چای سفید فواید بسیاری دارد اما ممکن است تا به حال اسم آن به گوش تان نخورده باشد. این چای در کاهش فشار خون، جوانسازی پوست موثر است. تهیه این چای آداب ویژه ای دارد و بی دقتی در تهیه این چای تمام خواص آن را از بین می برد.

نبض ما – چای سفید، از برگ های چای رسیده به دست می آید. در فصل بهار وقتی غنچه چای هنوز باز نشده است، آن را می چینند و قبل از این که برگ های چای خشک شوند، آنها را بخار می دهند. به این دلیل نام سفید را بر آن گذاشته اند که غنچه های چای، کرک هایی دارد و هنگامی که چای خشک می شود، این کرک ها به رنگ سفید در می آیند. چای سفید مقدار کافئین بسیار پایینی دارد. طعم این چای کم و مقداری شیرین است.

فرایند تولید و تخمیر چای سفید کمتر از چای سبز است، اما تغییر مزه هر دو تقریبا یکی ست. چای سبز بیشتر مزه علف و چمن می دهد، ولی چای سفید فاقد این طعم است.  چای سفید نسبت به سایر چای های سنتی کمیاب تر و گران تر است.

طبع چای سفید گرم است بنابراین این چای برای افرادی که مزاج شان گرم هست یا قلب گرمی دارند مصرفش باعث تپش قلب شان می شود

غنی از آنتی اکسیدان ها

چای سفید غنی از آنتی اکسیدان ها است. بدن انسان دائماً در معرض شرایطی است که اکسیداسیون نامیده می شود و کاملاً طبیعی است که ما نیز در معرض آن ها قرار بگیریم.

با این وجود این فرایندها هنگامی که ما مواد غذایی ناسالم می خوریم و یا هنگامی که هوای آلوده ای را نفس می کشیم و یا زمانی که آب آلوده ای را می نوشیم، تسریع می شوند. در نتیجه ی فرایند اکسیداسیون، رادیکال های آزادی در بدن تولید می شود که به بدن ما در سطح سلولی آسیب هایی را وارد می کند.

چای سفید آنتی اکسیدان هایی را برای شما فراهم می کند که با این رادیکال های آزاد ترکیب شده و قبل از آن که فرصت کنند فعالیت تخریبی خودشان را انجام دهند، آن ها را به طور امنی از بدن خارج می کند.

کمک به کاهش وزن

یکی دیگر از فواید چای سفید این است که به طور موثری به افزایش متابولیسم بدن و در نتیجه به سوزاندن کالری های اضافه در طول روز کمک می کند. اخیرا در یکی از تحقیقات انجام شده در آلمان مشخص شد که چای سفید به کاهش وزن از طریق کاهش چربی ها کمک می کند.

۵ خاصیت چای سفید یک چای کمیابدرمان آسم

در این تحقیق مشخص شد که عصاره ی چای سفید موجب مهار تولید سلول های چربی نوین در افرادی که آن را مصرف کرده بودند شد. از طرفی در تحقیق دیگری نشان داده شد که عصاره ی این چای موجب تحریک انتقال چربی ها از سلول های چربی شده است.

کاهش فشار خون بالا

یکی از مشکلات رایج این روزها در بین مردم، پُرفشاری خون است و خیلی از مردم یا فشار خون بالای کنترل نشده دارند و یا این که تحت درمان هستند، ولی با این حال خیلی خوب کنترل نمی شود. این چای در حالت عادی فشار خون تان را پایین می آورد و به شما کمک می کند تا در برابر عوارض جانبی داروهای کاهنده ی فشار خون، که همان دِهیدراته شدن می باشد، در امان باشید.

۵ خاصیت چای سفید یک چای کمیابدرمان آسم

چای سفید همچنین به شما کمک می کند که فشار خون تان را به وسیله ی کاهش وزن تان در حالت عادی نیز کاهش دهید؛ همان طور که در بالا توضیح داده شد. فواید بی شمار دیگری از نوشیدن مرتب و منظم این چای نصیب شما خواهد شد که می توان به اثرات آنتی باکتریایی و آنتی ویروسی آن اشاره کرد.

