زعفران اضطراب و افسردگی را درمان می کند

طب سنتی

زعفران گیاهی است که به راحتی می تواند افسردگی را از بین ببرد.

زعفران این ادویه ی طلائی علاوه بر عطر و طعم خوبی که به غذا می دهد دارای خواص شگفت انگیزی است. یکی از خواص زعفران ضد افسردگی بودن آن است. در این مقاله به خواص زعفران اشاره می کنیم و تاثیر آن بر افسردگی را مورد بررسی قرار می دهیم.

استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: مصرف زعفران در پیشگیری از بروز افسردگی موثر است و بر اساس تحقیقات امروزی نیز نتیجه گرفته شده است که زعفران دارای خواص ضد افسردگی است و براساس طب سنتی به زعفران خواص فرح بخشی و خنده آوری نسبت داده اند.

خواص زعفران
روشن شدن پوست
زعفران برای درمان لک های صورت و روشن شدن پوست صورت مفید می باشد.

مقداری پودر زعفران را با 3 قاشق چایخوری شیر ترکیب کنید و آن را بر روی صورت بمالید و به آرامی ماساژ دهید بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید.

در روشی دیگر پودر زعفران را 2-3 ساعت در آب خیس کنید، آن را بر روی صورت بمالید و به آرامی ماساژ دهید و بعد از 5 دقیقه بشویید.

درمان جوش صورت
زعفران برای پیشگیری و درمان آکنه و جوش صورت و جای جوش مفید می باشد.

ماسک زعفران برای جوش و جای جوش
مقداری پودر زعفرانرا با 6-7 برگ ریحان خوب بکوبید، خمیر به دست آمده را بر روی صورت بمالید و بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید.

زعفران را با عسل مخلوط کنید و بر روی صورت بمالید، چند دقیقه صبر کنید و سپس صورت را با آب گرم بشویید.

از بین بردن تیرگی ناشی از آفتاب سوختگی
اگر به تازگی مدت زیادی را جلوی آفتاب بوده اید یا برنزه کرده اید، مقداری زعفران را به مدت یک شب در شیر پر چرب بخیسانید. بعد از این مدت با انگشت آن را به پوست برنزه شده بزنید. این ترکیب به طرز موثری اثر آفتاب سوختگی را از بین می برد و همچنین درخشندگی را به پوست باز می گرداند.

اضطراب و افسردگی را درمان می کند
افسردگی با نرخ شیوعی برابر با ۲۱ درصد جمعیت کل و در تمام رده های سنی کشورهای توسعه، یک اختلال جدی در جامعه ی امروز است. زعفران به عنوان یک گیاه درمانی، در طب سنتی ایرانی برای افسردگی مورد استفاده قرار می گرفته است، بنابراین محققان بر آن شدند که اثربخشی این گیاه را در درمان افسردگی خفیف تا متوسط در یک کارآزمایی بالینی شش هفته ای ارزیابی کنند.

سی بیمار سرپایی بزرگسال که برای افسردگی تحت مصاحبه ی بالینی قرار گرفتند، در این آزمایش شرکت کردند. شرکت کنندگان یک رتبه ی پایه (حداقل ۱۸) در مقیاس درجه بندی افسردگی همیلتون داشتند. در این آزمایش تک-مرکزیِ دو سو کور، شرکت کنندگان به صورت تصادفی برای یک مطالعه ی شش هفته ای انتخاب شدند. افراد حاضر در این مطالعه به دو گروه تقسیم شدند. در گروه یک به شرکت کنندگان یک کپسول زعفران (۳۰ میلی گرم در روز) داده می شد و در گروه دو شرکت کنندگان یک کپسول ایمی پرامین ضد افسردگی (۱۰۰ میلی گرم در روز) دریافت می کردند. نتایج نشان داد که این گیاه در این دوز به اندازه ی ایمی پرامین در درمان افسردگی خفیف تا متوسط موثر است.

در مطالعه ی دیگری که در مجله ی “پزشکی مکمل و یکپارچه” منتشر شد، ۶۰ شرکت کننده ی بزرگسال مبتلا به اضطراب و افسردگی به صورت تصادفی انتخاب شدند. تعدادی از این افراد دو بار در روز و به مدت ۱۲ هفته یک کپسول زعفران ۵۰ میلی گرمی و تعدادی دیگر کپسول پلاسبو (دارونما) دریافت کردند. پرسشنامه ی افسردگی بک (BDI) و پرسشنامه ی اضطراب بک (BAI) به عنوان پایه، شش و ۱۲ هفته پس از شروع دارو استفاده شد. پنجاه و چهار شرکت کننده به طور کامل در این آزمایش حضور داشتند. نتایج نشان دادند که در طول ۱۲ هفته، مکمل زعفران در مقایسه با دارونما اثر قابل توجهی در نمرات BDI و BAI داشت.

چشم
تحقیقات نشان داده که کروکین و کروکتین موجود در زعفران برای درمان بیماری چشمی دژنراسیون ماکولا مفید می باشد.

کبد چرب
زعفران دارای خواص ضد التهابی بوده که می تواند با سم زدایی کبد به درمان کبد چرب و بزرگ شدن کبد کمک کند.

سنگ کلیه
زعفران مدر بوده و می تواند برای پاکسازی و سم زدایی کلیه هاو درمان سنگ کلیه مفید باشد.

فشار خون
زعفران حاوی مقادیر بالای مس، پتاسیم، کلسیم، منگنز، آهن، منیزیم، روی و سلنیوم است که فشار خون بالا را کاهش می دهد.

اختلال نعوظ را درمان می کند
اختلال نعوظ بیش از ۱۵۰ میلیون مرد در سراسر جهان را مبتلا کرده است. در طب سنتی، این گیاه به عنوان داروی مقوی غرایز جنسی استفاده می شود. کروسین ماده ای است که باعث شده زعفران برای قوای جنسی مفید باشد.

در یک مطالعه ی مقدماتی برای ارزیابی این استفاده ی قدیمی از زعفران، ۲۰ داوطلب مرد مبتلا به اختلال نعوظ به مدت ۱۰ روز مورد بررسی قرار گرفتند. هر روز صبح، شرکت کنندگان یک قرص حاوی ۲۰۰ میلی گرم از این ادویه را مصرف می کردند. شرکت کنندگان در ابتدای دوره و در پایان ۱۰ روز، آزمایش نعوظ صبحگاهی (بلند شدن آلت هنگام خواب) را انجام دادند و پرسشنامه ی شاخص بین المللی عملکرد نعوظ (IIEF-۱۵) را پر کردند.

پس از ۱۰ روز از شروع دوره، بهبودِ به لحاظ آماری قابل توجهی در ورم نوک و سفتی و همچنین تورم پایه و سفتی مشاهده شد. نمره ی کل ILEF-۱۵ در شرکت کنندگانی که این گیاه را مصرف کردند به طور قابل توجهی بالاتر بود. تاثیر مثبتی بر عملکرد جنسی با افزایش طول دوره دیده شد و تعداد دفعات نعوظ در مردان دچار اختلال نعوظ تنها پس از مصرف این گیاه به مدت ۱۰ روز مشاهده شد. بنابراین، مشخص شد این ادویه ی سنتی به طور بالقوه به عنوان یک درمان طبیعی برای ناتوانی جنسی نیز تاثیرگذار است.

.

منبع : pezeshk.us