ترب در طب سنتی و اثرات آن بر سلامت شما | مزاج بلغم

<>
خواص درمانی ترب

تربچه گل سرسبد ظرف های سبزی خوردن شماست. عده ای علاقه زیادی به خوردن دارند و عده ای از مزه و بوی تند آن بیزارند. اما این گیاه برای سلامتی شما بسیار مفید است. فواید تربچه را از سلامت دات لایف بخوانید.

بهترین نوع ترب ، آن نوعی است که آبدار ، نازک ، تند ، طویل و کم ریشه باشد. این گیاه ، لطیف کننده و تحلیل برنده ورم ها است و برای بواسیر ، سل ، سیاتیک ، روماتیسم و سنگ مثانه مناسب محسوب می شود.

البته ترب باعث ایجاد باد زیادی در بدن میشود و در کسانی که معده مرطوبی دارند ، مانع از هضم غذا میگردد. از امام حسین (ع) روایت است که « برگ آن پراکنده کننده باد ، مغز آن مدر ادرار و ریشه آن از بین برنده بلغم است »
آشامیدن آب ترب پخته برای رفع سرفه مزمن و طولانی و دفع اخلاط غلیظ سینه و غرغره آب پخته آن با سکنجبین برای خناق مفید است. خوردن ۸ مثقال ( تقریبا ۳۵ گرم ) آب شاخه و برگ ترب با سکنجبین ، برای خارج کردن سنگ مثانه موثر است. البته این ترکیب برای سر و دندان و چشم و گلو مضر به حساب می آید. آب ترب سیاه نیز برای دفع اورات و سموم بدن بسیار مفید است. بیماران می توانند از ترب برای جلوگیری از شکل گیری سنگ مثانه استفاده کنند.
برای گرفتن آب ترب ، آن را ورقه ورقه کنید و روی هر ورق آن عسل بریزید ، و شب تا صبح در صافی بگذارید تا آب آن در ظرف زیرین بچکد و کشیده شود.

انواع مزاج ، خصوصیات آن و غذاهای مضر برای هر مزاج را در سلامت دات لایف بشناسید.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف