مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی

طبق نظر حکمای طب سنتی طبیعت گل شقایق سرخ خیلی سرد و خشک است 

 

خواص درمانی شقایق سرخ
شقایق گونه های مختلفی دارد. در اینجا به نام علمی و مشخصات مربوط به یک گونه از شقایق که مخدر بوده و خواص دارویی نیز دارد اشاره شده است.


نام علمی شقایق سرخ:
Papaver rhoeas L، نام فرانسه Coquelicot و نام انگلیسی آن Red poppy می باشد. نام های دیگر شقایق سرخ به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، شقایق، شقایق سرخ، خشخاش منثور و خشخاش بری نامیده شده است. مواد روئدین، مورفین، پارامورفین و نارکوتین و در ضمن دو ماده ی رنگی، لعاب، قند، صمغ، روژنین، اسیدرآدیک، و اسید پاپاوریک نیز در آن تشخیص داده شده است.

 

تیره گیاه شقایق سرخ: خشخاش Papaveraceae


نوع گیاه: بوته


مشخصات ظاهری گل شقایق سرخ:
گیاهی است علفی و یکساله با ساقه ای به ارتفاع حدود 80 سانتی متر گاهی موارد بیشتر، برگ های آن کرکدار و پهنک برگ ها منقسم به تقسیمات عمیق دندانه دار بخصوص در قسمت انتهایی ساقه است. در انتهای ساقه، گل دهنده و گل های آن درشت و سرخ رنگ که در ته جام اغلب گل ها لکه سیاهی رویت می شود. میوه اش شبیه به خشخاش مزروع (گُرزِگیاه تریاک) ولی در ابعاد کوچکتر و محتوی دانه ای سیاهرنگ می باشد.


طبیعت شقایق سرخ:
طبق نظر حکمای طب سنتی طبیعت آن خیلی سرد و خشک می شود.


رویش جغرافیایی:
در اغلب نواحی معتدله آسیا، اروپا و شمال غرب آفریقا انتشار دارد. در ایران نیز بیشتر در استان های حاشیه دریای خزر، آذربایجان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کرمان و فارس یافت می شود.


ترکیبات شیمیایی و مواد موجود در گل شقایق:
مواد روئدین، مورفین، پارامورفین و نارکوتین و در ضمن دو ماده ی رنگی، لعاب، قند، صمغ، روژنین، اسیدرآدیک، و اسید پاپاوریک نیز در آن تشخیص داده شده است.


بخش مورد استفاده:
گل. در ضمن میوه (گرزگیاه)، برگ و ریشه ی گیاه نیز خواص دارویی دارند. گرز گیاه را چنانچه خراش داده یا تیغ بزنند شیرابه ای از آن خارج می شود که مخدر است و خواص دارویی دارد.


نحوه مصرف گل شقایق سرخ:
معمولاً گل شقایق را به صورت دم کرده یا جوشانده استفاده می کنند.

 

گل شقایق در اغلب نواحی معتدله آسیا، اروپا و شمال غرب آفریقا انتشار دارد

 

 خواص درمانی گل شقایق:
مسکن و مخدر ضعیف، خواب آور و آرام بخش، مسکن سرفه های مقاوم و خلط آور، ضد سیاه سرفه و تب بر، تسکین دهنده دردهای سیاتیک و ضد یرقان، نرم کننده سینه و ضد نفس تنگی، نرم کننده و ضد التهاب، کاهنده ورم ها و ضد برونشیت، معرق در ذات الجنب و ضد تب های دانه ای می باشد. در ضمن برای نزله های ششی، آنژین ها، بیماری های سینه، زکام، گلودرد و آسم نیز مفید است. در استعمال خارجی جوشانده گل شقایق به صورت غرغره التیام بخش ناراحتی های مخاط دهان می باشد.


خواص درمانی گرز و شیرابه موجود در آن:
مخدر، مسکن دردهای عمومی، آرام بخش، تقویت کننده بدن، ضد تب و خواب آور بخصوص برای اشخاص مسن و کودکان می باشد.


خواص درمانی برگ و دانه ی سیاهرنگ داخل گُرز گیاه:
تسکین دهنده حرارت کبد و قطع کننده سیلان رحم می باشد. خواص برگ و تخم داخل کپسول شقایق سرخ از خشخاش معمولی (خشخاش تریاک) قوی تر است.


نکته:
شقایق در جامعه گیاهی به عنوان تریاک بی زیان معروف است به دلیل اینکه آلکالوئیدهای سمّی در آن موجود نیست.


منبع :
صانعی، صمصام؛ (1395)، طبّ الصمصام -آشنایی با بیش از 400 نوع از گیاهان دارویی- (جلد دوم)، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ اول.

rasekhoon.net
 


.

منبع :