آیا چای، نوشیدنی مورد علاقه شما است؟ آیا می خواهید بدانید که چای حاوی کافئین و سایر مواد دیگر است یا خیر؟ در مورد مزایای سلامتی و عوارض جانبی چای چیزی می دانید؟ آیا تا به حال نام چای ماسالا را شنیده اید؟

چای ماسالا، از مخلوط چند ادویه و گیاه تشکیل شده است. در چای ماسالا، چند گیاه  و ادویه را  با چای سیاه مخلوط  می کنند.

این نوشیدنی اولین نوشیدنی رنگی و ترکیبی است که در کشور هند تهیه شد. پس از آن، چای ماسالا در سراسر جهان، به عنوان یک چای محبوب شناخته شد.

خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن

چای ماسالا، ترکیبی از فلفل سیاه، میوه دارچین، گل میخک، زنجبیل، شیر و چند گیاه مفید دیگر  است. گاهی اوقات به چای ماسالا، طعم دهنده های دیگری  هم اضافه می کنند تا خوش طعم تر شود. در بسیاری از ایالت های هند، شیر را با چای سیاه مخلوط می کنند.

در هند، اگر چه چای در انواع مختلفی وجود دارد؛ اما از چای  استفاده های دارویی زیادی می شود. در آن زمان، چای آسام کمی محبوبیت داشت.

بنابراین، شرکت هند شرقی  تصمیم گرفت که  تولید این چای را بیشتر کند. اما پس از آن، انواع چای به شکل گیاهی و دارویی رواج یافت که چای ماسالا در این رده قرار می گرفت.

خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن درمان آسم

طریقه درست کردن دمنوش ماسالا

برای درست کردن دمنوش ماسالا مواد زیر مورد نیاز است:

  • چند عدد هل
  • نصف قاشق چای خوری فلفل سیاه
  • پنج تا شش عد میخک
  • چند عدد چوب دارچین
  • 3 حلقه زنجبیل
  • دو پیمانه آب
  • یک تا دو قاشق غذاخوری  پودر رازیانه
  • دو پیمانه  شیر
  • عسل
  • یک تا دو قاشق غذاخوری چای سیاه

طرز تهیه

تمام مواد را جز شیر و عسل و چای را در ظرفی جداگانه ریخته و به مدت 15 دقیقه می جوشانیم. پس از آن، چای را به مواد اضافه کرده و می گذاریم تا چند دقیقه بجوشد.

خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن درمان آسم

سپس، شیر را اضافه کرده و شعله را خاموش می کنیم. در آخرین مرحله، چای ماسالا را با استفاده از یک صافی، صاف کرده و در فنجان ریخته می شود.

خاصیت چای ماسالا

چای ماسالا دارای خواص سلامتی زیادی است که عبارتند از:

خواص آنتی اکسیدانی

چای ماسالا دارای خواص آنتی اکسیدانی  است. طبق نظر متخصصان، در چای ماسالا، دما و یا کافئین هیچ تاثیری بر خواص آنتی اکسیدانی کافئین ندارند.

در چای ماسالا، به دلیل خواص آنتی اکسیدانی آن، به سلول ها و بافت ها، آسیبی وارد نمی شود. یکی دیگر از آنتی اکسیدان های قوی موجود در چای ماسالا، زنجبیل موجود در این چای است.

همچنین نوشیدن چای ماسالا در پیشگیری از انواع سرطان ها، به خصوص سرطان تخمدان، بسیار موثر است.

خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن درمان آسم

خواص آنتی اکسیدانی چای ماسالا با استفاده از فلفل سیاه در آن افزایش می یابد. علاوه بر این، با توجه به اضافه کردن ادویه ها در چای ماسالا، می توان گفت که این نوشیدنی در درمان  سرطان پوست هم تاثیر گذار است.

خواص ضد التهابی

چای  ماسالا به دلیل استفاده از زنجبیل، دارای خواص ضد التهابی است. زنجبیل موجود در این چای در درمان انواع التهابات موثر است.

مبارزه با اضطراب و افسردگی

نوشیدن چای ماسالا در درمان افسردگی، بسیار مفید است. چای ماسالا، علائم افسردگی را کاهش می دهد و در واقع،  علت اصلی کاهش افسردگی، به دلیل وجود کافئین موجود در  این چای است.

