شاه پسند در قدیم به نام گیاه صلیب(Herb of the Cross) معروف بوده است زیرا گفته می شود که آن را روی زخم های مسیح ریختند و خونریزی قطع شد. در واقع دارای خاصیت ضد خونریزی است.

قسمت مورد استفاده این گیاه، برگ ها و سر شاخه های سبز آن است در اثر مالش دادن بوی مطبوعی در تمام قسمت های این گیاه منتشر می شود ولی طعم آن گس و تلخ است.

این گیاه گونه های مختلفی دارد که متجاوز از صد نوع می باشد، ما در ایران بیشتر نوع تزئینی آن که شاه پسند درختی نام دارد را می شناسیم اما نوع دارویی آن نیز در ایران وجود دارد که ما در این مطلب بیشتر به آن نوع می پردازیم.

ترکیبات شیمیایی شاه پسند

شاه پسند دارای مواد شیمیایی مختلفی نظیر تانن ، موسیلاژ ، ساپونین ، وربی نالین Verbenalin ، بتاکاروتن و ماده ای تلخ می باشد.

شاه پسند برای رفع مشکلات گوارشی

شاه پسند مشکلاتی از قبیل نفخ و احساس سنگینی را برطرف کرده و به بهبود عملکرد کبد کمک می کند. این گیاه برای برطرف کردن حالت تهوع و یا استفراغ نیز مفید است.

نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد که عصاره ی روغنی یا همان افشره ی خوراکی شاه پسند لیمویی به دفع هلیکوباکترپیلوری کمک می کند به خاطر اینکه این باکتری نمی تواند در برابر ترکیبات شاه پسند مقاومت کند.

خواص درمانی و مضرات شاه پسند

روش مصرف

یک ساشه از این گیاه (معادل حدود یک قاشق غذاخوری) را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. می توانید روزانه تا ۲ فنجان از این دمنوش را بعد از وعده های اصلی میل کنید.

همچنین می توانید ۲ قطره از روغن گیاهی یا همان افشره ی خوراکی این گیاه را در یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا عسل چکانده و در دهان بگذارید. بهتر است این کار را بعد از غذا، یا صبح به صورت ناشتا و یا هر زمانی که به مشکل بر می خورید انجام دهید.

توجه داشته باشید که مصرف روغن گیاهی برای خانم های باردار و شیرده منع مصرف دارد. بچه های کوچک و همچنین خانم هایی که در چهار ماهه ی اول بارداری هستند نباید از روغن های گیاهی خوراکی استفاده کنند.

شاه پسند برای خواب راحت و آرام بخش

شاه پسند آرامبخش است و باعث خواب راحت می شود. شاه پسند برای مقابله با استرس و اضطراب فوق العاده است. می توانید زمانی که تحت فشارهای روحی روانی هستید و یا بی خوابی به سرتان میزند از آن استفاده کنید.

روش مصرف

۲ تا ۳ قاشق غذاخوری شاه پسند خشک را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. می توانید به مدت ۱۰ روز، روزانه دو فنجان از این دمنوش میل کنید.

حمام شاه پسند

اگر بیخوابی منشأ روحی داشته باشد یعنی اگر استرس و فشارهای روحی بی خوابتان کرده است می توانید از حمام شاه پسند نیز استفاده ی لازم را ببرید.

برای این کار لازم است ۲۰۰ گرم برگ و گل شاه پسند را در یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و محلول را صاف کرده و به آب وان اضافه کنید. توجه داشته باشید که استفاده از این گیاه برای خانم های باردار توصیه نمی شود.

شاه پسند برای مقابله با کمردرد و روماتیسم

گیاه شاه پسند خواص ضدالتهابی دارد و برای تسکین دردهای روماتیسم و کمردرد مفید است.

روش مصرف

دو مشت گیاه شاه پسند را خرد کنید و در یک فنجان سرکه سیب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. ترکیب را در یک پارچه تمیز پهن کرده و شب ها به مدت ۱۵ دقیقه روی مناطق دردناک بگذارید. بهتر است مرهم تان تا حدامکان گرم باشد.

شاه پسند برای شفافیت مو

تقویت، جلا بخشیدن و شفافیت موی سر نیز با استفاده از دَم کرده گل شاه پسند حاصل می شود.

خواص درمانی و مضرات شاه پسند -آکاخواص درمانی و مضرات شاه پسند -آکادرمان آسم

روش مصرف

یک پیمانه از برگ های خشک شده ی این گیاه را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید به مدت ۵ دقیقه به آرامی بجوشد سپس آن را صاف کنید.

شاه پسند در طب سنتی

شاه پسند از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است.

 • قابض و ضد تشنج است.
 • برای از بین بردن آب آوردگی بدن مفید است و بدین منظور باید آن را با ملاس چغندر خورد.
 • برای تقویت قلب مفید است.
 • خون را تمیز و تصفیه می کند.
 • عرق آور است.
 • مقدار شیر را در مادران شیرده زیاد می کند.
 • کرم معده را کشته و از بین می برد.
 • خلط آور است.
 • برای برطرف کردن سرماخوردگی مفید است.
 • برای درمان ناراحتی های پوستی مفید است.
 • بیماری زردی را برطرف می کند.
 • برای رفع خونریزی لثه مفید است.
 • سنگ کلیه و مثانه را خارج می سازد.
 • برای ورم مخاط دهان و گلو، جوشانده آن را غرغره کنید.
 • کمپرس آن را روی ضرب دیدگی بگذارید.
 • زخم و بریدگی ها را با ضماد آن درمان کنید.

مضرات شاه پسند

خوردن زیاد این گیاه ضربان قلب را کم می کند و باعث تحریک روده ها و رحم می شود. بنابراین کسانی که ناراحتی قلبی دارند و یا خانم های باردار باید در خوردن آن احتیاط کنند.

نبض ما– گردآوری

تبیان،دکتر سلام،پارسی طب

.

منبع : nabzema.ir