کمک به سلامت پوست

چای سفید از آفتاب سوختگی مانع می شود. عملکرد سلول های پوست را بالا برده و از تخریب پوست در مقابل نور ماورای بنفش محاظت می کند. همچنین به جوانسازی پوست کمک می کند. این چای دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان است.

۵ خاصیت چای سفید یک چای کمیابدرمان آسم

آنتی اکسیدان ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد، از بدن محافظت می کنند. رادیکال های آزاد موجب پیر شدن و تخریب سلول های پوستی می شوند. دیگر این که چای سفید بسیاری از اهداف آرایشی مانند کمک به پاک سازی و سلامت پوست را برآورده می سازد.

چگونه چای سفید دم کنیم؟

برای تهیه این چای نباید به شیوه چای معمولی یا دیگر دمنوش ها اقدام کنید. تهیه این چای آداب ویژه ای دارد و بی دقتی در تهیه این چای تمام خواص آن را از بین می برد و اثربخشی آن را کم می کند.

برای تهیه دمنوش چای سفید به شیوه درمانگران طب سنتی ایران کافی است یک قاشق غذاخوری سرپر از این چای  را با یک لیوان آب که دمای آن از دمای آب جوش کمتر باشد به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید.

۵ خاصیت چای سفید یک چای کمیابدرمان آسم

برای این منظور باید آب را جوش بیاورید و اجازه دهید چند دقیقه بماند تا از دمای ۱۰۰ درجه کمتر شود. این شیوه بهترین شیوه دم کردن و آماده کردن این چای است. اما ژاپنی ها به شیوه دیگری چای سفید دم می کنند.

آنها چای سفید را درون قوری که دمای آبش زیر جوش است، می ریزند و قوری را روی میز می گذارند و آن را با پارچه ای می پوشانند. بعد از ۱۰ دقیقه چای سفید آنها آماده است.

چای سفید از آفتاب سوختگی مانع می شود. عملکرد سلول های پوست را بالا برده و از تخریب پوست در مقابل نور ماورای بنفش محاظت می کند. همچنین، پوست را جوان می سازد

آیا چای سفید از چای سبز مفیدتر است؟

برگ های این چای  تمامی خواص برگ های چای سبز را دارد با این تفاوت که تاثیرگذاری و خاصیت این چای در مقایسه با چای سبز چند برابر است.

۵ خاصیت چای سفید یک چای کمیابدرمان آسم

در حقیقت چای سبز و چای سفید هر دو برای درمان و کنترل قند و چربی خون، کلسترول و فشار خون توصیه می شوند با این تفاوت که خواص چای سفید در مقایسه با چای سبز چند برابر است چون این چای از غنچه های نورس و بازنشده برگ های چای تهیه می شود.

به بیان دیگر همین مسئله موجب شده تا چای سفید این روزها در بسیاری از کشورهای مشرق زمین به ویژه چین، ایران و هند در گروه پرفروش ترین و البته گران ترین چای ها و دمنوش های طبیعی شناخته می شود.

طبیعت چای سفید درطب سنتی

طبع چای سفید گرم است بنابراین این چای برای افرادی که مزاج شان گرم هست یا قلب گرمی دارند مصرفش باعث تپش قلب شان می شود.

این چای برای افرادی که دارای مزاج سرد هستند خوب است اگر کسی که دارای مزاج گرم است بخواهد از این چای استفاده کند، باید طبق تدبیر پزشک و راهنمای ایشان با گیاهی که طبیعت خنک دارد مخلوط شود مثل آب لیمو  مصرف شود تا به قلب آسیب نزند.

نبض ما– گردآوری

تبیان، همشهری آنلاین، باشگاه خبرنگاران

.

منبع : nabzema.ir