مزایای سلامتی مصرف چای اسطوخودوس

مزایای سلامتی مصرف چای اسطوخودوس

طب سنتی

اسطوخودوس گیاهی است که برای عطر و طعم دلپذیر و گل های بنفش روشنش شناخته شده است. این گیاه بومی مناطق کوهستانی مدیترانه است، اما در حال حاضر در سراسر جهان، به خصوص در ایالات متحده، استرالیا و جنوب اروپا کشت می شود. اسطوخودوس در صابون ها و شامپوها و نیز به عنوان چای مصرف شده است که به طور سنتی برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه برخی از مزایای سلامتی مصرف چای اسطوخودوس را نام برده ایم.

افزایش آرامش و راحتی
استفاده سنتی از چای اسطوخودوس برای آرامش بخشیدن عمدتا به دلیل عطر تسکین دهنده ای است که دارد. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند گزارش می دهد، مطالعات علمی نشان داده است که استنشاق عطر اسطوخودوس ممکن است فعالیت سیستم عصبی را تسریع و آرامش را بیشتر کند. این می تواند به کاهش و بهبود اضطراب، بی خوابی، استرس و افسردگی کمک کند. یک مطالعه کوچک منتشر شده در مجله ” پزشکی جایگزین و مکمل” در سپتامبر ۲۰۱۱ نشان داد بیمارانی که تحت تأثیر استنشاق روغن اسطوخودوس قرار گرفتند، با کاهش شدید سطوح استرس و درد هنگام استفاده از سوزن های زیر پوستی شده اند. آماده سازی چای اسطوخودوس کمک می کند تا روغن هایی را که دارای عطر خوبی هستند آزاد کنند.

بهبود مسائل گوارش
یکی دیگر از رایج ترین استفاده های سنتی از چای اسطوخودوس برای تسکین عوارض گوارشی، از جمله مشکلات معده و سوء هاضمه است. مطالعات مدرن نشان می دهد که این ممکن است یک استفاده معتبر باشد. یک مطالعه منتشر شده در مجله “Journal of Ethnopharmacology” در نوامبر ۱۹۹۷ دریافت که عضلات صاف – عضلاتی در روده که مسئول انتقال مواد غذایی از طریق دستگاه گوارش هستند – موش ها هنگام استفاده از روغن اسطوخودوس آرام می شوند، که نشان می دهد انسان ها ممکن است به همان صورت تحت تاثیر قرار گیرند. مطالعه دیگری که در مجله “علوم زیست شناسی” در نوامبر ۲۰۰۴ منتشر شد، گزارش داد که روغن اسطوخودوس از ایجاد زخم معده در موش صحرایی پیشگیری می کند و جراحت را تسکین می دهد.

جلوگیری از تشنج و گرفتگی عضلات
تشنج زمانی اتفاق می افتد که یک عضله دچار اختلال شده و به سرعت بی قرار می شود که بدن را می لرزاند. اسپاسم نیز تقریبا شبیه به تشنج است، اما معمولا باعث می شود عضله در همان حالت باقی بماند. یکی از مزایای روغن اسطوخودوس کاهش اسپاسم و تشنج ها شناخته شده است. مطالعه ای که در مجله Ethnopharmacology منتشر شد در ماه ژوئیه ۲۰۰۰ نشان داد که موش هایی که دوز کمی از اسطوخودوس را مصرف کرده بودند با کاهش استقامت و اسپاسم مواجه شدند که به نظر می رسید به دلیل این بود که اسطوخودوس کانال کلسیم را که یک بخش کلیدی از انقباض ماهیچه ای است، مسدود می کرد.

درمان میگرن
روغن های ضروری از چای اسطوخودوس آزاد می شوند. این روغن های ضروری برای مبارزه علیه میگرن بسیار مفید هستند. میگرن در واقع یک سردرد است که در یک طرف سر ایجاد شده و ممکن است موجب تهوع شود. گاهی اوقات ممکن است در بینایی یک فرد به علت میگرن مشکل ایجاد شود. اخیرا مطالعه ای پیرامون تاثیر استفاده از چای اسطوخودوس برای مقابله با میگرن انجام شده است. محتویات این مطالعه نشان داد که اسانس های اسطوخودوس نسبت به میگرن بسیار سودمند هستند. این مطالعه در سال ۲۰۱۲ در مجله مغز و اعصاب اروپایی منتشر شد. این مطالعه شامل دو گروه متشکل از چهل و هفت نفر بود. یکی گروه آزمایشی و دیگری گروه کنترل بود. پارافین مایع به بیماران به منظور استنشاق در گروه کنترل شده داده شد. از سوی دیگر، اسانس اسطوخودوس به بیماران گروه آزمایشی داده شد. کارشناسان در پایان مطالعه اظهار داشتند که روغن اسطوخودوس کاملا در برابر موارد خفیف سردرد میگرنی مفید واقع شده است.

پوست را آرام می کند
اگر پوست خارش دار یا خشک دارید، باید روغن اسطوخودوس را امتحان کنید. چای اسطوخودوس دارای خواص ضد التهابی است و بنابراین، برای درمان خارش و قرمزی که بر روی پوست تولید می شود، بسیار مفید است. شما می توانید اسطوخودوس را به شکل چای یا روغن مصرف کنید. اگر می خواهید از روغن اسطوخودوس برای پوست خود استفاده کنید دو تا سه قطره روغن اسطوخودوس بر روی پوست قرار دهید و در حدود ۲۰ دقیقه بگذارید باقی بماند.

استفاده های دیگر
چای اسطوخودوس به صورت سنتی استفاده های دیگری نیز دارد، اگر چه بسیاری از آنها به وسیله تحقیقات علمی تایید نمی شوند. سایر بیماری هایی که چای اسطوخودوس ممکن است در درمان سنتی به بهبود آن ها کمک کند شامل میگرن، کولیک، از دست دادن اشتها، دندان درد، آکنه، تهوع، استفراغ، سرطان است و حتی از آن ها به عنوان یک دافعه در برابر پشه استفاده می شود.

خطرات و نگرانی های سلامتی
طبق نظر MedlinePlus، مصرف چای اسطوخودوس نسبتا سالم است، اما می تواند مسائلی را نیز ایجاد کند، به خصوص اگر شما داروهایی مصرف کنید که سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار می دهند. داروهایی که ممکن است باعث ایجاد مشکلات در هنگام استفاده از چای اسطوخدوس شوند شامل هیدرات کلرال و داروهای افسردگی های CNS است که اغلب به عنوان آرام بخش در نظر گرفته می شوند. اگر شما با هر نوع واکنش آلرژیک، مانند بثورات یا گرفتگی گلو مواجه شدید، استفاده از چای اسطوخودوس را قطع کنید.هلو دکتر

.

منبع : pezeshk.us