روان سازی روده و درمان یبوست به کمک نسخه های طب سنتی

درمان یبوست به کمک نسخه های طب سنتی

وقتی راه شکم بسته میشود !

اگر شکم خوب کار نکند ویبوست سراغتان بیاید، نه تنها باید  منتظر درد شکم و بی اشتهایی ناشی از آن باشید بلکه باید به مرور نگران وضع پوست و خلق و خوی تان هم شوید. باقی ماندن مواد زائد در روده ها وجذب اخلاط سمی از دیواره روده ها کم کم کار دستتان میدهد . اینها دست به دست هم می دهند. تا به فکرچاره باشید.پس سراغ ساده ترین و درست ترین روش ها میروی. یکی از راهکارهایی که همه به هم معرفی می کنند، خوردن مسهل های دارویی است ؛ قرص ها و شربتهایی که این روزها خیلی از افراد برای درمان یبوست استفاده می کنند. اما آیا خوردن این داروها فاقد نسخه عوارض ندارد؟ آیا می توان برای اجابت مزاج هر روز از این داروها استفاده کرد؟ دکتر سعید صانعی ، مشاور گیاه درمانی برای درمان یبوست راه کارهایی را از دیدگاه طب سنتی پیشنهاد میکند تا شکم تان بهتر راه بیفتد همچنین توضیح می دهد خوردن داروهای مسهل به صورت خود سرانه چه عوارضی دارد .

یبوست از دیدگاه طب سنتی

یبوست بیماری است که تعریف های متعددی از آن می شود،با این حال در طب پزشکی رایج، پزشکان معتقدند فردی که اجابت مزاجش بیشتر از دو روز طول بکشد، مبتلا به یبوست شده است،اما در طب سنتی، به ازای هر وعده غذایی اصلی که فرد میل می کند، یک بار باید اجابت مزاج داشته باشد. همچنین اگر فردی یک وعده غذایی کامل و پرحجمی بخورد باید دوبار شکمش کار کند در غیر این صورت فرد مبتلا به مشکل یبوست است.

چرا یبوست سراغمان می آید؟

یبوست به دلایل مختلفی به وجود می آید،یکی از علت های آنخشکی مزاج است. علت دیگر عدم ترشح صفرا به داخل روده است ،چرا که اگر صفرا در داخل روده به درستی ترشح نشود حالت صابونی ایجاد نمی شود، اما زمانی صفرا به درستی ترشح نمی شود که جداره مجاری صفراوی رسوب گرفته باشد در نتیجه صفرا به خوبی ترشح نمی شود. همچنین افرادی که در طول روز مایعات کم مصرف می کنند وغذاهای فیبر دار، در وعده های غذایی شان نیست، بیشتر دچار این مشکل یعنی اختلال در اجابت مزاج می شوند کمبود مصرف فیبر و مایعات باعث می شود حجم مدفوع در شخص کم تر اتفاق بیفتد و چون حجم دفع در اینافرادکم می شود، جداره روده کم تر تحریک شده و حرکات دودی خود را نمی تواند به درستی انجام دهد؛ به همین دلیل مدت ماندگاری مواد دفعی در روده ها طولانی تر می شود.

چطور یبوست را شناسایی کنیم؟

اجابت مزاج درست زمانی است که فردبعد از اجابت احساس سبکی داشته و کاملا مواد دفعی از بدنش خارج شده باشد در غیر این صورت حتی اگر فردی روزانه بین دو تا سه بار اجابت مزاج داشته باشد اما هنوز احساس کند که تخلیه به طور کامل انجام نگرفته است باید بگوییم که این فرد دچار فلج یا کم کاری انتهای روده است؛ به همین دلیل به مشکل یبوست دچار می شود .

چگونه از شر یبوست خلاص شویم؟

برای درمان یبوست دو دسته داروی گیاهی وجود دارد؛ دسته اول داروهای ملین هستند. نقش این داروها به این صورت است که مدفوع را نرم و شل می کنند. دسته دیگر داروهای مسهل هستند. مسهل ها داروهایی هستند که حرکات دودی روده را افزایش می دهند؛ برای همین مانع جذب آب مدفوع می شوند؛در نتیجه بیمار دچار اسهال می شود .

چرا غذاهای فیبر دار بخوریم ؟

ملین ها داروهایی هستند فیبر زیاد دارند، فیبرها دو کار عمده انجام می دهند؛ اول اینکه می توانند آب را در خودشان حفظ کنند و دوم اینکه باعث می شوند صفرایی که قبلا ترشح شده مجددا جذب نشود (صفرای ترشح شدهاز کبد وقتی به انتهای روده کوچک می رسد، جذب می شود )؛ چرا این صفرا به دلیل خاصیت صابونی که دارد باعث اجابت مزاج آسان در فرد می شود .

داروهای ملین در طب سنتی :

گل ختمی ،گل نیلوفر، گل محمدی ، گل پنیرک، کتیراو به دانه جزو داروهای ملین هستند.

-گل ختمی و پنیرک جزء گل های لعاب دار هستند، برای همین به درمان یبوست کمک می کنند. توصیه می شود یک چنگه از این گل ها را در جوش بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه تا یک ربع دم بکشد، سپس آب صاف شده را بنوشید.

-گل نیلوفر،گل ختمی، گل محمدی و گل پنیرک را به همراه شکر سرخ و ترنجبین مخلوط کنید. سپس این ترکیب را یا در آب جوش یا در عرق کاسنی به مدت ۱۲ ساعت بگذارید تا خیس بخورد و بعد از مدت گفته شده آن را میل کنید.

لعاب دارها را دست کم نگیرید !

