گیاهی برای تقویت حافظه

رزماری و افزایش حافظه در دبستانی ها

مطالعه ای که اخیراً صورت گرفته است چنین حدس می زند که پر کردن فضای کلاس از عطر گیاه رزماری می تواند در بالا بردن حافظه ی بچه ها و ارتقای وضعیت تحصیلی آن ها نقش داشته باشد.

رزماری و افزایش حافظه در دبستانی ها

مطالعه ای که اخیراً صورت گرفته است چنین حدس می زند که پر کردن فضای کلاس از عطر گیاه رزماری می تواند در بالا بردن حافظه بچه ها و ارتقای وضعیت تحصیلی آن ها نقش داشته باشد.
به گزارش محققان دانشگاه نیوکاسل، بر اساس یک بررسی انجام شده در یک مدرسه ی ابتدایی، نتایج انجام کارهای ذهنی مختلف دانش آموزان در کلاسی با فضای آکنده از عطر رزماری قابل توجه است به طوری که نتایج آزمون ها پیشرفت خوبی را در فضای آکنده از این گیاه نشان می دهند.
این پژوهش ها و آزمایشات انجام شده در راستای ارزیابی حافظه در حال کار و اطلاعات در مغز بوده است.

رزماری؛ گیاه حافظه

یکی از اعضای تیم تحقیقاتی در این رابطه چنین اشاره می کند که یافته ها با شهرت گیاه رزماری به عنوان گیاهی مفید برای حافظه ارتباط دارد.
همچنان که در نوشته های پیشینیان و در گزارش های تاریخی ثبت شده نیز آمده است که دانشمندان یونان باستان در هنگام مطالعه برای آزمون ها در لابه لای موهای خود گیاه رزماری می گذاشتند. یا حتی در نمایشنامه شکسپیر هم اوفلیا از رزماری به عنوان گیاهی برای حافظه، عشق و دعا یاد می کند.
رزماری یا همان اکلیل کوهی گیاهی چندساله بوته ای و همیشه سبز، که اکثر مکان ها بخصوص در حاشیه باغچه ها عطر دل انگیز برگ هایش شما را مجذوب خود می کند این بار مورد آزمایش های جالبی با هدف عملکرد مغزی دانش آموزان قرار گرفته است.
در این بررسی که بر روی چهل نفر از دانش آموزان مدارس ابتدایی شمال شرقی انگلیس صورت گرفت نیمی از بچه ها تحت تأثیر عطر گیاه رزماری و نیمی دیگر فاقد آن قرار گرفتند.

هنگامی که دانش آموز در اتاق یا فضایی قرار می گیرد که عطر گیاه رزماری در آن پراکنده شده است با استنشاق آن، ترکیبات منحصر به فردش را وارد بدن و نهایتاً خون خود کرده و سپس به مغز می رساند جایی که این ترکیبات تأثیر اصلی خود را می گذارند

آزمایش ها در اتاقی با دو میز و دو صندلی و تعداد زیادی سرگرمی های دیداری دیگر برای بچه ها صورت گرفت.
تنها تفاوت نتایج دو گروه در این بود که بچه ها در گروهی که اسانس گیاه رزماری در هوای اتاقشان منتشر شده بود پس از ده دقیقه وظایفی که به آن ها محول شده بود انجام دادند و پس از بررسی نتایج هم مشخص شد که رتبه ی آزمون دانش آموزان در اتاقی که عطر رزماری استنشاق می گردید بالاتر از نمرات اتاق دیگر فاقد بوی رزماری بوده است.
پژوهشگران می افزایند اینکه چطور و چگونه رزماری این کار را انجام می دهد خود جای بحث دارد. اما آنچه مشهود است این است که گیاه رزماری حاوی سه یا بلکه بیشتر ترکیبات فعال فارماکولوژیک است که می توانند بر روی ترکیب شیمیایی مغز تأثیر بگذارند.
هنگامی که دانش آموز در اتاق یا فضایی قرار می گیرد که عطر گیاه رزماری در آن پراکنده شده است با استنشاق آن، ترکیبات منحصر به فردش را وارد بدن و نهایتاً خون خود کرده و سپس به مغز می رساند جایی که این ترکیبات تأثیر اصلی خود را می گذارند.
نتایج این تحقیق در کنفرانس سالانه انجمن روانشناسان انگلیسی در برایتون اراِئه گردید و عملکرد آن در بزرگسالان در حال بررسی است.


.

منبع : tebyan.net