مطالب مرتبط

فواید بی نظیر دمنوش های گیاهی

چگونه با طب سوزنی لاغر شوید؟

چند خاصیت عجیب چای اولانگ را بشناسید

کمک در هضم غذا

برخی از افراد در هضم مواد غذایی مشکل دارند. عملکرد عادی دستگاه گوارش برای هر فردی مهم است؛ زیرا اختلال در سیستم گوارشی، سبب انواع بیماری های معده ، سوءهاضمه و مشکلات دیگر می شود.

دارچین موجود در چای ماسالا؛ در هضم غذا کمک کننده است و مانع از بروز اسهال و حالت تهوع می شود. با این حال، عنصر اصلی چای ماسالا که در هضم غذا تاثیر زیادی دارد،  فلفل سیاه است.

هنگامی که فلفل سیاه وارد سیستم گوارشی می شود، در ترشح آنزیم های خاصی کمک می کند که کل مرحله هضم غذا را تقویت می کند. همچنین، زنجبیل موجود در چای ماسالا هم در هضم غذا موثر است.

خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن درمان آسم

کاهش خطر ابتلا به سرطان

شاید تعجب کنید، اما باید گفت که چای، حاوی موادی است که تاثیر زیادی در مبارزه با سرطان دارد. مخصوصا اگر چای، استفاده دارویی داشته و انواع ادویه های مفید به آن اضافه شده باشد.

خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن درمان آسم

با توجه به آنتی اکسیدان موجود در چای ماسالا،  این چای، ازخاصیت ضد سرطانی بالایی برخوردار است. اساسا سرطان با آسیب رساندن به سلول های سالم و دی ان ای گسترش می یابد. انواع مختلف سرطان مانند سرطان معده و روده را می توان با  نوشیدن چای ماسالا بهبود بخشید.

خواص آنتی اکسیدانی چای ماسالا به علت وجود ادویه های مختلفی مانند فلفل سیاه و زنجبیل افزایش می یابد و این ادویه ها، در درمان سرطان  بسیار مفید هستند.

سرطان تخمدان و سرطان کولورکتال (سرطان رکتوم) ، با زنجبیل بهبود پیدا می کند. سرطان پوست غیر ملانوم هم به علت خواص ضد اکسید کننده ادویه های موجود در چای ماسالا، قابل درمان و پیشگیری است.

خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن درمان آسم

البته به جز خاصیت درمانی مبارزه با سرطان ، نوشیدن چای ماسالا باعث جلوگیری از بیماریهای قلبی عروقی هم می شود. ادویه های مختلف در چای  ماسالا  باعث کاهش فشار خون می شوند که به نوبه خود خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

مضرات چای ماسالا

عوارض جانبی کافئین

این واقعیت پنهان نیست که چای، حاوی کافئین است. محتوای کافئین در چای،  بیشتر از قهوه است. اگر مقدار کافئین در چای ماسالا بیش از حد باشد، ممکن است احساس سرگیجه، حالت تهوع و بی حسی ایجاد  شود.

خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن درمان آسم

همچنین به علت دریافت کافئین زیاد در بدن ، فرد، در خوابیدن دچار مشکل می شود. به همین دلیل، شما می توانید میزان کافئین را در چای ماسالا محدود کنید. به همین منظور، به جای چای سیاه، از چای سبز استفاده کنید، زیرا چای سیاه دارای کافئین بیشتری نسبت به چای سبز است.

عوارض جانبی در رابطه با  تغذیه با شیر مادر و زنان باردار

زنان شیرده و زنان باردار در هنگام مصرف چای ماسالا  باید مراقب باشند؛ زیرا این چای، حاوی بسیاری از ادویه ها و گیاهان مختلف است و ممکن است برخی از این گیاهان برای زنان باردار و شیرده عوارضی به همراه داشته باشد.

خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن درمان آسم

گیاهانی که شما در دوران بارداری باید از  مصرف آن اجتناب کنید عبارتند از باباآدم، گوارا، جعفری، آویشن، مریم گلی وزنجبیل.

سایر عوارض جانبی

به غیر از عوارض جانبی فوق، از دیگر عوارض جانبی مصرف چای ماسالا می توان به مواردی مانند کمبود آهن و تداخل آن با داروهای مصرفی اشاره کرد.

تیم ترجمه نبض ما

خواص درمانی چای ماسالا و عوارض آن
4.7 (93.33%) 3 رای
.

منبع : nabzema.ir