحقیقات تلاش می کنند که برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ می تواند خیلی مفید باشد زیرا بیماران دیابتی نوع ۲، قادر به تنظیم سطح انسولین خویش نیستند.


۷-درمان عفونت ها با روغن دارچین

با توجه به خواص ضد قارچ، ضد باکتری و ضد ویروسی که دارچین دارد، برای درمان عفونت های داخلی و خارجی موثر است. مخصوصاً میکروب های کیسه صفرا را بخوبی از بین می برد.


۸-روغن دارچین معجزه سلامتی است

روغن دارچین از خونریزی جلوگیری کرده و در دستیابی به سلامتی بدن، نقش تسهیل کننده دارد.


۹-پیشگیری از بیماری های قلبی

اعتقاد براینست که کلسیم و فیبر موجود در دارچین، ما را در مقابل ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی محافظت می کند. تنها کافیست به غذای خود کمی دارچین اضافه کنید.


۱۰-پیشگیری از سرطان روده بزرگ

روغن دارچین می تواند سلامتی روده بزرگ شما را تضمین کرده و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.


۱۱-خوشبو کننده دهان

دارچین اغلب در آدامس های جویدنی موجود است زیرا خوشبو کننده دهان است و بوی بد دهان را از بین می برد.


۱۲-صنعت عطر سازی

دارچین دارای عطر و طعمی تازه می باشد و بطور گسترده در صنعت عطرسازی استفاده می شود.


۱۳-تسهیل کننده گوارش

دارچین در بسیاری از دستور العمل های آشپزی و پزشکی قبایل قدیمی وجود دارد، زیرا دارچین ما را در مقابل بیماری های گوارشی،، تهوع، استفراغ، ناراحتی معده و اسهال محافظت می کند. روغن دارچین گاز های اضافی معده و روده را از بین می برد و همچنین اسیدی شدن معده را تعدیل می کند.


۱۴-درمان مشکلات تنفسی

دارچین به درمان علائم سردرد، آنفولانزا، گلودرد و احتقان کمک می کند.


۱۵-کاهش درد قاعدگی با روغن دارچین

روغن دارچین در کاهش درد و ناراحتی قاعدگی موثر است.


۱۶-کنترل تولد

دارچین در کنترل تولد طبیعی نیز دخیل است. مصرف منظم دارچین پس از بدنیا آوردن بچه، تأخیر قاعدگی را تسریع می کند.


۱۷-افزایش شیر مادر با روغن دارچین

اعتقاد براینست که مصرف دارچین در ترشح شیر بیشتر مادر موثر است.


۱۸-تحریک کننده جنسی

دارچین بعنوان تحریک کننده طبیعی جنسی میان زنان و مردان کاربرد دارد.


۱۹- قاتل پشته ها

تحقیقات اخیر ثابت کرده است که دارچین در کشتار لارو های پشه بشدت موثرست. پوست چوب دارچین نیز دارای سینامالدئیدی باشد که در عین حال یک عامل موثر برای مبارزه با پشه ها محسوب می شود.
بسیاری از شرکت کننده های تولید روغن دارچین ادعا می کنند که دارچین را می توان بعنوان ماده ای ضد باکتری و ضد قارچی طبیعی استفاده نمود و مخصوصاً در زمینه صنایع مواد غذایی می توان به روغن دارچین اعتماد کرد. همچنین از شاخه درخت دارچین می توان برای کنترل زنبور های عسل استفاده کرد.


۲۰-خوشبو کننده اتاق

عطر دلپذیر روغن دارچین را می توان داخل محفظه عطردانی یا قوطی اسپری ریخت و برای خوشبوسازی استفاده کرد.احتیاط:

از مصرف دارچین برای زخم های داخلی باید اجتناب شود. از اضافه نمودن دارچین بر روی زخم باز پوستی بشدت اجتناب کرده و برای مشکلات پوستی همچون خراشیدگی و از بین بردن باکتری و قارچ، می توان ابتدا دارچین را رقیق تر کرده و سپس کمی از روغن را بر روی آن اعمال کنید. مراقب باشید که نسبت به دارچین آلرژی نداشته باشید. از روغن دارچین به هیچ عنوان بر روی صورت و مناطق حساس استفاده نمایید.

.

منبع : datees.ir