از بیش از دو هزار سال پیش، مردم سراسر جهان از نوشیدنی یا چای کامبوجا استفاده کرده اند. این نوشیدنی خواص زیادی برای سلامتی دارد اما با این حال چندان شناخته شده نیست و احتمالاً تاکنون حتی اسم آن نیز به گوشتان نخورده بود.

نبض ما– کامبوجا یک نوشیدنی هزارساله ی بومی چین است. این نوشیدنی از همزیستی نوعی باکتری با نوعی گل سنگ تولید می شوند که به قارچ کامبوجا معروف است.

کامبوجا چیست؟

به گفته ی آقای سید حسن غیبی، مدیر بازرگانی یکی از شرکت های تولیدکننده ی نوشیدنی کامبوجا در ارومیه، این نوشیدنی از همزیستی نوعی باکتری با نوعی گل سنگ تولید می شوند که به قارچ کامبوجا معروف است. در واقع ترکیبات اصلی نوشیدنی کامبوجا عبارت است از همین قارچ کامبوجا، آب جوش و مقدار کمی شکر. ظاهراً این نوشیدنی طعم ترش و شیرین و گازداری دارد و به راحتی همه را مجذوب طعم خود می کند. به گفته ی آقای غیبی روند تولید این نوشیدنی زمان بر است و به همین دلیل تولید آن به صورت محدود صورت می گیرد. ظاهراً در دهه ی شصت تولید و مصرف این نوشیدنی در ایران رایج بوده است و بعد از آن سال ها به دلیل جنگ و عوامل دیگر تولید و مصرف این نوشیدنی کمرنگ تر شده است.

خواص کامبوجا

به عقیده ی بسیاری از متخصصین حوزه ی تغذیه، نوشیدنی کامبوجا یک نوشیدنی تخمیر شده ی زنده محسوب می شود. کامبوجا یک نوشیدنی غیرپاستوریزه است و به همین دلیل هم میکروارگانیسم های زنده ی زیادی در آن وجود دارند. این نوشیدنی سرشار از آنزیم های مختلف، پولیفنول ها، پروبیوتیک ها و اسیدها (آنتی بیوتیک ها، ویتامین های گروه B، اسیدهای آمینه، اسیدمالیک، اسیدلاکتیک، بوتیریک و غیره) است که خواص مختلفی داشته و فواید زیادی به بدن می رسانند.

در زیر به برخی از خواص آن اشاره می شود

 • شما را از خستگی زودرس می رهاند.
 • سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می کند.
 • به سم زدایی از بدن و پاکسازی آن کمک می کند.
 • باعث بهبود گوارش و متعادل شدن فلور روده می شود.
 • استرس را از جانتان دور می سازد.
 • وضعیت پوستتان را بهتر می کند.
 • از ابتلا به برخی از سرطان ها مانند سرطان معده و روده پیشگیری می کند.
 • سلامت موها را ارتقا می بخشد.
 • کلسترول خونتان را کاهش می دهد.
 • از بروز بیماری های کبدی و همچنین سنگ مثانه پیشگیری می کند.
 • برای سلامت مفاصل مفید است.
 • برای سلامت چشم ها و درمان آب مروارید مفید است.
 • شما را از بی خوابی های شبانه نجات می دهد.
 • برای دیابتی ها مفید است.

توجه داشته باشید که موارد ذکرشده جزو خواص کلی این نوشیدنی بوده است. البته باید گفت که تک تک این موارد به طور علمی و توسط محققان به اثبات نرسیده است. توجه داشته باشید که نه این نوشیدنی و نه هیچ نوشیدنی گیاهی دیگر برای درمان سرطان و بیماری های جدی موثر نخواهند بود. در نتیجه نمی شود از آن برای درمان بیماری های جدی استفاده کرد. این قبیل نوشیدنی ها صرفاً برای تقویت بدن و پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری هاست.

کامبوجا و لاغری

کامبوجا به تنظیم متابولیسم کمک می کند. آزمایش این نوشیدنی روی حیوانات نشان می دهد که این چای با افزایش محدودیت کالری منجر به کاهش وزن می شود.

درست است که کامبوجا حاوی خواص متعدد و میکروارگانیسم های مختلفی است؛ اما با این حال یک نوشیدنی مخصوص لاغری محسوب نمی شود و توصیه نمی شود که در مصرف آن افراط شود. توجه داشته باشید که این نوشیدنی حاوی قند است. اگر نگران تناسب اندام خود هستید حواستان باشد که مصرف روزانه بیش از سه لیوان کار دستتان می دهد.