داروهای گیاهی و مواد غذایی که لعاب دارند می توانند برای درمان یبوست مفید باشند چرا که آب را در خود نگه می دارند و پس نمی دهند. کتیرا، تخم بالگو، تخم قدومه شیرازی، تخم ریحان یا همان تخم شربتی،به دانه، آلو به خصوص آلو بخارا، اسفناج، ترنجبین و …. داروهای لعاب داری هستند که دسترسی به آنها است. همه موارد گفته شده را می توان هم خود گیاه، هم می توان دانه و هم لعابش را میل کرد. البته غیر از تخم به دانه که به دلیل داشتن سیانور توصیه می شود که خودش به تنهایی مصرف نشود، به همین دلیل باید لعابش را بخورید . مواد نام برده شده برای افرادی مدفوع سفت و خشکی دارند، می تواند مفید باشند.

غذاهای لعاب دار فراموش نشود !

داروهایی که خاصیت گرمی دارند مثل میخک، زیره، زنجبیل، فلفل سیاه هندی و… به دلیل حرارتی که دارند، باعث می شوند آب مدفوع بخار وزود خشک شود؛ برای همین شخص دچار یبوست می شود. توصیه می شود افرادی که از ادویه های گرم استفاده می کنند، چرا که این لعاب دار بودن مانع از خشک شدن مدفوع می شود .

داروهای ملین طبیعی

انواع گیاهان وسبزیجاتی که فیبر دارند مثل کاهو ، کرفس، سیب با پوست، خیار با پوست و حتی جویدن کامل دانه ای انارهمراه باهسته داروی ملین هستند. یکی از داروهای ملین که برای درمان یبوست از آن استفاده می شود گل قند است به این صورت که برگ های گل سرخ را در غسل میریزند و به مدت ۴۰ روز این مخلوط را نگه داری میکنند و بعد از مدت تعیین شده داروی گل قند درست می شود .

فلوس، مجاز برای همه افراد

برخی ملین ها ممکن است محدودیت سنی دارا باشند، اما تنها داروی گیاهی که برای درمان یبوست محدودیت سنی ندارد، گیاه فلوس است . همه افراد از جمله کودکان، سالمندان و … می توانند از این دارو استفاده کنند . گیاه فلوس شامل سه بخش است؛ یک بخش مربوط به دانه آن می شود، بخش دیگر «پره» و بخش دیگرش «عسل فلوس » است که البته برای درمان یبوست ما با دو بخش اول یعنی پره و دانه کاری نداریم و فقط از عسل آن استفاده می کنیم . به این نحو که فلس را در یک لیوان آب جوش بریزید و بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه محلول را هم بزنید تا پره و دانه ازعسل جدا شوند، سپس محلول را از صافی رد کنید تا مایع اصلی یعنی مخلوط عسل آن باقی بماند. البته باتوجه به سن و شدت یبوست تعیین می شود که چه مقدار از این آب را بیمار بنوشد.

زیاده روی نکنید

در مسهل ها می توان به یکسری از داروها مثل برگ سنا اشاره کرد. برگ سنا متاسفانه مدتی است که فاقد هیچ اصول خاصی مورد استفاده قرار می گیرد و حتی بعضی ها در استفاده از آن افراط می کنند. بهتر است بدانید که مسهل ها اگر به اندازه و به درستی مورد استفاده قرار نگیرد، با خود عوارضی را به همراه دارند. و اولین مشکل استفاده نابجا ازمسهل ها، از بین رفتن پرز های روده است، چرا که مسهل ها به دلیل حرکات شدیدی که در روده ایجاد می کنند باعث می شوند پرز های روده بر اثر سیلاب مسهل ها شسته و پاک شوند . درپرزها باعث جذب املاحو مواد مفیدی در بدن می شوند و اگر از بین بروند یا کوتاه شوند دیگر مواد مفید از جمله پتاسیم جذب بدن نشود واگر فرد دوباره از مسهل ها استفاده کند دچار سستی، بیحالی و ضعف می شود . برای همین توصیه می شود مسهل ها با تجویز پزشک مصرف شوند .

مصرف روغن کرچک ممنوع

روغن کرچک جزء داروهای مسهل قرار می گیرد. داروهای مسهل از جمله سنا و روغن کرچک یکی دیگر از عوارضی که دارند صفرا، سودا و بلغم را دفع یم کنند چرا که جزء مسهل های سه گانه هستند.برای همین هیچ کس نباید از این داروها به صورت خود سرانه مصرف کند همچنین آلوئه ورا یاصبرزرد، اسفرزه وتخم کتان هم جزء داروهای مسهل هستند . تخم کتان را می کوبند و با آب مخلوط می کنند، لعابی که از این مخلوط بدست می آید را به عنوان داروی مسهل میل می کنند .

درمان یبوست با انگور

انگور جزء میوه هایی است که اگر زیاد مصرف شود، می تواند به عنوان یک داروی مسهل از آن یاد کرد. همچنیم نوشیدن آب انگور تازه هر روز صبح می تواند خاصیت ملینی داشته باشد .
اگر فردی فشار خون ن، چسبندگی روده ، التهاب روده ، زخم معده، بیماری تحریک پذیری روده یا بواسیر و شقاق داشته باشد که ازوجود آنها بی اطلاع است به دلیل داشتن مشکلات نام برده نباید مسهل بخورد . حتی افرادی که بیماریهای قلبی به خصوص بیماری فلبی دریچه ای دارند در صورت نیاز باید داروهای مسهل را با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف کنند.

گردآوری : هفت گنج

.

منبع : 7ganj.org