در این پست از ۷ گنج ، نوشیدنی های مناسب برای رفع عطش را به شما معرفی میکنیم. مصرف این نوشیدنی ها گزینه های خوبی برای مقابله با عطش بوده  پیشنهاد مناسبی برای روزه داری در فصل گرما است …

نوشیدنی های برطرف کننده تشنگی

 ۱ – شربت آبلیمو

شربت آبلیمو کم شیرین سبب ترشح بزاق شده و احساس تشنگی را در روزه داران برطرف می کند.

فواید و مضرات آبلیمو را در اینجا بخوانید

۲- شربت خاکشیر و تخم شربتی

شربت خاکشیر و تخم شربتی خنک کننده و ضد عطش هستند و می توانند آب را درون دانه های خود نگه دارند و به تدریج آن را به بدن برسانند. در نتیجه نیاز بدن را به مدت طولانی تر نسبت به آب تامین می کند. بهتر است آنها را فاقد شکر یا با شکر کم مصرف کرد.

این مقالات را هم بخوانید:

آشنایی با خواص و مضرات خاکشیر

خواص و مضرات تخم شربتی

۳- شربت عرق کاسنی

کاسنی خاصیت خنک کنندگی بدن را دارد، از این رو پیشنهاد می شود نوشیدنی هایی مانند خاکشیر را با کمی کاسنی و گلاب مخلوط و سپس استفاده کرد.

۴- شربت سکنجبین

شربت سکنجبین به تنهایی یا با اضافه کردن سکنجبین به خاکشیر نیز می تواند به رفع عطش کمک کند و بهتر است این ترکیب را تهیه و برای کاهش تشنگی آن را نوشید.

۵- نوشیدنی عرق نعناع

اضافه عرق نعناع به شربت آبلیمو هم  تاثیر بسیاری در رفع عطش دارد.

 خواص و مضرات نعناع را در اینجا بخوانید

 ۶- شربت عرق بیدمشک

گاهی از عرق بیدمشک فاقد رقیق کردن استفاده می شود که خواصی نظیر تقویت کننده، آرام بخش، ضد گرمازدگی و مقوی قلب دارد. گاهی نیز به صورت شربت آن را رقیق و مقداری شکر به آن اضافه می شود. این عرق تقویت کننده قلب و معده، خون ساز و ضد سردرد است.

۷- شربت تمبر هندی با عسل

خیس کردن تمبر هندی و صاف کردن آن و سپس مخلوط آن با عسل و تهیه شربت، نوشیدنی مفیدی برای رفع تشنگی و یبوست محسوب می شود.

فواید و مضرات تمبر هندی را در اینجا بخوانید

فواید و مضرات عسل را در اینجا بخوانید

۸- شربت بهارنارنج

شربت بهارنارنج برای افرادی که مشاغل پراسترس دارند و گرمای تابستان آن ها را عصبی می کند، بسیار مناسب است. بهارنارنج آرامش بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است، سردردهای عصبی و میگرنی را کاهش می دهد و تپش نامنظم قلب و اضطراب را از بین می برد.

فواید و مضرات بهار نارنج را در اینجا بخوانید

۹- شربت عرق شاه تره

اگر خیلی گرمایی هستید و زیاد بیرون منزل و در آفتاب کار می کنید حتماً یک لیوان شربت عرق شاتره بنوشید. شاتره اثر بسیار قوی ضدعطش و گرمازدگی دارد، خون را تصفیه می کند و صفرابر است. به این جهت که نشاط آور، خنک کننده و صفرابر است می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای پذیرایی از مهمانانتان باشد. می توانید این شربت را به تنهایی یا همراه خاکشیر آماده نمایید.

گردآوری و تنظیم: گروه ۷ گنج

www.7ganj.ir

.

منبع : 7ganj.org