اگر چه بوی بد دهان دلایل متعددی دارد اما این مسئله در ماه رمضان شایع تر می باشد. شما می توانید با رعایت نکات تغذیه ای تا حد زیادی بوی بد دهان در ماه رمضان را برطرف سازید. لطفاً با ادامه مطلب ما را همراهی بفرمایید.

بیشتر روزه داران در ماه رمضان با مشکل مشترکی مواجه هستند و آن بوی بد دهان است. این بو بسیار آزار دهنده است و از این رو ناراحتی هایی را برای خود فرد و اطرافیان او ایجاد می کند. برای رفع بوی بد دهان در ماه رمضان, راه های مختلفی وجود دارد که در این مطلب به معرفی هر یک می پردازیم.

بهترین روش های رفع بوی بد دهان در ماه رمضان

البته مشکل بوی ناخوشایند دهان همیشه مربوط به ماه رمضان نیست. بلکه در بعضی از افراد در سراسر سال وجود دارد. خوشبختانه این مشکل را می توان با درمان های طبیعی و خانگی تا حدود زیادی برطرف کرد. در ادامه چند درمان طبیعی بوی بد دهان را مشاهده می فرمایید که از موثرترین روش ها محسوب می گردند.

بهترین روش های رفع بوی بد دهان در ماه رمضان

 • بیماری های گوارشی مانند زخم معده که علت شایع آن هلیکوباکترپیلوری است، می تواند باعث خروج بوی بد دهان در ماه رمضان شود. البته در صورت تشخیص، این بو با  تجویز داروهای خاصی کنترل و برطرف می شود.
 • بوی بد دهان گاهی به دلیل زیاده روی در غذا خوردن است. مخصوصاً غذاهایی که ترکیب گوناگون با یکدیگر دارند.
 • عدم استفاده از نخ دندان و مسواک نزدن دلیل بسیار مهمی برای توجیه بوی بد دهان در ماه رمضان و سایر مواقع است.
 • دلیل بارز برای بوی بد دهان در ماه رمضان, نخوردن غذاست. هنگام غذا نخوردن، بدن برای تولید انرژی به چربی های ذخیره شده رو می آورد و در فرآیند سوختن چربی در کبد، مقدار کتون تولید می شود که باعث بوی بد دهان می شود.
 • معمولاً در روزهای اول ماه مبارک رمضان که کبد آمادگی برای سوزاندن مقدار زیاد چربی ندارد، بو بیشتر است اما زمانی که توانایی کبد برای این کار بیشتر و بهتر می شود، مقدار کتون تولید شده نیز کم می شود.

این بو طبیعی است و نیاز به درمان خاصی ندارد. فقط باید بوی آن را با روش های زیر کم کرد:

 • ابتدا باید ذکر کنیم که کسانی که به غیر از ماه رمضان، ایام دیگر را نیز روزه می گیرند، کبد آماده تری برای سوزاندن چربی ها دارند.
 • در روزهای معمولی به دلیل خوردن مایعات، آب  و چای، بزاق دهان پیوسته تازه می شود و این بو کمتر خواهد شد اما از آن جایی که روزه دار تازه شدن بزاق دهان برایش امکان پذیر نیست و همچنین به دلیل باقی ماندن غذاها در بین دندان با تولید کتون ها باعث بوی بد بیشتری می شود.

بهترین روش های رفع بوی بد دهان در ماه رمضانبهترین روش های رفع بوی بد دهان در ماه رمضاندرمان آسم

 • ترکیبات کتونی در برخی از افراد بیشتر و در برخی افراد نیز کمتر تولید می شوند. خوردن مواد قندی این میزان بو را کمتر خواهد کرد. این بو خبر از سوزانده شدن چربی ها می دهد و علت گرفتن روزه نیز همین است. بنابراین نباید نگران بود. این بو در افرادی که فاقد سحری روزه می گیرند، افرادی که چاق هستند، بچه ها و خانم ها بیشتر است.

نکات لازم برای کمتر شدن بوی بد دهان در ماه رمضان

 • با رعایت بهداشت دهان و دندان ار بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کنید. مسواک بزنید و حتماً در وعده های سحر و افطار از نخ دندان استفاده کنید. این مسئله ضمن اینکه از بوی بد دهان در هنگام روزه داری جلوگیری می کند، موجب سلامت دندان و دهان نیز خواهد شد.

بهترین روش های رفع بوی بد دهان در ماه رمضانبهترین روش های رفع بوی بد دهان در ماه رمضاندرمان آسم

 • از مصرف غذاهای ترش، اسیدی و خیلی داغ خودداری کنید و میزان آن ها را به حداقل برسانید. چون با مصرف این مواد پرزهای چشایی دهان دچار ساییدگی خواهند شد و دهان خشک خواهد شد. در نتیجه بوی دهان به ترشی خواهد زد. بنابراین خوردن چای داغ یا آب لیمو باید کم یا حذف شود.
 • ماه رمضان زمان مناسبی برای تمرین کردن اصول غذایی با نظم خاص است. در مصرف غذا زیاده روی نکنید. به عنوان مثال باید از خوردن قهوه و چای داغ خودداری کرد. چون این مسئله خشکی دهان در طی روز را موجب خواهد شد.
 • از غذاهای مانند فرنی و حریره استفاده کنید که با بافت نرم خود باعث تحریک غدد بزاقی دهان می شوند.
 • از خوراکی هایی مثل دارچین، نعناع، جعفری، میخک و… به عنوان دهان شویه طبیعی استفاده نمایید و از این طریق بو بد دهان را کاهش دهید.
 • از مصرف میوه ها و سبزی های ترش نیز خودداری کنید. چون این مواد  نیز باعث کاهش بزاق و خشکی دهان می شوند.
 • غذاهای خشک، نزدن مسواک و افزایش جرم های دندانی موجب مسدود شدن غدد ترشحی بزاق می شوند و بوی بد دهان را افزایش می دهند.

همانطور که مشاهده نمودید راهکارهای مختلفی برای از بین بردن بوی ناخوشایند دهان در ماه رمضان وجود دارد که با به کارگیری آنها می توانید مشکلات به وجود آمده در این رابطه را رفع نمایید. همچنین می توانید با مراجعه به بخش درمان خانگی و طب سنتی از دیگر راهکارها در این زمینه اطلاع یابید.

.

منبع :آرگا