فایده های مختلف گیاه شاتره

 

۱- شاتره گیاهی است علفی به ارتفاع ۸۰ سانتی متر که در مزارع، باغ ها و زمین های کشاورزی به حالت خودرو می روید.

۲- قسمت مورد استفاده شاتره تمام قسمت های هوایی آن است.

۳- این گیاه در طب سنتی، برای درمان اگزما و دیگر بیماری های پوستی به کار می رفته؛ همچنین به عنوان ملین و مدر مصرف می شده است.

۴- در دهه گذشته، این گیاه دوباره مورد توجه قرار گرفت؛ زیرا بنا به گزارش هایی، به احتمال زیاد عصاره آن در بهبود بیماری های سیستم قلبی-عروقی و دستگاه کبدی صفراوی مؤثر است.

۵- از نظر داروشناختی، شاتره صفراآور است. آلکالوئید پروتوپین موجود در شاتره می تواند در مواردی باعث کاهش صفرا شود. شاتره همچنین در مشکلات قلبی-عروقی مصرف می شود.

۶- در طب عوام از شاتره به عنوان ادرارآور، مسهل و جهت رفع مشکلات پوستی، از جمله اگزما استفاده می شود. اثر اخیر را مربوط به وجود اسیدفوماریک در آن می دانند. اسیدفوماریک امروزه به شکل سنتزی تهیه و در بعضی از فرمولاسیون های پوستی نظیر داروهای پسوریازیس مصرف می شود.

۷- مصرف مقدار عادی و دارویی شاتره عوارض جانبی ندارد؛ ولی مصرف مقادیر بسیار زیاد به دلیل وجود آلکالوئیدهای ذکرشده ممکن است باعث لرز، تشنج و مرگ شود.

۸- تاکنون در زمینه مصرف شاتره در دوران بارداری و شیردهی مطالعه ای صورت نگرفته است؛ بنابراین بهتر است در این دوران مصرف نشود.

۹- توصیه می شود دم کرده شاتره را گرما گرم مصرف کنید؛ چون ممکن است با سرد شدن، مواد مؤثر رسوب کنند

. ۱۰- در بسیاری از موارد دیده شده که برای به دست آوردن اثرات مذکور شاتره از عرق شاتره موجود در بازار استفاده می کنند. عرق شاتره مقدار بسیار ناچیزی اسانس دارد و مواد مؤثر اصلی در آن اصلا موجود نیست. بنابراین دارای خواص اصلی شاتره نیست. بهتر است از محل های قابل اطمینان عرق آن را تهیه نمایید.

۱۱- برای مشکلات کبدی، صفراوی و پوستی باید از دم کرده آن استفاده کرد و در این موارد عرق آن بی تأثیر است.

سلامتیسم

.

منبع : hidoctor.ir