شوره سر ناشی از سلول های مرده پوست سر است که عواملی مانند استرس و ... می تواند سبب آن شود ولی با راه حل های طبیعی مانند استفاده از سرکه، سیر و روغن زیتون و .. می توان آن را کاهش داد.

اکثر افراد خشکی سر را با پوست سر اشتباه می گیرند. ولی شوره ناشی از سلول های مرده پوست سر می باشد. شوره در موها به دو دسته شوره خشک و شوره چرب تقسیم می شود. 

  • شوره ی خشک: به صورت لایه ای و در سر قابل رویت است. اکثر افرادی که به این نوع شوره مبتلا می شوند دارای مو های خشک می باشند. این شوره همراه با خارش و ملتهب شدن سر و در نتیجه افزایش میزان شوره را در پی دارد.
  •  شوره چرب: در شوره ی چرب، ذراتی به رنگ زرد در روی پوست سر چسبیده شده است و جدا شدن آن همراه با زخم شدن و خارش شدید و ریزش مو می باشد.

عوامل موثر در بروز شوره سر

درمان های خانگی شوره سر

در زیر به برخی از روش های طبیعی و خانگی درمان شوره سر می پردازیم:

1- استفاده از سرکه سیب

به نسبت مساوی سرکه سیب و آب گرم را با هم مخلوط کنید. پس از آن بر روی موهای خود ریخته و و به آرامی ماساژ دهید. از پوشیده شدن پوست سر به طور کامل با این محلول خودداری کنید. پس از گذشت چند دقیقه با آب بشویید و در هفته دو مرتبه این کار را انجام دهید. Ph پوست سر به وسیله سرکه سیب تغییر می کند و رشد قارچ در سر از بین می رود.

2- استفاده از جوش شیرین

روش دیگر استفاده از جوش شیرین، این است که مقداری مو را خیس کنید و کمی جوش شیرین بر روی موها بریزید و ماساژ دهید و سپس آب کشی کنید. قارچ های بیش فعال شده به وسیله ی جوش شیرین به مقدار زیادی کاهش می یابد. ممکن است پس از مصرف، موهای شما خشک شود ولی بعد از گذشت چندین روز دوباره به حالت طبیعی خود باز می گردد.

3- مصرف شنبلیله

مواد موجود در شنبلیله از پوسته شدن پوست سر جلوگیری و باعث رشد موها می شود. از طرفی دیگر می توانید مقدار کمی دانه های شنبلیله را به مدت یک شب در آب قرار دهید، و سپس دانه ها را آسیاب کنید و به مدت زمان 45 دقیقه بر روی سر بگذارید و شوره را از بین ببرید.

10 روش برای رفع شوره سر10 روش برای رفع شوره سردرمان آسم

4- استفاده از آسپیرین

اسید سالیسیلیک موجود در آسپیرین از بروز شوره جلوگیری می کند. بدین صورت که در هر بار مصرف دو عدد آسپیرین را آسیاب کنید و بر روی سر به مدت 2 دقیقه ماساژ دهید و سپس آب کشی کنید.

5- استفاده از روغن نارگیل

قبل از استحمام به مقدار 5 تا 7 قاشق مربا خوری روغن نارگیل را بر روی سر ماساژ دهید و بعد از یک ساعت با شامپو شست و شو دهید. تاثیر مثبت روغن نارگیل را بعد از استفاده مشاهده خواهید کرد.

درمان سریع شوره سر بوسیله تقویت مو 

6- استفاده از لیمو ترش

کمی آب لیمو را بر روی پوست سر بمالید و آب کشی کنید. پس از آن موها را با یک قاشق آب لیمو و یک لیوان آب شست و شو دهید. هر روز این کار را انجام دهید تا شوره ها از بین برود. لیمو باعث تعدیل ph پوست سر می شود و از شوره جلوگیری می کند.

10 روش برای رفع شوره سر10 روش برای رفع شوره سردرمان آسم

7- استفاده از نمک

مقداری نمک را به پوست سر بمالید و سپس با شامپو شست و شو دهید و تاثیر آن در بر طرف کردن شوره را مشاهده کنید.

8- استفاده از آلوئه ورا

از خواص آلوئه ورا می توان به خنک بودن و از بین بردن خارش سر اشاره کرد. مقداری آلوئه ورا را به روی سر ماساژ دهید و سپس شست و شو کنید.

9- استفاده از سیر

سیر برای از بین بردن باکتری ها و قارچ ها، بسیار مفید است. چند حبه سیر را کاملاً له کنید و بر روی پوست سر ماساژ دهید و برای از بین بردن بوی سیر می توانید کمی عسل به آن اضافه کنید.

10- استفاده از روغن زیتون

بهتر است قبل از خواب موها را کمی با روغن زیتون ماساژ دهید و بعد از گذشت چندین ساعت موها را آب کشی کنید.

راه حل ساده درمان شوره سر 

شوره در موها ممکن است به صورت ناخاسته منجر به کاهش اعتماد به نفس شود ولی با به کاربردن روش های طبیعی و تکرار مداوم این روش ها، می توان آن را کاهش داد و یا حتی به صفر رساند. 

.

منبع : setare.com