با استفاده از روغن میخک با درد خداحافظی کنید

با استفاده از روغن میخک با درد خداحافظی کنید

روغن میخک دارای ماده شگفت انگیزی است که باعث کاهش درد در بدن بیمار می شود ،در این مطلب با خواص این روغن شگفت انگیز بیشتر آشنا می شویم.
کاهش درد با مصرف روغن میخک
درد پاسخ فیزیولوژیکی بدن در برابر بیماری ها است در بسیاری از بیماریها پزشک سعی می کند با استفاده از داروهای ضد درد و مخدر از شدت درد در بدن بیمار بکاهد . همانطور که می دانید مصرف داروی گیاهی نسبت به داروی شیمیایی از عوارض کمتری برخوردار است . ما در این مطلب سعی داریم شما را با خواص ضد درد روغن میخک بیشتر آشنا کنیم .روغن میخک

درد، نشانه ای هشداردهنده از وجود مشکلات احتمالی در بدن است که باید به آن ها پاسخ درمانی مناسبی داده شود. اما تحمل این نشانه آزاردهنده، کار بسیار سختی است و لذا برای تخفیف آن، اغلب از دارو استفاده می شود.
درد غالبا به­ صورت درد «فیزیولوژیک» یا حاد و درد «پاتولوژیک» یا مزمن شناخته می شود. درد مزمن خود شامل دو نوع درد موسوم به «درد التهابی» و درد «نوروپاتیک» یا عصبی است.
دردهای حاد می توانند اعصاب سمپاتیک دستگاه عصبی خودمختار را فعال کرده و منجر به افزایش فشارخون، تورم بافتی، رنگ پریدگی چهره، گشادشدن مردمک چشم و غیره شوند. درحالی که درد مزمن، دردی است که سه ماه یا بیشتر طول کشیده باشد و معمولا به درمان نیز پاسخ مناسبی نمی­ دهد.

مصرف روغن میخک باعث کاهش درد می شود
عموما جهت کنترل درد، از داروهای ضدالتهابی یا داروهای مخدر استفاده می­ شود که عوارض جانبی زیادی دارند. لذا امروزه توجه به داروهای گیاهی که در طب سنتی بسیار مورد تأکید بوده اند، بیشتر شده است.
ازجمله این داروها، روغن گل میخک است که از گلبرگ­های آن به دست می ­آید و علاوه بر داشتن کاربردهای پزشکی و دارویی فراوان، در ساخت مواد آرایشی بهداشتی نیز استفاده می­ شود.
پژوهشگران دانشگاه رازی کرمانشاه در این رابطه، مطالعه ای را بر روی اثرات ضد دردی روغن میخک به صورت موضعی بر روی جانوران مدل انجام داده اند که مجله «دانشگاه علوم پزشکی اردبیل» به انعکاس نتایج آن پرداخته است.

در این پژوهش از موش ­های آزمایشی نر که از انستیوپاستور ایران تهیه شده بودند، استفاده شده است. بدین منظور، موش ها تا رسیدن به شرایط ثبات و تطابق با محیط، به مدت دو هفته نگهداری شدند. بعدازآن با استفاده از تزریق زیرجلدی ماده فرمالین، درد به آن ها القا شد و سپس باتوجه به این که این موش ها در گروه های مختلف، با مورفین، روغن میخک و یا روغن میخک+مورفین تحت تیمار قرار گرفته بودند، رفتار هر یک در خصوص میزان دردی که تحمل می کنند، مورد ارزیابی قرار گرفت.
نتایج نشان داد که روغن میخک نسبت به مورفین بهتر عمل کرده و توانسته ظرف مدت 55 دقیقه درد را کاهش دهد. این موضوع نشان از آن دارد که روغن میخک به صورت استفاده موضعی، دارای اثرات ضد دردی قابل قبولی است.
همچنین مطالعات فیتوشیمیایی که مربوط به شناخت ترکیبات شیمیایی گیاهان هستند، نشان داده ­اند که ماده ­ای به­ نام «اوژنول» در میخک وجود دارد که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بوده و این ماده ممکن است در اثرات ضددردی روغن میخک نقش داشته باشد.
داروگری و همکاران، مجریان این پژوهش همچنین خاطرنشان کردند:«در تحقیق ما، روغن میخک موضعی، موجب کاهش درد حاد (فاز اولیه تست فرمالین) و درد مزمن (فاز ثانویه تست فرمالین) شده است. از طرفی نشان داده شد که روغن میخک موضعی اثر ضد دردی مورفین را در مرحله درد حاد افزایش می دهد».
درمجموع نتایج این پژوهش جالب حاکی از آن است که استفاده از روغن میخک به­ صورت موضعی و مالشی، دارای خواص ضددردی بوده که بخشی از این اثرات، با مورفین قابل مقایسه است. لذا این روغن می­ تواند به ­عنوان جایگزینی مناسب برای داروهای شیمیایی ضددرد مطرح شود.
بر اساس این گزارش، روغن میخک برای درمان زخم و آسیب و آثار گزیدگی یا نیش حشرات به ویژه در پوست های حساس مفید شناخته شده است. ازاین رو در ساخت ترکیبات ضد جوش از آن استفاده می ­شود و در درمان جوش های چرکی نیز کارآمد است. همچنین میخک به­ عنوان یک داروی آرام کننده و حتی داروی بیهوشی در ماهیان، در سطح گسترده ای مورداستفاده قرار می گیرد.
عوارض جانبی
فردی که می خواهد از روغن میخک استفاده کند باید بسیار مراقب باشد. زیرا این روغن بسیار قوی است بالاخص وقتی به صورت استنشاقی استفاده می شود. زیرا به سرعت وارد سیستم عصبی می شود. در نتیجه لازم است قبل از خوردن، استنشاق کردن و … رقیق شود. اوگنول که بخش اعظمی از روغن میخک را شامل می شود، ماده شیمیایی خیلی متداولی نیست و برخی افراد نسبت به آن حساسیت دارند. اگر از این روغن اولین بار است که استفاده می کنید با مقادیر اندک شروع کنید. این نکته را مد نظر داشته باشید که قبل از وارد کردن هر گونه ماده جدیدی به برنامه غذایی یا دارویی خود حتما با پزشک معالجتان مشورت نمایید.

برخی از عوارض متداول روغن میخک در زیر آمده است:

1. ناراحتی های روده ای که در کودکان شایع تر است.

2. مصرف ناآگاهانه و خودسرانه ممکن است مشکلاتی را در کلیه ها و کبد ایجاد نماید.

3. روغن میخک باعث کاهش قند خون می شود در نتیجه برای افراد دیابتی بسیار مفید و برای زنان باردار یا بیماران بستری در بیمارستان مضر است.

4. در افرادی که پوست حساسی دارند ممکن است منجر به حساسیت پوستی شود.

.

منبع : pezeshk.us