علت اصلی نفخ معده وجود باکتری هلیکوباکتر است که برای جلوگیری از رشد آن در بدن باید اقدامات لازم را انجام داد.

یک نوشیدنی عالی برای درمان نفخ معده

نفخ

چون برای شناسایی این باکتری نیاز به آزمایش و تشخیص پزشک است.اسم باکتری (H-PYLIRI) یا هیلیکوباکتر می باشد. این باکتری معمولا نشانه مانند آروغ زدن، نفخ ، اسهال، ریفلاکس معده و مری، سوزش سر دل، یبوست و… همراه دارد و موجب اختلال در سیستم گوارشی می شود. حدود ۹۰ درصد از افرادی که به این باکتری مبتلا هستند زخم اثنی عشر می گیرند و حدود ۸۰ درصد دچار زخم معده می شوند بنابراین باید از وجود این باکتری در روده های خود نگران شوید و برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید.

در ابتدای کار توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید تا آنتی بیوتیک های مورد نظر را دریافت کنید اما عادت درست غذایی خیلی نقش مهمی بر روند کاهش رشد این باکتری در بدن می شود دریافت ویتامین های E،A،C و زینک برای معده پوشش مناسبی را ایجاد می کند.

همچنین وجود پروبیونیک ها مانند لاکتوباسیلوس و بیفیدو باکتریوم امنیت را در سیستم گوارشی ایجاد می کنند، یک نوشیدنی مفید که موجب آرامش معده و درمان گر می باشد به شرح زیر است:

مواد مورد نیاز:

۱-خیار(یک عدد)

۲-یک دسته گشنیز و یا جعفری

۳-یک قاشق غذاخوری زنجبیل رنده شده

۴-یک قاشق غذاخوری آب آلوئه ورا

۵-یک عدد لیموترش

۶-نصف لیوان آب

شما می توانید تمامی این مواد غذایی را با هم مخلوط کنید و بنوشید این نوشیدنی علاوه بر اینکه دستگاه گوارش را از نفخ معده آرام می کند موجب چربی سوزی هم می شود. خیار یک جزء کلیدی این ترکیب می باشد که به مبارزه با چربی های اشباع شده می انجامد.

جعفری وگشنیز کم کالری می باشند و هر دو موجب تقویت و جلوگیری از تورم معده می شوند زنجبیل نیز سوخت و ساز را بالا می برد و از یبوست جلوگیری می کند آب لیمو هم سم زدایی می کند و آب آلوئه ورا برای کاهش وزن و چربی سوزی مفید است. با خوردن این نوشیدنی از دستگاه گوارش خود محافظت کنید.

مقالات مرتبط:

آشنایی با خواص و مضرات خیار

آشنایی با خواص گشنیز

آشنایی با خواص و مضرات جعفری

آشنایی با خواص و مضرات زنجبیل

آشنایی با خواص و مضرات لیمو ترش

سایر مقالات طب سنتی و داروهای گیاهی را اینجا بخوانید

جهت دریافت جدیدترین اخبار و مقالات از طریق تلگرام ، اینجا کلیک کنید

گردآوری و تنظیم: گروه ۷ گنج 

www.7ganj.ir

.

منبع : 7ganj.org