سنگ های کیسه صفرا جزو شایع ترین ناراحتی های داخلی است که عادات غذایی ناسالم و بخصوص اضافه وزن تاثیر جدی در تشکیل آنها دارد. این در حالی است که بسیاری افراد از مشکل خود اطلاعی ندارند و تنها زمانی که دردهای شدید ناشی از انسداد مجاری صفراوی بروز می کند، متوجه آن می شوند. چنین شرایطی نیز نیاز به درمان های دارویی و گاهی عمل جراحی دارد. در مقاله پیشگیری از سنگ صفراوی با روش های سنتی و خانگی سبک زندگی سالم و تغذیه سالم را در سلامت دات لایف خواهیم گفت.

برخی روش های طبیعی می تواند به پاکسازی کبد و کیسه صفرا کمک کند و مانع از تجمع رسوبات و درنتیجه تشکیل سنگ های صفراوی شود.

<>
پیشگیری از سنگ صفراوی با روش های سنتی و خانگی

پیشگیری از سنگ صفراوی با روغن زیتون و آبلیمو

مخلوط ۳ گرم (یک قاشق چای خوری) روغن زیتون را با ۴ قطره آبلیمو روش طبیعی سنتی است که به پاکسازی کبد و کیسه صفرا کمک می کند و مانع فشار عملکرد این اندام ها می شود. اسیدهای چرب موجود در روغن زیتون همراه با ویتامین ها و آنتی اکسیدان های لیمو چنین تاثیر مثبتی را دارند. توصیه می شود این ترکیب هر روز صبح در حال ناشتا میل شود.

آب سیب درمان خانگی سنگ صفرایی

سیب یکی از بهترین خوراکی ها برای پاکسازی و تقویت کبد است. مقدار بالای ویتامین ها و به خصوص پکتین راز این تاثیر است که می تواند فلزات سنگین را از این اندام بیرون براند و عملکردهای کبد را بهبود ببخشد.

به علاوه، اسید مالیک موجود در آب سیب نیز مجاری صفراوی را تصفیه می کند و رسوبات و سنگ های احتمالی را در این اندام از بین می برد. این نوشیدنی همچنین مجاری صفراوی را متسع می کند و جریان صفرا را بهبود می دهد. برای بهره مندی از این فواید، هر روز صبح یک سیب را بشویید و همراه با پوست آب بگیرید و میل کنید.

پیشگیری از سنگ صفراوی با آب گریپ فروت

حتما برای شما هم پیش آمده که گاهی از نفخ، ورم یا ناراحتی های گوارشی رنج برده باشید. یک روش ساده برای رفع این مشکل نوشیدن یک لیوان آب گریپ فروت تازه است که راهکاری بی نظیر برای پاکسازی کبد و کیسه صفرا از چربی ها است. مقدار بالای فلاونوئیدها، آنتی اکسیدان ها و آنزیم های این نوشیدنی به حل شدن رسوبات و پیشگیری از تشکیل سنگ های صفراوی کمک می کند و کبد و کیسه صفرا را به طور موثری تمیز خواهد کرد.

نوشیدن آن همراه صبحانه یا پس از ناهار تاثیر بهتری دارد و به هضم بهتر نیز کمک می کند. در مقالات بعدی در سایت سلامت دات لایف در مورد خواص گریپ فروت بیشتر خواهیم گفت.

سرکه سیب

ماهیت اسیدی سرکه سیب از تجمع کلسترول، عامل ایجاد سنگ های صفراوی، پیشگیری می کند. به علاوه نقش مهمی در حل شدن سنگ ها و تسکین درد دارد.

افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا می توانند برای تسکین فوری درد سنگ کیسه صفرا ، یک قاشق سوپ خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب سیب بریزند و در صورت درد شدید بنوشند. نوشیدن یک لیوان آب ولرم همراه ۱ قاشق چای خوری آبلیمو و ۲ قاشق چای خوری سرکه سیب نیز در حال ناشتا مفید خواهد بود. رعایت این توصیه طی چند هفته به حل شدن سنگ های صفرا و پیشگیری از درد کمک می کند.

دمنوش بابونه

راهکار خوشمزه دیگر برای تسکین درد سنگ صفرا، دمنوش بابونه است. برای این منظور یک قاشق سوپ خوری بابونه را به یک فنجان آبجوش اضافه کنید و بگذارید ۱۰ دقیقه دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و میل کنید. این دمنوش را ۳ تا ۴ بار در روز بنوشید. بابونه درد دیواره کیسه صفرا را تسکین می دهد و تاثیر بی نظیری در حل شدن سنگ ها خواهد داشت. اگر چناچه وقت تهیه دمنوش بابونه را ندارید خیلی راحت می توانید از خواص دمنوش بابونه استفاده کنید و تنها کافی است به فروشگاه اینترنتی خرید ناب مراجعه کنید و این دمنوش سودمند را بصورت تی بگ تهیه و مصرف کنید.

خرید اینترنتی دمنوش بابونه

 انسداد مجاری صفراوی
<>

آبلیموی تازه موثر در درمان سنگ صفرا

آبلیموی تازه می تواند به رفع رسوبات جمع شده در مجاری صفراوی کمک کند. آب یک چهارم لیموی تازه را صبح ناشتا میل کنید. گرچه ممکن است کمی طعم تلخی داشته باشد، اما نوشیدن روزانه آن طی یک هفته موجب باز شدن مجاری صفراوی و جریان بهتر صفرا می شود. پس از اینکه درد و ناراحتی بهبود یافت می توان این توصیه را کنار گذاشت.

نعناع تند

نعناع تند با تحریک جریان صفرا و دیگر شیره های گوارشی به هضم بهتر مواد غذایی کمک می کند. به علاوه، حاوی ترکیبی به نام تِرپِن است که نقش موثری در حل شدن سنگ های صفراوی دارد. همچنین به نظر می رسد به رفع گرفتگی ها و تسکین درد حاد کیسه صفرا کمک می کند.

برای بهره مندی از این خواص یک قاشق چای خوری برگ های خشک نعناع تند را در یک فنجان آبجوش بریزید و بگذارید ۵ دقیقه دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و یک قاشق عسل نیز اضافه کنید. این دمنوش را ۲ بار در روز طی ۴ تا ۶ هفته بنوشید. مصرف آن بین وعده های غذایی تاثیر بیشتری خواهد داشت.

خرید اینترنتی دمنوش نعنا فلفی

هویج، چغندر و خیار

زمانی که سنگ صفرا برای فردی تشخیص داده می شود، توصیه می شود غذاهای چرب و سرخ کردنی کنار گذاشته شده و یک تا دو هفته رژیم میوه ها و سبزیجات رعایت شود. مخلوطی از آب چغندر، هویج و خیار راهکار خوبی برای رفع سنگ صفرا خواهد بود. چغندر کبد را پاکسازی و کیسه صفرا را تقویت می کند. مقدار زیاد آب موجود در خیار موجب تصفیه این دو اندام می شود و هویج بعنوان منبع غنی ویتامین C ریزمغذی های دیگر برای سیستم ایمنی بدن مطلوب است. آب یک چغندر، یک خیار و ۴ هویج متوسط را با هم مخلوط و ۲ بار در روز میل کنید. این روش را دو هفته ادامه دهید و از تاثیر عالی آن بر سلامت لذت ببرید.


در صورت تمایل به مصرف چربی ها بهتر است انواعی مانند کره و مارگارین که خام هستند، جایگزین چربی های پخته شوند.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف