فواید میوه های خشک و دانه های روغنی برای سلامتی

منبع انرژی

میوه های خشک سرشار از قند و مواد معدنی بوده و بنابراین پرکالری هستند. بادام، فندق و آجیل های دیگر نیز سرشار از لیپیدها یا همان چربی ها هستند. در واقع یک مشت کوچک از میوه های خشک و دانه های روغنی منبع تأمین انرژی برای ورزشکاران است. اگر اهل ورزش هستید توصیه می کنیم به جای مکمل های غذایی از ترکیب میوه های خشک و دانه های روغنی استفاده کنید. میزان مواد معدنی، گلوسیدها و لیپیدهای این مواد غذایی متعادل و یکدست است. البته باید توجه داشته باشید که قند موجود در این مواد غذایی جزو قندهای کند نیستند و خیلی زود وارد جریان خون می شوند برای همین بهتر است بعد از آن نان کامل یا پاستا میل کنید.

 

حاوی آنتی اکسیدان؟

میوه ها در طی روند خشک شدن مقداری از ویتامین ها و به ویژه ویتامین C و برخی از ویتامین های گروه B را از دست می دهند. در عوض میزان مواد معدنی آنتی اکسیدانی مثل سلنیوم و فلاوونوئیدها به ویژه لیکوپن آن ها بیشتر است. دانه های روغنی مثل فندق، بادام و گردو منبع فوق العاده ی «روی» هستند که رادیکال های آزاد را خنثی و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند.

 

پیشگیری از فشار خون بالا

متأسفانه در دنیای صنعتی امروز مردم بیشتر از مواد غذایی صنعتی و آماده استفاده می کنند و برای همین مصرف نمک آن ها نیز بالاست. باید بدانید مصرف زیاد نمک، فرد را در معرض فشار خون بالا قرار می دهد. میوه های خشک منبع پتاسیم هستند. پتاسیم به نوعی اثرات سدیم را متعادل می سازد. علاوه بر این پتاسیم و منیزیم با گرفتگی عضلات مقابله می کند.

 

دوستدار قلب

بادام، فندق، پسته و غیره سرشار از چربی های مفید هستند زیرا حاوی میزان زیادی امگا ۳ می باشند. گردو نیز حاوی امگا ۳ است اما متأسفانه بدن ما امگا ۳ کمی جذب می کند. البته زمانی که آجیل میل می کنید حواستان به اضافه وزن حاصل از آن باشد. میزان چربی موجود در این دانه های روغنی بین ۵۰ تا ۶۰ درصد تخمین زده شده است. برای افرادی که نگران اضافه وزن هستند توصیه می کنیم روزانه بیش از ۵ عدد بادام یا پسته یا فندق و بیشتر از ۳ عدد میوه خشک مصرف نکنند. بقیه افراد نیز دچار افراط نشوند.

 

میوه های خشک و دیابتی ها

اطلاعاتی در مورد شاخص گلیسمی میوه های خشک موجود نیست. بهتر است افراد دیابتی میوه های خشک را بعد از غذا میل کنند. در مورد مغزهای روغنی باید بگوییم بر اساس نتایج پژوهش ها، مصرف مقدار کمی از این مواد غذایی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهند.

 

ضد یبوست

یکی از عمده ترین فواید میوه های خشک این است که سرشار فیبر هستند و برای همین در رفع مشکل یبوست بسیار موثر عمل می کنند. زردآلوی خشک، انجیر و آلو خشک حاوی بیشترین میزان فیبرها می باشند. برای حل مشکل، توصیه می شود روزانه یا بعد از صبحانه ۳ عدد از این میوه های خشک میل کنید. البته باید به میزان گلوسیدهای این مواد غذایی توجه کنید. توصیه می کنیم خودتان دست به کار شده و آلو، زرد آلو و انجیر را خشک کنید. توجه داشته باشید در حالت عادی هیچ ماده ی غذایی مضر نیست به شرط اینکه در مصرف آن زیاده روی نشود. تا می توانید از نعمت های الهی استفاده و لذت ببرید. در کنار تغذیه ی مناسب، ورزش را فراموش نکنید. روزانه حداقل بیست دقیقه پیاده روی کنید.

 

سرشار از منیزیم و کلسیم

میوه های خشک سرشار از منیزیم هستند و دانه های روغنی حاوی میزان قابل توجهی کلسیم می باشند. برای همین این مواد غذایی باعث می شوند بدن بهتر با استرس و بی حوصلگی مبارزه کند. از این گذشته این مواد غذایی از قلب محافظت می کنــد. منیزیم، مشکلات ضربان قلب را برطرف می کند و کلسیم، فشار خون بالا را کاهش می دهد.

فاطمه مهدی پور


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :