سبزی پلو با ماهی از دیدگاه طب سنتی

طب سنتی

یکی از بهترین منوهای غذایی ما ایرانی ها خوردن ماهی با سبزی پلو است. چرا که به دلیل وجود جعفری و شوید و سیری که دارد مزاج ماهی را رو به معتدلی می برد. سیر، شوید، جعفری، تره و گشنیز از جمله سبزی هایی هستند که در سبزی پلو استفاده می شود.
مزاج ماهی سرد و خشک است. این غذا برای ایرانی ها که اغلب معده سرد دارند ایجاد مشکل می کند اما ماهی فوایدی دارد که نمی توان از خوردن آن غافل شد. از جمله مواد مفید موجود در ماهی می توان به ویتامین هایA و D اشاره کرد که در غذاهای دیگر کمیاب است. ماهی همچنین فسفر بسیار زیادی دارد.

خواص سبزی پلو
به گزارش یکی از بهترین منوهای غذایی ما ایرانی ها خوردن ماهی با سبزی پلو است. چرا که به دلیل وجود جعفری و شوید و سیری که دارد مزاج ماهی را رو به معتدلی می برد. سیر، شوید، جعفری، تره و گشنیز از جمله سبزی هایی هستند که در سبزی پلو استفاده می شود.

سیر، شوید و جعفری مزاج گرم دارند و استفاده از آنها همراه ماهی بسیارخوب است. تره باعث ترمیم زخم های گوارشی و رفع خشکی داخل روده که ناشی از سرد و خشکی ماهی است می شود و گشنیز هم به کاهش رفلاکس معده کمک می کند. برای طبخ برنج سبزی پلو کته بهتر از آبکش است و بهترین حالت اضافه کردن پودر سبوس برنج حین طبخ کته است. انتخاب نوع ماهی این غذا سلیقه ای است اما ماهی شور سردی مزاج کمتری دارد.

ماست و دوغ نه!
دقت کنید که به هیچ وجه همراه ماهی دوغ و ماست نخورید زیرا باعث بدتر شدن سردی مزاج می شود و دل درد و خشکی پوست می آورد. مصرف ماهی با دوغ کسانی را که از سردی معده رنج می برند به مشکل می اندازد. باید به طبخ ماهی توجه کنیم و کنار آن از مواد گرم مزاج مثل زیتون، سیرترشی و دسرهای گرم مزاج استفاده کنیم. بهتر است حتما از پودر سیر یا خود سیر در طبخ ماهی استفاده کنیم. همچنین سعی کنید از روغن ها و ادویه های گرم استفاده کنید که خیلی کمک کننده ست.

ترتیب خوردن
دقت داشته باشید که در مصرف غذا ترتیب را رعایت کنید یعنی اول غذای ساده تر و سبکتر را بخورید و بعد به خوردن غذای سنگین بپردازید. به بیان دیگر اگر در سفره تان سوپ هست اول آن را بخورید و بعد سبزی پلو با ماهی را. اگر کنار سفره سالاد یا میوه ای هست اول آنها را که ساده تر و هضمشان سریع تر است مصرف کنید. البته توصیه کلی این است که چند نوع غذا را با هم نخورید مخصوصا در مهمانی ها از خوردن انواع غذاها پرهیز کنید چراکه این موضوع به معده آسیب می زند و هضم غذا را با مشکل روبه رو می کند.

همراه غذا مایعات ننوشید
توجه داشته باشید که مایعات را نباید همراه غذا استفاده کنید و سعی کنید اگر تشنه هستید 10 تا 20 دقیقه قبل از غذا آب را بنوشید.
با سبزی پلو که غذایی سنگین است مایعات ننوشید. تا 30 دقیقه بعد از غذا یعنی تا هضم اولیه و تخلیه معده، آب ننوشید که باعث تشدید نفخ حاصل از سردی ماهی می شود. چون آب خوردن همراه غذا نفخ و سردی می آورد.
از سوی دیگر اسید معده با غلظت و PH پایینی که دارد می تواند به راحتی غذا را هضم کند اما وقتی با آن آب می نوشیم، اسید معده رقیق شده و غذا را هضم نمی کند.

از روغن کنجد تا نارنج
در کنار سبزی های موجود در سبزی پلو، بهتر است برای سرخ کردن ماهی از روغن کنجد و در کنار آن از سیر و فلفل سیاه و در صورت امکان زعفران استفاده کنیم تا مزاج ماهی از سردی به گرمی اصلاح شود. اضافه کردن لیموی تازه و نارنج هم به هضم بهتر ماهی کمک می کند که البته نارنج از لیموی تازه بهتر است.

دکتر محمد فصیحی دستجردی
متخصص بیماری های عفونی و محقق طب سنتی

.

منبع : pezeshk.us