مصرف موادغذایی طبع سرد مانند ترشی ها، آبغوره، سرکه، ماست و دوغ فاقد مصلحاتی مانند نعناع یا آویشن، مصرف آب سرد موجب بروز کبد چرب می شود…

کبد چرب

یک متخصص طب سنتی گفت: مصرف موادغذایی طبع سرد مانند ترشی ها، آبغوره، سرکه، ماست و دوغ فاقد مصلحاتی مانند نعناع یا آویشن، مصرف آب سرد موجب بروز کبد چرب می شود. همچنین، عدم رعایت ترتیب غذاخوردن و خواب ناکافی به سلامت کبد آسیب می زند.

ناصر رضایی پور دستیار تخصصی طب سنتی ایران درباره راه های نگاهداشت سلامت کبد اظهار داشت: خوردن شیرینی با شکم سیر به کبد آسیب می رساند.

به گفته وی برهم خوری و با هم خوری از زیان بارترین کارهایی است که به آسیب وارد می کند و رعایت ترتیب غذا خوردن بسیار مهم است و یکی از اصول اساسی حفظ سلامتی است.

نوشیدن آب بعد از حمام، ورزش و نزدیکی جنسی به کبد آسیب وارد می کند

این دستیار تخصصی طب سنتی ادامه داد: نوشیدن آب در حالت ناشتا، بعد از ورزش، بعد از اعمال جنسی و بعد از حمام به شدت به کبد آسیب وارد می کند چرا که این اعمال اندام های بدن از جمله کبد را گرم می کند و اعضا اشتیاقشان به مصرف آب زیاد است، در صورت مصرف آب کبد آب را سریع جذب می کند که این عمل موجب سرد شدن کبد می شود و اگر مداومت به مصرف آب در این زمان ها شود، کبد چرب بروز پیدا می کند.

رضایی پور بیان داشت: مصرف ترشی ها مانند سرکه، آبغوره خانگی، ترشی جات ، مصرف ماست، دوغ، خیار، کدو و نوشیدن آب سرد فاقد رعایت استفاده از مصلحات آنها کبد را به سمت چرب شدن پیش می برد و بهتر است که در مصرف این مواد غذایی احتیاط صورت گیرد؛ ماست و دوغ را با مصلحشان نعناع یا آویشن مصرف کرد.

یبوست و خواب ناکافی از علل بروز کبد چرب است

وی با بیان اینکه ورزش کردن با شکم خالی به شدت مضر است، یادآور شد: یبوست، خواب ناکافی، عدم فعالیت بدنی، مصرف الکل از علل بروز کبد چرب است.

خواب زود هنگام شبانه بسیار برای سلامت کبد مفید است

این دستیار تخصصی طب سنتی عنوان کرد: خواب زود هنگام شبانه بسیار برای سلامت کبد مفید است و توصیه می شود که قبل از نیمه شب افراد بخوابد و قبل از طلوع آفتاب بیدار شوند.

رضایی پور خاطرنشان کرد: خواب روز بسیار برای کبد مضر است و موجب تیرگی رنگ چهره، نقص ایمنی، فساد هضم، بدبویی دهان، صرع، فلج و تضعیف سیستم گوارش می شود.

گردآوری و تنظیم:  گروه ۷ گنج

www.7ganj.ir

.

منبع : 7ganj.org