کامبوجا برای کبد چرب

کبد چرب در افراد چاق شایع است و به شدت با چاقی ارتباط دارد، بویژه چاقی شکمی نقش مهمی در افزایش خطر ابتلا به کبد چرب دارد. دیابت قندی، هیپرتری گلیسیریدمی (افزایشTGخون) در افراد چاق شایع است. بعلاوه کبد چرب در نیمی از مبتلایان به دیابت قندی نوع دو دیده می شود ممکن است  یکی از علل آن افزایش اسیدهای چرب با منشاء غذائی و متابولیسم کربو هیدرات ها و تبدیل آن به اسیدهای چرب باشد.

داروهای گیاهی که برای این بیماری توصیه شده است خار مریم. تخم کتان قرمز.عرق باباآدم. عرق کاسنی.عرق بید می باشد. همچنین به گفته برخی مصرف روزانه ۲ استکان تا ۲ لیوان عرق قارچ یا کامبوجا می تواند به درمان این بیماری کمک کند.

کامبوجا ، نوشیدنی ناشناخته و حکم مصرف آن -آکاکامبوجا ، نوشیدنی ناشناخته و حکم مصرف آن -آکادرمان آسم

طریقه مصرف کامبوجا

کامبوجا به صورت عرق و چای مصرف می شود. برای تهیه آن در منزل توجه داشته باشید که اگر قارچ کامبوجا در اختیار داشته باشید و یا بتوانید آن را در منزل تهیه کنید تهیه ی نوشیدنی آن کار چندان دشواری نیست؛ اما با این حال باید بدانید که امکان دارد در روند تخمیر این نوشیدنی در منزل اشکالاتی به وجود بیاید که در این صورت خطر مصرف این نوشیدنی جدی می شود. چون امکان دارد که این نوشیدنی به میکروارگانیسم های نامناسب دیگر آلوده شود. حتی گاهی آلودگی هایی در این قبیل نوشیدنی های دست ساز و خانگی دیده شده است که برای سلامت خطرساز است. بهتر است از نوشیدنی هایی که در بیرون به فروش می رسد استفاده کنید. چون شیوه ی تولید آن ها کنترل شده، بهداشتی و در دمای مناسب است. اگر قصد تهیه و مصرف کامبوجا را دارید بهتر است با شرکت هایی تماس بگیرید که این نوشیدنی را به صورت طبیعی و اصل تولید می کنند.

مضرات کامبوجا

این نوشیدنی موارد منع مصرف نیز دارد. در واقع مصرف آن برای خانم های باردار، خانم های شیرده، کودکان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مانند افراد سالمند توصیه نمی شود. در مصرف این نوشیدنی جانب احتیاط را رعایت کرده و از خواص بی نظیر آن بهره مند شوید.

برخی از کارشناسان با استناد به گزارشات دریافتی از عوارض جانبی این چای، مانند مشکلات معده، واکنش های آلرژیک و عدم تحقیقات کافی در مورد اثرات آن توصیه می کنند که این چای مصرف نشود. اما برخی دیگر بر این باورند که در صورت رعایت اعتدال در مصرف چای کومبوجا خطری برای سلامتی انسان موجود نیست. با این حال بهتر است تا کامل شدن تحقیقات، کودکان، زنان باردار و یا افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است از مصرف این چای خودداری کنند.

کامبوجا ، نوشیدنی ناشناخته و حکم مصرف آن -آکاکامبوجا ، نوشیدنی ناشناخته و حکم مصرف آن -آکادرمان آسم

الکل موجود در کامبوجا

فرآیند تولید این چای به این صورت است که ابتدا به دلیل استفاده از همزیستی باکتری ها و مخمر با شکر در طی ۱۴ روز، ویتامین ها، اسیدها و البته الکل اتانول تولید می شود. الکل حاصل طبیعی این تخمیر است، در واقع بسیاری از غذاهای تخمیری و حتی آبمیوه ها با توجه به فرآیند تولید خود مقدار کمی الکل دارند. اما اگر آماده سازی، ذخیره و مصرف چای کومبوجا به درستی انجام شود، محصول نهایی کومبوجا نباید بیش از ۰٫۵ درصد الکل داشته باشد.

سازمانهای بهداشتی ایالات متحده، پس از بررسی مقدار الکل در این چای، به تولیدکنندگان کومبوجا اعلام کردند که به دلیل میزان بالای الکل در این نوشیدنی، در صورتی که روی این محصول مواد تشکیل دهنده و مقدار الکل آن را ننویسند جریمه سنگینی پرداخت خواهند کرد. این سبب شد تا استفاده از این چای محبوب بحث برانگیز شود.

* با توجه به تولید الکل در تخمیر این چای، و بنا بر احکام الهی اسلامی، به مسلمانانی که قصد استفاده از آن را دارند اکیدا توصیه می شود پیش از مصرف نظرات فقهی در این باره را جویا شوند.

نبض ما– گردآوری

منابع

مجله شکم سلام، کامبوجا، تبیان، همشهری

.

منبع :