مواد غذایی موثر برای کاهش تاثیر آلودگی هوا

این روزها که هوا بسیار آلوده است و کسی هم دیگر به فکر رفع و دفع این موضوع نیست. بهترین کار ممکن این است که خودمان با رعایت تغذیه و مصرف برخی مواد غذایی تاثیر آلودگی هوا را کاهش دهیم. در این مقاله از دکتر سلام مواد غذایی که باعث کاهش تاثیرات آلودگی هوا می شوند را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

آویشن؛ اولین انتخاب

اغلب ما با خاصیت بی مانند «آویشن» آشنا هستیم. اولین توصیه استفاده از دمنوش آویشن است که از بروز مشکلات تنفسی و آسم جلوگیری می کند. مقداری برگ آویشن و لیمو عمانی را مثل چای دم کنید و ترجیحا با عسل و اگر در دسترس نبود با نبات بنوشید .آویشن در تهیه برخی از دهان شویه ها، خمیردندان نیز به کار می رود و در درمان بیماری مجاری تنفس فوقانی از قبیل برونشیت و آسم تاثیرات مفیدی دارد و برای معالجه سرفه و گلودرد استفاده می شود.

در طول روز یک فنجان عرق کاسنی و شاتره بنوشید، تا درون تان را خوب شست و شو دهند!

دمنوش گل گاوزبان، ورم و التهاب کلیه ها را درمان و آن ها را تقویت می کند، ادارا آور است و در تنظیم اختلالات ادراری و تعریق، موثر است. برگ های تازه گل گاوزبان دارای مقدار زیادی ویتامین C است و درمان سرماخوردگی تنگی نفس و گلودرد، مفید است؛ به ویژه زمانی که با عسل طبیعی مخلوط شود.

یک دهان شویه مناسب

مریم ِ گلی را می شناسید؟ ازبرگ های مریم گلی می توان یک محلول دهان شویه تهیه کرد که برای شست و شوی دهان و گلو مفید است؛ بهتر از از آن خیلی کم بنوشید و فقط به عنوان دهان شویه استفاده کنید. نوشیدن مریم گلی در زمان طولانی،باعث افزایش ضربان قلب، گرگرفتگی، خشکی دهان، تشنج و سرگیجه می شود.

روش آماده سازی: همه یک و نیم قاشق چای خوری پودر دو قاشق غذاخوری برگ مریم گلی را در یک قوری بریزید و آب جوش با دمای 70 یا 80 درجه به آن اضافه کنید و اجازه دهید 15 الی 20 دقیقه دم بکشد. این دمنوش طعم تلخی دارد. پس در صورت تمایل، برای شیرین کردن آن می توانید از نبات یا عسل استفاده کنید.

سنبل الطیب

گیاهی مهربان و لطیف که به علف گربه هم معروف است. دمنوش سنبل الطیب را با مقدار کم از این گیاه درست کنید زیرا مصرف بیش از حد با مقدار زیاد خطرناک است. گیاه سنبل الطیب جزو گیاهان مورد علاقه گربه هاست! و به همین دلیل به آن علف گربه هم گفته می شود. سنبل الطیب، نوعی ماده مسکن به نام آکتینیدن دارد که موجب بهبود دردهای بدن و نیز سردرد می شود.

خواص آویشن

میوه ها و سبزیجات

لیموشیرین، نارنگی، پرتقال، انار، انبه، سیب، طالبی و کیوی، میوه هایی هستند که خون و ریه ها را تصفیه می کنند. سبزی های تازه مانند اسفناج، کلم، کاهو، کرفس، گوجه فرنگی، سیر، پیاز، شوید و جعفری را حتما در برنامه ی عذایی خود بگنجانید. نان های سبوس دار مثل نان سنگک و نان جو وخشکبارهایی چون پسته، بادام، فندق و گردو و نیز تخم مرغ، زیتون و جگر جذب مواد سمی در بدن را تا حدود زیادی کاهش می دهند.

آب را جدی بگیرید

از همه مهم تر و آسان تر و کم هزینه تر، «آب» است؛ تا هر میزان که می توانید، آب بنوشید؛ یعنی نه آن هشت لیوان مشهور، چرا که نیاز افراد مختلف به آب، متفاوت است برخی به هشت لیوان، برخی کمتر و برخی بیشتراز آن نیاز دارند. پس خودتان و بدن تان تشخیص می دهید که به چند لیوان آب نیاز دارید!

.

منبع : hidoctor.ir