مزایای رزماری

شما می توانید یک شاخه از رزماری را در یک گلدان قرار داده و اجازه دهید عطر آن فضا را معطر کند. البته بیشتر مردم این گیاه را به عنوان ادویه برای گوشت و مرغ می شناسند. تحقیقات متعدد فواید و خواص زیادی برای این گیاه معطر فاش کرده است. با ۷گنج همراه باشید تا ۸ تا از مزایای رزماری را با هم بخوانیم.

افزایش گردش خون به مغز

“اوفیلیا شکسپیر” می گفت: رزماری را برای دعا، عشق و ذهن به خاطر داشته باشید. تحقیقات نوین نشان می دهد که حق با او بوده است. رزماری سبب افزایش جریان خون به مغز شده و به نوبه خود سبب اکسیژن رسانی بیشتر به مغز می شود. همین امر می تواند سبب بهبود حافظه و تمرکز شود. تمرکز بیشتر نیز لازمه خلوت های شماست برای اینکه عاشقانه های تان را دریابید، با خلوص قلب دعا کنید و بر ذهن تان تسلط داشته باشید.

بهبود حافظه

پژوهش های نوین در مجله Fitoterapia نشان داد که از مزایای رزماری کمک به جلوگیری از فروپاشی طبیعی انتقال دهنده ای به نام استیل کولین می باشد. استیل کولین بعد از بالا رفتن سن تمایل به تجزیه پیدا می کند و همین امر به مررو سبب زوال عقل می شود. این ماده در تشکیل خاطرات نوین درگیر می شود در نتیجه مقدار کافی آن برای هر دو حافظه بلند مدت و کوتاه مدت مناسب است.

کمک به ایجاد پلاکت در رگ های خونی

مطالعات نشان می دهد که از جمله مزایای رزماری کمک به کاهش خطر بیماری های قلبی، حمله قلبی و سکته است.

افزایش رشد مو

تستوسترون بیش از حد سبب ریزش مو در زنان و مردان می شود. در مقاله ای که در مجله “العلاج بالنباتات” چاپ شده است؛ مشخص شد که عصاره برگ های رزماری می تواند سبب بهبود رشد مو در حیواناتی شود که به علت مقادیر بیش از حد تستسترون ریزش مو داشتند. دانشمندان پی برده اند که عصاره رزماری از اتصال دی هیدروتستوسترون که فرم فعال تستوسترون است به گیرنده های آندروژن جلوگیری می کند. به این ترتیب نهایتا رزماری سبب رشد مجدد موها می شود.

پیشگیری و درمان سرطان پروستات

با توجه به تحقیقات مقدماتی مجله آنلاین PLoS ONE یکی از ترکیبات شناخته شده رزماری با نام کارنوسیک اسید دارای فعالیت های انتخابی بر روی سلول های سرطانی پروستات می باشند. مشخصا تحقیقات بیشتری لازم است تا مزایای رزماری برای درمان سرطان پروستات را مشخص کند اما تاکنون مطالعات نشان داده اند که عصاره رزماری می تواند در پیشگیری از سرطان پروستات موثر باشد.

کاهش التهاب

رزماری حاوی ترکیبت ضدالتهابی متعددی است که می تواند برای درمان بسیاری از بیماری ها که شرایط التهابی در پی دارند، موثر باشد.

بهبود هضم غذا

رزماری حاوی ترکیباتی است که هضم غذا را تسهیل می دهد.

اثرات ضد ویروسی

اسانس رزماری مانند اسانس دارچین و پونه کوهی دارای اثرات ضدویروسی و ضد باکتریایی است. رزماری می تواند در مقابل ویروس قوی N1H1 مقاومت کرده و همچنین اثرات آنتی بیوتیکی بر روی عفونت های باکتریایی مانند استافیلوکوک طلایی و استرپتوکوک پنومونیه داشته باشد.

استفاده از رزماری برای طبخ و پز

از این گیاه خوش عطر می توانید به عنوان ادویه در سوپ، خورش و حتی سیب زمینی سرخ کرده استفاده کنید. از این گیاه به صورت خرد شده یا خشک کرده در سس گوجه فرنگی، املت و غذاهای گیاهی به ویژه سبزیجات بوداده استفاده می کنند.

تونیک مو به وسیله رزماری

در یک قابلمه متوسط یک لیتر آب ریخته و اجازه دهید تا جوش بیاید. سپس دو تا سه شاخه از رزماری تازه یا دو قاشق غذاخوری رزماری خشک به آب اضافه کنید. شعله را خاموش کرده و درب قابلمه را بگذارید. صبر کنید تا ۲۰ دقیقه زمان بگذرد. بعد از خنک شدن آب آن را از صافی رد کرده و تمام باقی مانده های رزماری را از آب جدا کنید. آب را داخل یک بطری ریخته و هر بار کمی از آن را روی سرتان بریزید و مانند شامپو ماساژ دهید. سپس اجازه دهید موهای تان خشک شوند. می توانید تا یک هفته بطری را داخل یخچال نگه دارید. در صورتی که یک تا دو ماه از رزماری به صورت روزانه استفاده کنید می توانید بهترین نتایج را بگیرید.

چای رزماری

دو قاشق چای خوری از رزماری خشک یا یک شاخه متوسط از رزماری تازه را در آب جوش انداخته و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا جوش بیاید. سپس آن را از صافی رد کرده و میل کنید. سه فنجان چای رزماری در روز توصیه می شود.

شربت رزماری

دوز معمول مصرف این شریت ۳۰ قطره برای سه بار در روز است. باز هم به دستورالعمل خود شربت دقت کنید.

اسانس رزماری

بهترین و با کیفیت ترین اسانس را انتخاب کرده و طبق دستورالعمل مصرف کنید.

.

منبع : 7ganj.org